UM CARUJE: Cindrić i Duvnjak riješili Bjeloruse - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 UM CARUJE: Cindrić i Duvnjak riješili Bjeloruse

UM CARUJE: Cindrić i Duvnjak riješili Bjeloruse

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Odmoriti Duvnjaka bio je uz pobjedu glavni plan hrvatskog stožera. Savršenih 30 minuta Luke Cindrića to je Babiću i omogućilo tijekom prvih 30 minuta, koje Kauboji dobivaju sa 18:15. Ipak, potpuni gubitak ritma u nastavku primorao je hrvatsku struku da uvede Duvnjaka koji odgovara na najbolji mogući način te odvodi svoj tim u mirne vode. Bez previše drame, ali opet uz jednu 10-minutnu crnu rupu u igri, Babićev je tim upisao i treću pobjedu na prvenstvu rezultatom 31:25.

HRVATSKABJELORUSIJA  31:25 (18:15)

HRVATSKA: Ivić 5 obrana, Stevanović 9 obrana; Mihić 2, Duvnjak 4, Stepančić 2, Gojun, Horvat 5 (1), Kontrec 1, Božić Pavletić 1, Mandalinić 3 (1), Štrlek 3, Musa, Jotić, Mamić 2, Šebetić, Cindrić 8 (1); izbornik: Željko Babić

BJELORUSIJA: Saldatsenka 4 obrane, Matskjevič 9 obrana, Brouka, Kuleš 2, Šinkel, Astrašapkin, Puhovski 2, D. Rutenka 5, Šilovič 5, Šumak, Jurinok 4, Baranov, Padšivalov, Karalek 7, Titov, Gaydučenko; izbornik: Jurij Ševcov

Isključenja: Hrvatska 10 minuta (Mihić, Gojun x2, Mamić) + Šebetić direktna diskvalifikacija, Bjelorusija 10 minuta (Šumak, Jurinok, Gajdučenko x2, Karalek)
Sedmerci: Hrvatska 4/5, Bjelorusija 1/1

SEMAFOR: 2:2 (4′), 5:2 (7′), 6:5 (10′), 8:7 (14′), 12:9 (19′), 14:12 (24′), 17:13 (28′), 18:15 (30′), 19:17 (33′), 21:18 (39′), 21:20 (42′), 23:22 (47′), 28:22 (53′), 28:24 (56′), 31:25 (60′)

Igrač utakmice: Luka Cindrić

Nekoliko minuta prije početka utakmice Pero Metličić je iznio interesantnu informaciju – Hrvatska će pokušati štedjeti Duvnjaka koji je ‘osjetio koljeno’. Kauboji su bez Duvnjaka u pravilu izgledali pomalo bezlično, no to danas nije bio slučaj.

Cindrić je od samog početka utakmice preuzeo konce igre u svoje ruke, pokazao da je itekako spreman preuzeti na sebe još veću odgovornost. Napad je s njim na sredini imao tečnost, bez većih poteškoća dolazilo se u vrlo izgledne situacije za postizanje pogodaka.

Funkcionirala je solidno i obrana u uvodnih 5-6 minuta utakmice, pa se Hrvatska vrlo brzo odvojila na 5:2. Ali još jednom, kao i protiv Saudijaca, nije u startu uspjela prelomiti meč na svoju stranu.

Problem je bila vrlo propusna obrana. Nikako Kauboji nisu uspijevali zatvoriti vrlo agilnog pivota Karalek. Mladi je Bjelorus nastavio pokazivati svoje impresivne napadačke karakteristike, u čemu mu je uvelike pomagao i njegov glavni kreativac Puhovski.

Dva raspoložena srednjaka (Cindrić, Puhovski) bila su garancija golijade. Atrakcija je bila prisutna, publika je zasigurno uživala, ali ne i selektor Babić kojem je takav razvoj situacije u 24. minuti dojadio.

Pozvao je trener Kauboja minutu predaha pri rezultatu 13:12, uveo u završnici Gojuna na centralnog čovjeka obrane. Hrvatska je u svega dvije minute napravila seriju 3:0, došla do tada najveće prednosti od četiri pogotka.

Vrlo kvalitetan period igre blago je zasjenilo Gojunovo isključenje, ali kada je bilo najpotrebnije opet se ukazao Cindrić. Talentirani je Ogulinac postigao još dva pogotka i završio poluvrijeme na nestvarnom učinku: 8/8 i 5 asistencija.

U posljednjem bjeloruskom napadu brat nedavno umirovljenog Sergeja Rutenke postavio je konačni rezultat poluvremena 18:15.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– HRVATSKI PLAN: ODMORI DUVNJAKA

– CINDRIĆ SAVRŠENI DIRIGENT

– 2.p – KAUBOJI GUBE RITAM

– 35′ – ULAZI DUVNJAK

– SERIJA 5:0 – OSIGURANA POBJEDA

Sve ono lijepo što su Kauboji prikazivali u prvom dijelu utakmice nestalo je u nastavku. Bjelorusi su bili uporni u maksimalnom smirivanju utakmice – i uspjeli. Tečnost hrvatskog napada nije postojala, Bjelorusi su svođenjem utakmice u bitku šest na šest dobili jako puno.

Pomogla im je uvelike u tome i vrlo nepokretna obrana Babićeva sastava. Tri su isključenja zaradili Kauboji u prvhi 10  minuta nastavka (jedno zbog krive zamjene) te si tako uskratili mogućnost rezultatske sigurnosti. U 35. minuti je hrvatski stožer shvatio da vrag odnosi šalu te odustaje od ideje odmaranja Duvnjaka – hrvatski kapetan ulazi na teren.

I dalje je tijekom tog perioda glavna opasnost po vrata njegove ekipe bio Karalek, kojeg je Puhovski fenomenalno proigravao. Bjeloruski srednji bek je već u 42. minuti utakmice upisao svoju 12. asistenciju, za ukupno 20. pogodak svoga tima i svega -1.

Potencijalna poteškoća Hrvatske bio je direktni crveni karton Luki Šebetiću. Ostao je Babić sa ne pretjerano raspoloženim Stepančićem kao jedinom opcijom na desnom beku, no to se ipak nije osjetilo. Ponajprije zahvaljujući Duvnjaku koji je sa četiri pogotka i nekoliko kvalitetnih proigravanja uspio odvesti utakmicu u mirne vode.

Bjelorusi su posljednji puta bili na -1 u 47. minuti no serija Kauboja od 5:0, tijekom koje je osim spomenutog Duvnjaka na razini bio i Stevanović, zapečatila im je sudbinu Ševcovljeva sastava.

U vrlo mirnoj završnici Babić je iskoristio prilike za dodatne rotacije. U strijelce se po prvi puta na prvenstvu upisao i debitant Josip Božić Pavletić te time potvrdio slavljeničku atmosferu na hrvatskoj klupi. Točku na ‘i’ postavio je Mandalinić pogotkom za konačnih 31:25.