EP juniora: U ljepotici turnira nastavili se slovenski pehovi - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan EP juniora: U ljepotici turnira nastavili se slovenski pehovi

EP juniora: U ljepotici turnira nastavili se slovenski pehovi

Još prije početka samog susreta u zraku se osjetila njegova važnost. Ekipe su na zagrijavanje izišle nešto ranije, jedva čekale završetak prvog meča u kojem je Mađarska nadigrala Izraela 36:23 da bi konačno pokazale koja je ekipa najbolja u skupini D aktualnog EP-a.

Na samom startu meča nervoza je ipak bila prisutnija kod Slovenaca koji promašuju nekoliko šuteva te do svojeg prvog pogotka dolaze tek u sedmoj minuti susreta – dovoljno da Švedska stekne startnu prednost od 3:0 i usmjeri utakmicu na sebi željen način. Kod ekipe Slavka Iveziča postojala su dva problema: šuterski pehovi (vanjski su šutevi završavali na stativama) te nešto lošije izdanje obrane koja je već u prvih 11 minuta susreta primila sedampogodaka i iskusnog stratega prisilila na ranu minutu odmora (7:4). Nekoliko minuta nakon intervencija stručnog stožera, pri rezultatu 10:5 za Švedsku, Slovenija mijenja obranu i čini vrlo kvalitetan potez.

Skandinavci se ne snalaze, a nakon 19 minuta i četiri sekunde igre, slovenski vratar Škorc uspijeva vezati dvije obrane (prve dvije slovenske na utakmici nap. a.)  te njegov tim ima potpuni momentum. Serijom od 4:0 u potpunosti se vraćaju u susret, a u posljednjoj trećini prvog dijela utakmice konačno je proradio i bekovski šuterski duo Janc – Levc te postigao pet pogodaka. Slovensku nadmoć u posljednjoj minuti prvog dijela potvrđuje desni krilni Bratkovič, čijim pogotkom Ivezičev sastav ponovno ima egal (13:13), ujedno i jedini u tom dijelu od početnih 0:0.

U drugom dijelu ista priča – Slovenija i dalje dominira, odmah radi seriju 3:0 i stječe se dojam kao da Šveđani postaju potpuno bezidejni. Vrlo kvalitetnom obranom stvoreno je i puno više prostora za pogotke iz (polu)kontri, što je i osnova slovenske igre. Do maksimalne prednosti dolaze u 42. minuti (22:17) ali nakon toga švedski stručni stožer vuče potez koji ih najvjerojatnije spašava poraza koji se već itekako dao naslutiti. Zanotti i Karlsson vade iz igre pivota, uvode četvrtog vanjskog igrača te poprilično jednostavnije stvaraju situacije za pogodak. U početnoj fazi primjene ove taktike to ne rezultira značajnim rezultatskim pomakom; igra se gol za gol.

Sve do posljednjih 10-ak minuta utakmice, kada Šveđani serijom 3:0 dolaze na minimalan zaostatak (22:23) te svojim protivnicima lijevaju vodu u uši. Po dolasku do gotovo izjednačenog rezultata počinje se „skraćivati“ i ruka slovenskih bekova, više nema njihovih do tada vrlo bitnih šuteva, već se počinje tražiti pivota Blagotinšeka. Do pred sam kraj meča to je i relativno uspješno, Ivezičev tim i dalje ima prednost 1-2 pogotka, ali sama završnica pripada Šveđanima. Srednji vanjski Ekman postiže pogodak, nedugo zatim tek uvedeni Tollbring „krade“ loptu Slovencima te bez većih problema realizira kontru (27:27). Još jednom kvalitetno izrađenom akcijom Švedi u 59. minuti preko desnog krilnog Mörka postižu, ispostavit će se kasnije, pobjedonosni pogodak. Veliku priliku za ponovnim izjednačenjem propustio je pri ulasku u posljednju minutu susreta do tada izuzetno kvalitetni Janc (11 pogodaka) koji nije uspio prevariti švedskog vratara Thulina i „podvaliti“ mu loptu pod noge. Bila je to ujedno i posljednja slovenska prilika na utakmici jer su Šveđani vrlo iskusno odugovlačili u posljednjioj minuti susreta te uputili šut tek 2-3 sekunde prije njegova završetka.

Ovim je porazom Slovenija došla na korak do trećeg pehističkog ispadanja na korak do polufinala velikog natjecanja. Od takvog ih razvoja situacije mogu spasiti jedino dvije pobjede u drugoj fazi natjecanja, gdje ih čekaju favorizirani Nijemci te domaćin Austrija.