Poreč: Norveška sa +11 ispratila Austriju, Francuska rutinski do maksimalnog učinka - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Poreč: Norveška sa +11 ispratila Austriju, Francuska rutinski do maksimalnog učinka

Tekst: Uroš Samardžić

Takmičenje u grupi B je završeno, putnici za Zagreb su poznati, a poslednji dan u Poreču protekao je u znaku favorita. Francuska I Norveška rutinskim partijama savladali su Belorusiju, odnosno Austriju.

FRANCUSKA – BELORUSIJA 32:25 (14:11)

FRANCUSKA: Žerar 15 odb, Dimulan, Mem (9/13), Karabatić (6/8), Mahe (2/4), N Guessan (0/2), Abalo (3/6), Sorhaindo (2/3), Guigou (3/4), Afgour (0/1), Claire (0/1), Dipanda (0/1), Porte (4/5), Tourant (2/2), Caucheteux (1/1)

BELORUSIJA: Saldatsenka 8 odbr, Matskevich 4 odbr, Kulesh (1/5), Babichev (1/1), Shylovich (3/6), Pukhouski (1/1), Rutenka, Karvatski (1/4), Yurynok (4/6), Baranau (4/5), Padshyvalau (6/7), Karalek (0/1), Tsitou, Bokhan, Harbuz (0/2), Gayduchenko (4/12)

IGRAČ UTAKMICE: Nikola Karabatić (Francuska)

Francuska je lako stigla do pobeda nad Belorusijom, 32:25, i tako, sa maksimalne tri pobede u grupi putuje u Zagreb, gde se formira nova grupa, sastavljena od timova koji su takmičenje igrali u Poreču odnosno Splitu. Aktuelni šampion sveta je od strata meča nametnuo svoj stil igre, dozvolivši Bolurisiji da samo u jednom momentu bude u egalu. Četiri gola prednosti na poluvremenu za izabrnaike Didijea Dinara posledica su svakako dobre igre u odbrani, ali i raznovrsnih rešeja u napadu, u kom su prednjačili Dika Mem i Nikola Karabatić.

Drugo poluvreme Francuska selekcija lako je rešila u svoju korist, prednost je konstantno rasla, a do maksimalnih +7 “Trikolori” su stigli polovinom drugog dela igre, kada je na semaforu u “Žatika” areni u Poreču stajalo 24:17. Zapaženo šutersko veče imao je Dika Mem koji je devet puta pogađao metu, dok se u poraženom timu, najviše istakao Padasinau sa šest postignutih golova. Kao što smo već napomenuli Francuska će u novoofromljenu grupu kao prvoplasirana selekcija, dok je, pobedom nad Austrijom u premijernom duelu u Poreču, Belorusija obezbedila učešće u narednoj fazi takmičenja kao trećeplasirani tim

NORVEŠKA – AUSTRIJA 39:28 (18:14)

NORVEŠKA: Bergerud 11 odbr, Christensen 2 odbr, Sagosen (4/7), Hykkerud, Myrol (0/1), Jakobsen (4/6), Tonnesen (1/2), Jondal (4/6), Bjornsen (9/11), Gullerud (2/2), Sorheim (0/1), Johannessen (3/5), O’Sullivan (4/6), Tangen, Reinkind (6/7), Rod (2/2)

AUSTRIJA: Pilipović 6 odbr, Bauer 2 odbr, Hermann (3/4), Ziura (2/3), Božović (4/5), Frimmel (0/3), Ranftl (1/1), Weber (1/2), Zeiner (3/4), Schopf , Jelinek (2/2), Kandolf (1/6), Bylik (9/13), Neuhold, Kirveliavicius (0/2)

IGRAČ UTAKMICE: Kristijan Bjornsen (Norveška)

Selekcija Norveške lako je opravdala ulogu favorita u poslednjem duelu grupe B, a rezultat nakon 60. minuta u Poreču glasio je 39:28 u korist vicešampiona sveta. Skandinavci su tako zabeležili drugu pobedu na turniru, uz minimalan poraz koji su pretrpeli u prvom kolu od Francuske 32:31 (15:17). Norveška se nije opuštala niti u jednom trenutku, pa je tako nakon 15 minuta igre imala prednost od šest golova – bilo je 11-5. Austrija nije uspevala da pronađe pravi ritam u napadu, dok su Norvežani vrla lako stizali do gola izabranika Patrekura Johanesena, pa su u 25. minutu imali i sedam golova prednosti.

Iako se na poluvreme otišlo uz četiri gola suficita u korist Norveške, to nije omelo tim koji sa klupe predvodi Kristijan Berge da u drugom delu poboljšaju nivo igre kako u napadu tako i u odbrani.

Austrijanci su samo mogli nemo da posmatraju lepršavu igru Norvežana, a pravi lider u napadu drugog tima planete bio je Kristijan Bjornsen koji je postigao devet golova, Ii sa pravom poneo epitet igrača utakmice.

Ispostaviće se, drugo poluvreme je za jedne bila samo formalnost, dok su pak drugi imali “šuterski trening”, koji su, čini se iskoristili na pravi način. Konačan rezultat bio je 39:28, pa se tako Austrijanci vraćaju kući bez ijednog osvojenog boda uz gol razliku -19. Sa druge strane, Norveška će kao drugoplasirana selekcije iz grupe B na put u Zagreb.