Svetsko prvenstvo u Francuskoj - Pregled! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Svetsko prvenstvo u Francuskoj – Pregled!

Svetsko prvenstvo u Francuskoj – Pregled!

Završeno je još jedno Svetsko prvenstvo za rukometašice. Reprezentacija Rusije odbranila je titulu osvojenu pre dve godine pobedom u finalu nad selekcijom Norveške rezultatom 29-24(16-12). Treće mesto pripalo je Nemačkoj. Posle velike borbe i produžetka kod 32-32 pobedjena je Rumunija rezultatom 36-35(11-18).

Veliko finale je odbranama otvorila i zatvorila Suslina na golu Rusije. Sa 16 odbrana(42%), tri sedmerca i dve ukradene lopte zaslužila je, a i dobila nagradu za najboljeg pojedinca finala. Baš kapitenski, kako i dolikuje. Norveška nije imala odgovor na ruski odbrambeni, skoro neprobojni zid pa su svaki put teško dolazile do gola. Šut sa 9 metara nikako nije išao, postigle su samo 4 gola sa tih pozicija(iz 20 pokušaja). Dosta uspešnije su bile u kontrama (9/11). To je uostalom jedna od odlika njihove igre i dobro su je prezentirale preko Hamerseng, Lybek i Johansen. Ruskinje su na drugoj strani imale Postnovu, Kareevu i Polenovu koje su pogadjale spolja, dok su Turey i Uskova bile zadužene za brze golove. Od poslednjeg izjednačenja kod 9-9 u 20 minutu (kada su Kareeva, Poltoratskaya i Turey povukli Rusiju do +4 na poluvremenu) nije više bilo ni jednog izjednačenja do kraja susreta. Treba izdvojiti odličnu Pedersen na golu Norveške u drugom delu (10 odbrana, čak 56%). Golovima Johansen i Breivang došle su oko 50 minuta do -1 (21-20; 21-22), ali su Postnova i Polenova golovima brzo vratile stvari na svoje mesto. Na kraju su Norvežanke zabeležile prvi poraz na šampionatu dok im se Rusija na najbolji način revanširala za takodje jedini poraz u drugoj fazi takmičenja. Finale su kod Ruskinja zbog povreda propustile Bliznova(koleno) i Shipilova(povreda nosa).

Rusija: Suslina (16 odbrana), Vyakhireva 1, Romenskaya 1, Postnova 4, Kareeva 6, Andryshina 2, Uskova 3, Polenova 6, Turey 3, Levina 1, Sidorova, Muravyeva, Dmitreva, Poltoratskaya 2.

Norveška: Johansen A. 1, Nyberg 1, Aamodt 3, Snorroeggen 1, Lybek 3, Nostvold, Breivang 2, Hammerseng 5, Johansen K. 4, Pedersen (10 odbrana), Frafjord 2, Haraldsen (11 odbrana), Riegelhut, Harsaker 2.

Utakmica za treće mesto bila je više nego zanimljiva jer je Nemačka je posle velikog preokreta stigla do bronze pobedivši Rumuniju 36-35. Ništa nije ukazivalo da će biti tako posle 30 minuta igre i 18-11 za Rumuniju. Igru Rumunije su nosile Dinu na golu, a Stanca, Mairosu i Maier golovima(od 18, pomenuti trio postigao 14). Nemačka je sa druge strane imala sjajne Jurack, Baumbach i Krause. Uporne i disciplinovane nisu posustale ni jednog trenutka i prednost Rumunije je prvi put neutralisana u 42 minutu kod 19-19. Stanca i Mairosu su ubrzo uz pomoć Dinu ponovo popeli prednost Rumunije. Kada se nazirao kraj u 57 minutu kod 32-29 Jurack i Krause postižu po gol, a Baumach svojim golom 6 sekundi pre kraja obezbedje produžetak. Krause je zatim povela Nemačku ka medalji i postigla gol u poslednjem minutu produžetka za pobedu 36-35, dok je fenomenalna Dinu na golu Rumunije je ostala bez rezultatske satisfakcije za svojih neverovatnih 28 odbrana(44%)!

Nemačka: Englert(4 odbrane), Hardter 5, Jurack 12, Rosler, Worz 2, Muller 1, Reiche 1, Loerper, Hering, Krause 6, Blacha, Woltering(11 odbrana), Baumbach 8, Melbeck 1.

Rumunija: Maier 9, Ivan, Balint, Olteanu 1, Neagu, Bradeanu, Stanca 7, Vadieanu, Tolnai, Luca 4, Dinu(28 odbrana), Mairosu 12, Bese, Lecusanu 2.

Nakon finala organizatori su dodelili individualna priznanja najboljim pojedincima po svom izboru. Iznenadjenje večeri svakako je bio izbor Valeri Nikolas za najboljeg golmana šampionata. Očigledno je morao da bude bar neko iz zemlje domaćina pa su pronašli kompromis baš na golmanskoj poziciji. Nikolas jeste golmanska legenda, ali je činjenica da je na šampionatu bilo golmana u boljoj formi i izdanju. Za MVP Svetskog prvenstva proglašena je Katja Nyberg iz Norveške. Još jedno veliko iznenadjenje organizatora s obzirom da su za to laskavo priznanje najveće šanse davane Madjarici Aniti Gorbicz i Nemici Grit Jurack. Od priznanja za MVP po prikazanom nisu bile daleko ni Gro Hamerseng, pa ni Ina Suslina.

Desno krilo: Yana Uskova(Rusija)

Grit Jurack je bila najbolji strelac sa 85 golova(62%), slede Anita Gorbicz sa 80(59%) , Marselina Kiala(Angola) sa 72(44%), Ramona Maier (Rumunija) sa 60(64%) i Sofi Herbrecht(Francuska) sa 59 golova(50%).

Najbolji asistent je Seongoh Oh(Koreja) – 42, Grit Jurack(Nemačka) – 39, Katja Nyberg(Norveška) – 37, Anita Gorbicz(Madjarska)- 35 i Ionela Stanca-Galca(Rumunija) – 33.

Najviše ukradenih lopti imale su Seongoh Oh(Koreja) – 20 i Grit Jurack(Nemačka) – 17.

Najbolji golman po procentu odbrana je Teresa Pedersen(Norveška) sa 48%(45 odbrana na 7 utakmica), slede Maria Makarenko(Ukrajina) sa 43%(23 odbrane na 4 utakmice), Ina Suslina(Rusija) sa 42%(99 odbrana na 10 utakmica), Darly Zoqbi(Brazil) sa 41%(36 odbrana na 6 utakmica) i Valentina Kogan(Argentina) sa 40%(49 odbrana na 5 utakmica).

Najviše odbrana je imala Katalin Palinger(Madjaska) – 143(35%) koja je odbranila i najviše penala – čak 15, slede Valeri Nikolas(Francuska) – 126 odbrana(38%) i Luminita Dinu(Rumunija)- 105 odbrana(39%).