Hrvatska do prvih bodova! Nemice prve polufinalistkinje! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Hrvatska do prvih bodova! Nemice prve polufinalistkinje!

Hrvatska do prvih bodova! Nemice prve polufinalistkinje!

Hrvatska konačno u pravom ritmu! Posle dva poraza i blede igre u susretima sa Makedonijom i Nemačkom, rukometašice Hrvatske pobedile su u prvom kolu novoformirane grupe selekciju Belorusije 43:35 (21:18). U pravoj goleadi viđenoj u skopskoj hali „Borist Trajkovski", igračice Zdravka Zovka, imale su poteškoća u prvih dvadesetak minuta sa masivnim i maksimalno motivisanim Beloruskinjama, koje su na ivici ostvarenja svog najboljeg rezultata u istoriji Evropskih prvenstava (11.mesto). U redovima „zeleno-crvenih", najefikasnije su bile Platanovič sa devet i Artiukovič sa šest golova, dok su Hrvatice bile vođene brzom i preciznom Dijanom Golubić (12/14), koja je realizovala čak osam kontranapada i tako zapečatila sudbinu protivnica. Od ostalih, trebalo bi izdvojiti, golmanku, Jelenu Grubišić (15 odbrana), te Arslanagić, Pušić i Penezić, koje su postigle šest golova.

Početak nije nagoveštavao ubedljivu pobedu Hrvatske.  U 13. minutu bilo je čak 11:6 za reprezentaciju koju vodi legendardno desno krilo Belorusije iz vremena Tučkina i Jakimoviča, Konstantin Šaravarov. U 21. minutu je još uvek 15:13 za Beloruskinje, a onda Hrvatice prave strašnu seriju od 7:0, predvođene brzom Dijanom Golubić, koja je imala sjajno popodne (12/14), i na odmor odlaze sa tri gola prednosti, 21:18.

Drugo poluvreme donosi rezultatski tonus sa kraja prvog. Još jedno odlično krilo, Nikica Pušić ulazi u seriju i dovodi svoju reprezentaciju na deset razlike, 31:21 u 41. minutu. Tada je već bilo jasno da su sve lađe za Belorusiju potonule, i da će Hrvatska upisati dva boda, koja je, teorijski, još ne izbacuju iz borbe za polufinale, ali praktično, približavaju realnoj borbi za treće mesto u grupi i utakmici za peto mesto.

U drugom meču dana, mnogo lakše nego što se očekivalo, s obzirom na dosadašnje partije i iskustvo sa prošlih takmičenja, Nemačka je ubedljivo porazila Švedsku 33:22 (15:11) i tako gotovo jedno nogom zauzela mesto pored zapisničkog stola u subotu prepodne, kada su na programu mečevi polufinala. Najbolje akterke susreta, bile su Grit Jurak (10 golova), Sara Walcik (6) i ponovo odlična, Klara Voltering, koja je skupila 14 odbrana (47%), dok je Šveđanke, kako tako spašavala Matilda Boson sa šest pogodaka.

Meč je započeo neverovatnom serijom „Pancerki" koje nisu dozvolile Skandinavkama da zatresu mrežu sve do 15. minuta, kada je Islas Helgeson postigla prvenac za 1:9! Kao i protiv Hrvatica, kada su imale veliku seriju na početku, Nemice dozvoljavaju Šveđankama da se vrate u meč i da na poluvreme odu sa prihvatljivim minusom od četiri gola, 11:15.

Drugo poluvreme donosi novu seriju. Meč je prelomljen između 44. i 49. minuta, kada Nemice sa 22:15 odlaze na 27:15, ponajviše zahvaljujući bez sumnje, najboljem desnom beku na ovom prvenstvu i najboljeg igraču reprezentacije, Grit Jurak. Tako je Nemačka došla do dva vrlo važna boda, koja ostale kandidate za polufinale ostavljaju daleko iza, i samo će čudo moći da ih skloni iz borbe za medalje.