Norveška šampion Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Norveška šampion Evrope!

Norveška šampion Evrope!

Treći put uzastopno, rukometašice Norveške nose naslov evropskih šampionki. U finalnom meču pred 3500 gledalaca u hali „Boris Trajkovski" (danas su se karte mogle kupiti za 10 Eura), debitant u borbi za evropski naslov, Španija, bila je samo u prvih 20-25 minuta ozbiljan rival. Na kraju, 34:21 (13:12), dovoljno govori o superiornosti koju u poslednjih nekoliko godina ima ekipa legendarne Marit Brevik.

Početak velikog, svakako neočekivanog finala Evropskog prvenstva nagovestio je potencijalnu neizvesnost. I potrajala je pola sata, zaista. Viđeno je malo golova, a Španija je hrabro i bez respekta prema šampionkama ušla u susret. Brza i tečna igra u napadu, uz solidnu Ciobanu na golu, do sredine poluvremena donela im je +3(8-5). Legendarna Brevik na klupi Norveške nije se previše uzbuđivala zbog minusa svog tima, ali je uporno tražila postavu koja će preokrenuti rezultat. To su i uradile nešto kasnije Fjafjord i Noestvold uz svesrdnu pomoć Lunde koja je pogađajući za preokret 10-8 naterala trenera Španjolki da zatraži tajm aut. Imao je efekta jer je posle 7 minuta Španija postigla gol čime je prekinuta serija Norveške 5-0. Dva minuta pre kraja prvog dela i Norveška ide na minut odmora pri rezultatu 11-10. Odmah zatim Larsen šutem spolja iskusno donosi +2(12-10). Mange iz penala vraća gol, Oncina pogađa prazan gol(posle izgubljene lopte Norveške kada je igrač-golman neuspešno pravio višak u napadu) i donosi izjednačenje 12-12. Ipak Larsen ponovo pogađa i vodi svoju reprezentaciju sa golom prednosti na poluvreme.

Drugo poluvreme otvara Haraldsen na golu Norveške braneći zicer, u kontri Loeke postiže gol i već tada smo videli nagoveštaj onoga što je usledilo. A usledila je demonstracija moći Skandinavki. Na svaki postignut gol Španije, Lunde i društvo su odgovorile sa dva. U tom neravnopravnom duelu stradala je mreža španske golmanke Ciobanu. Larsen je odradila veliki deo posla u odbrani pošto je uštopovala, da ne kažemo prebila najopasniju Španjolku Mange koja je u nastavku dala samo jedan gol. A podatak da su realizovale 11 od 12 kontri, naspram 2 od 3 Španije, dovoljan je sam za sebe. Kada je Johansen u 47. minutu dva puta pogodila za +9(24-15) slavlje je moglo da počne. I počelo je. I na tribinama, obojenim u crveno i na terenu. Svaki gol do kraja, a bilo ih je još 10 slavio se sa uživanjem, zagrljajima i visoko podignutim pesnicama svih igračica, bez izuzetaka. Do četvrte titule na Evropskim prvenstvima stigle su superiorno, bez poraza, sa jednim remijem odigranim u prvoj utakmici, upravo protiv Španije. Postavile su standarde koje će druge reprezentacije teško dostići. Naviknute na pobede, ali večito motivisane i željne uspeha Norvežanke su i na ovom prvenstvu svim protivnicama očitale lekciju koja će se pamtiti. Do novih susreta i novih izazova…