SP kadeta: Hrvatska želja nadjačala šeikovu družinu - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SP kadeta: Hrvatska želja nadjačala šeikovu družinu

SP kadeta: Hrvatska želja nadjačala šeikovu družinu

Treća je doista bila sreća za mlade hrvatske rukometaše. Dvije dramatične završnice su već izgubili, doveli se tako na rub ispadanja iz kombinacija za prolazak u osminu finala. Danas su si priuštili još jednu dramu protiv ekspedicije katarskih šeika, završili je slavljenički rezultatom 25:24 i ostali u igri.

Od samog se starta utakmice vidjelo da su Horvatovi izabranici željniji pobjede od katarskih kolega, zahvaljujući čemu su i otvorili meč kvalitetnije, poveli 3:1 već u četvrtoj minuti susreta. Golovima Guehisa i Heibe se sastav iz pustinje nakratko ‘trgnuo’, no već u 14. minuti preko Severca hrvatski reprezentativci odlaze na prednost od tri pogotka (8:5).

Potom šok, crna rupa u hrvatskoj igri i Katarani ni krivi, ni dužni uspijevaju kreirati seriju 4:0 te preuzeti vodstvo. Ali samo nakratko jer su zahvaljujući svojim pogreškama omogućili malim Paklenima rezultatski preokret. Tri pogotka Mandića te jedan Vrdoljakov, Martinovićev i Babićem bili su dovoljni za novih +3 (15:12) ujedno i posljednjih na utakmici. Uslijedila je prava drama i brojni preokreti. Kataranima je pripala sama završnica prvog dijela te je isto završeno rezultatom 15:14 u korist Hrvata.

Ali već u inicijalnoj fazi nastavka Katarani nastavljaju svoju seriju, postižu još dva pogotka. Opet je vodstvo na njihovoj strani, ali onda na scenu stupa čar natjecanja mlađih dobnih skupina i periodi u kakvima sazrijavaju rukometaši. Prvo Hrvati rade seriju 3:0 zahvaljujući silnoj nervozi protivnika da bi potom Helali također iskoristio greške protivnika i zabio tri u nizu.

Uzvratio je, danas u oba pravca fantastični, pivot Babić i tako započeo period od 10-ak minuta u kojem se igralo pogodak za pogodak. Guehis je svojem timu 12 minuta prije kraja donio prednost 22:23, no završnicu je ‘ukrao’ Marin Jelinić. Prvo je sa svoja tri pogotka doveo Hrvate na korak do pobjede (25:24, 57′) da bi se na kraju umalo pretvorio u tragičara. Vrlo loše izveden sedmerac početkom posljednje minute dao je priliku Kataru za izjednačenje, koje bi značilo i kraj hrvatskih nadanja o ulasku među 16 najboljih. No, Gomezov je tim taj napad odradio vrlo konfuzno, pomalo panično pa su Hrvati mogli započeti svoje prvo slavlje na ruskom tlu.

Do drugog će pokušati doći protiv Alžira 14.8. s početkom u 7 sati po hrvatskom vremenu, odnosno 10 po lokalnom. Osim pobjede, za prolazak u osminu finala treba im i pobjeda Rusije nad danas savladanim Kataranima.

HRVATSKAU19 – KATAR U1925:24  (15:14)
Gledalaca: 400
Isključenja: Hrvatska U198 minuta (Zobec, Mandić, Babić, Petrov), Katar U194 minute (Ebaid, Ahmed)
Sedmerci: Hrvatska U195/8, Katar U193/5

HRVATSKA U19: Stojanović, Špikić9 obrana, Jović; Martinović 2, Jurakić, Zobec 1, Mandić4, Markušić, Jelinić 4, Medić4, Severec 1, Šipić, Obranović, Babić5, Vrdoljak 4, Petrov   izbornik: Hrvoje Horvat

KATAR U19: Lepenica 5 obrana, Abdelrhem 2 obrane; Bakhder, Ahmed, Abdelfattah 1, Colo, Helali 6, Ebaid 2, Guehis 10, Braham, Dhiab, Gačević, Ahmed 1, Issaoui, Heiba 2, Abdelraouf 2   izbornik: Julian Gomez

SEMAFOR: 3:1 (4′), 4:4 (6′), 6:4 (12′), 8:5 (14′), 8:9 (19′), 11:11 (24′), 15:12 (28′), 15:14 (30′), 15:16 (34′), 18:16 (37′), 18:19 (42′), 20:20 (44′), 21:22 (47′), 22:23 (49′), 24:23 (51′), 25:24 (60′)

IGRAČ UTAKMICE:Ante Babić

Hrvoje Horvat, izbornik:

Konačno smo primili manje golova zbog agresivnosti u obrani, sigurno da je to prvi i osnovni razlog zašto smo došli do bodova. Znali smo da takvi moramo bit na cijelom turniru, da ne smijemo primati preko 25 golova i to se pokazalo točnim. Ofenziva je bila dobra, zabijali smo dovoljno golova, ali defenziva i golmani su bili ti koji su nas ranije koštali bodova.