Kielce slavi prvo finale Lige šampiona! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Kielce slavi prvo finale Lige šampiona!

Kielce slavi prvo finale Lige šampiona!

Posle dva poraza od Barselone u polufinalima Lige šampiona, Vive Tauron Kielce je prvi put u istoriji u finalu elitnog takmičenja. Ekipa Talanta Dujšebaeva je slavila u neizvesnom polufinalu protiv PSŽ-a sa 28:26 (18:16), nakon bolje igre u finišu meča.

Utakmica je obilovala preokretima, PSŽ je vodio čitavim tokom prvog poluvremena, kada je briljirao Mikel Hansen. Ipak, Danac je u nastavku posustao, a napadčkog učinka Nikole Karabatića nije bilo u očekivanoj meri, što je poljski tim uspeo da iskoristi i da povod za veliko slavlje svojim navijačima u Kelnu.

Vive Tauron Kielce – Paris Saint-Germain HB 28:26 (16:16)

Vive: Szmal, Sego – Jurecki 5, Tkaczyk, Reichmann 4, Chrapkowski, Kus, Aguinagalde 3, Bielecki 1, Jachlewski 1, Strlek 4, Lijewski 4, Paczkowski, Zorman 4, Cupić 2.

PSG: Omeyer, Annonay – Melić, Mollgaard 1, Accambray, Vori 1, Kounkoud, Gunnarsson, Abalo 3, L. Karabatić 1, Hansen 10, Narcisse 1, Onufrijenko 5, Honrubia 2, N. Karabatić 2, M’tima.

Parižani su uspostavili kontrolu na početku, poveli sa 6:3 i na krilima Hansena održavali prednost od tri gola tokom većeg dela prvog poluvremena. Odbrane su bile slabiji deo oba tima u prvih 30 minuta, napadi su često završavani veoma brzo. Momci Noke Serdarušića nisu uspeli da steknu ozbiljniju prednost, što su njihovi rivali iskoristili da izbore egal do kraja prvog poluvremena.

Poljski šampion je imao svoj period na startu nastavka – razbranio se Slavek Šmal i omogućio svom timu da povede 18:16. Omejer je ušao u  seriju odbrana i sprečio brodolom svog tima, pa se situacija ponovo promenila u korist francuskog prvaka.

Hansen je vodio glavnu reč na jednoj strani iako je promašio dva sedmerca u drugom poluvremenu, dok su Talantovi momci igrali po notama Uroša Zormana – „Milioneri“ su preokrenuli i poveli sa 21:19, ali se momci u žutom nisu predavali, 22:22 na ulasku u poslednjih 10 minuta.

Kielce je ponovo došlo do preokreta u 56. minutu, kada je Karabatić izgubio loptu a Manuel Štrlek realizovao kontra napad za 25:24. PSŽ ni sa igračem više ne uspeva – Vori nije prihvatio pas Karabatića, a Mihael Jurecki na drugoj strani šalje bombu u mrežu Omejera za 26:24, na dva i po minuta pre kraja.

Onrubija brzo smanjuje, ali Manuel Štrlek hvata loptu posle odbrane Omejera i maestralno pogađa za novih plus dva, minut i 15 sekundi pre kraja. Vori potom udara laktom Rajhmana i dobija crveni karton, lopta pripada Poljacima, a štrlek stavlja „tačku na i“.

Da je trijumfovao kolektiv V.T. Kielcea, govori i podatak da niko od njih nije postigao više od tri gola, koliko su dali Rajhman i Jurecki, dok je na drugoj strani najefikasniji bio Hansen sa devet.

U durgom polufinalu sastaju se Kil i Vesprem.