Česi poslali Mađare kući i preneli dva boda u drugi krug! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Česi poslali Mađare kući i preneli dva boda u drugi krug!

Česi poslali Mađare kući i preneli dva boda u drugi krug!

Tekst: Uroš Samardžić

Najprijatnije iznenađenje dosadašnjeg toka turnira svakako je selekcija Češke, koja je pre dva dana, na neverovatan način uspela da savlada Dansku, a novi sjajan uspeh ove reprezentacije viđen je i u duelu sa Mađarima, gde su izabranici Filipa Jana i Danijela Kubeša odneli pobedu. Ponovo su centralne figure bili kreator igre Češke, Ždrahala kao i čuvar mreže Galia koji je na ovom meču sakupio 10 intervencija.

ČEŠKA – MAĐARSKA 33:27 (15:11)

ČEŠKA: Galia 10 odbr, Mrkva 2 odbr, Hrstka (4/6), Becvar (1/4), Landa, Horak (4/4), Kotrc, Kasparek (3/7), Stehlik (3/3), Petrovsky (0/3), Zdrahala (14/21), Cip (4/4), Svitak, Mubenzem, Kasal (0/1), Zeman

MAĐARSKA: Mikler 10 odbr, Borbley, Fekete (2/2), Scuch, Juhasz (1/2), Csaszar, Balogh (5/7), Ligetvari, Hornyak (2/3), Orszagh, Banhidi (0/1), Szollosi, Bartok (2/3), Ancsin (2/5), Bodo (4/6), Lekai (9/15) IGRAČ UTAKMICE: Zdrahala Ondrej (Češka)

KLJUČNI MOMENTI DUELA:

• Početak meča i rezultatska klackalicakoja pripada Mađarima

• 26. minut – Česi uspevaju da nametnu svoju igru i stignu do pet golova prednosi

• 28. minut – Grub start Petrovskog I direktno isključenje

• 42. minut – Povratak Mađara na -2

• 45. Minut – Dobra igra u tranziciji Češkoj donosi novu veliku prednost +4

Nošena pobedom nad Danskom, slekcija Češke je u duel sa Mađarskom ušla sa motivom više, te i imperativom pobede, kako bi uz potencijalna dva trijumfa obezbedili narednu fazu takmičenja – što su i učinili. Iako se pre samog duela očekivao neizvestan susret, Česi su se potrudili da tako ne bude, pošto su od samo starta meča sve držali u svojim rukama. Uvodnih 10-ak minuta pripalo je selekciji Mađarske, ali onda na scenu stupaju sjajni Ždrahala i Galia koji su u potpunosti preokrenuli tok meča.

Na tri minuta do kraja prvog dela igre, nominalni domaćin imao je pet golova prednosti, a da sve može da krene po zlu za tim koji sa klupe predvode Jan Filip i Danijel Kubeš činilo se u 28. minutu, kada je direktan crveni karton zbog grubog starta dobio Petrovski. Ipak, agresivnom odbranom, Češka uspeva da u period sa igračem manje primi samo jedan gol, i tako sačuva nadu da može da ponovi istu igru i u drugom poluvremenu.

A tako je i bilo. Češka brzo stiže do šest golova prednosti, u 31. minutu na semaforu je stajalo 17:11. Nešto ležerniju igru domaćina u nastavku iskoristio je Ljubomir Vranješ, zatraživši tajm-aut, nakog kog su se njegovi izabranici potpuno vratili u meč, stigavši do minusa od dva gola. Pored istaknute 6-0 odbrane, ključna figura u napadu Mađarske bio je Mate Lekai, koji je čak devet puta pogađao metu rivala, ali ne i kada je bilo najpotrebnije.

U ključnim momentima meča, bravure na golu Češke činio je Galia, omogućivši svojoj selekciji, da uz seriju 4:0, potpuno prelomi meč sredinom drugog dela igre. Sjajni Ždrahala pored neverovatnih 14 golova razigravao je svoj tim, koji se zaustavio na 33 gola, naspram 27, koliko je postigla selekcija Mađarske.

U grupi D sve je jasno, barem kada je u pitanju borba za prolazak. Svoje mesto u narednoj fazi obezbedili su Španija, Danska i Češka, a sa kog mesta će rukometaši ovih selekcija na dalji put, znaće se posle večerašnjeg susreta Danske i Španije.