HRVATSKA BEZ POLUFINALA Demonstracija francuske moći! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 HRVATSKA BEZ POLUFINALA Demonstracija francuske moći!

HRVATSKA BEZ POLUFINALA Demonstracija francuske moći!

PIŠE: MILAN KRASIĆ

Hrvatska je ponovo bez polufinala kod kuće. Francuska je iznova utišala Arenu Zagreb odakle je odnela zlato 2009. godine! Na kraju, 30:27 za „Trikolore“, koji će u polufinalu na Špance, dok Hrvate čeka borba za peto mesto sa Češkom.

HRVATSKA – FRANCUSKA 27:30 (13:19)

HRVATSKA: Stevanović (1/10), Alilović (7/26; 7m: 1/3); Mihić, Marić (2/2), Stepančić (1/4), Kopljar (4/6), Vori, Gojun, Horvat, Karačić, Mandalinić (1/3), Štrlek (6/6), Čupić (5/5, 7m: 3/3), Musa (0/1), Mamić (5/7), Cindrić (3/6). TRENER: Lino Červar

FRANCUSKA: Dumoulin (4/12), Gerard (7/26); Remili (6/8), Lagarde (2/5), Mem (3/8), N. Karabatić (2/3), Mahé (5/6; 7m: 2/2), Abalo (1/2), Sorhaindo (1/2), Guigou (4/6; 7m: 0/1), L. Karabatić (3/3), Claire (0/1), Dipanda (2/3), Porte (1/2), Tournat, Caucheteux. TRENER: Didier Dinart.

SEMAFOR: 1:0 (2′), 2:1 (3′), 3:5 (8′), 6:5 (10′), 7:6 (12′), 7:10 (17′), 10:11 (21′), 10:14 (23′), 12:16 (28′), 13:19 (HT) – 15:20 (34′), 16:22 (37′), 18:24 (41′), 20:24 (42′), 22:26 (49′), 25:26 (53′), 25:28 (54′), 26:29 (58′), 27:30 (FT)

MOMENTI

10′ – početna faza pripala Hrvatskoj uz minimalno vodstvo i dobru igru Cindrića

17′ – Hrvatska bez gola oko 6 minuta, Francuzi od -1 otišli na +3 (10:7)

30′ – Kraj prvog dijela obilježio Remili i bombama odveo Francuze na +6

31′ – Dinart u drugo poluvrijeme išao bez 4 igrača iz startne postave, Karabatić prosjedio većinu drugog dijela, kao i Mahé, Gerard, Guigou, Porte

49′ – Francuzi kontrolirali stvari, vodili 4-5 razlike

53′ – Hrvatska s nekoliko laganih golova, nekoliko dobrih obrana došla na -1, ali više od toga nije išlo

Rukometna dinastija u trajanju i nastanku. Tako bih ukratko mogli opisati ono što smo vidjeli od Francuza u 60 minuta zagrebačke utakmice kada su domaćina Europskog poslali u borbu za 5. mjesto i ostavili bez polufinala. I da se igralo još duboko u noć, dojam je ostao isti – Hrvatska ovo ne može dobiti, Francuska može sama izgubiti. A s obzirom da je bilo evidentno na startu da su Francuzi došli uzeti to 1. mjesto i da nije bilo ni malo olakog pristupa u njihovoj igri, odmah se mogla predvidjeti duga noć. Za Linu Červara možda i najduža u trenerskoj karijeri  i službi trenera rukometne reprezentacije.

Nekoliko stvari je zaista bilo krajnje impresivno od strane Dinarta i njegove momčadi. Način na koji su dobili 19:13 prvih 30 minuta, uz obranu protiv napada 7 na 6 kakvu do sada nismo vidjeli. Napad bez golmana bi trebao poslužiti za otvaranje protivničkih obrana, za stvaranje viška, za neke veće rupe… Dinart je na Červarov potez iz 8. minute odgovorio briljantnim potezom. Desnog beka Diku Mema stavio je na prednjeg (!?), kao da igraju 5-1 iako je Hrvatska igrala sa 7. igračem. Nije spuštanja zone u 6-0. Cilj je bio jasan – onemogućiti kreaciju Cindriću, pustiti Kopljara i Mamića da rade što hoće. I Hrvatska se izgubila. Kasnije izlaskom Mema, Remili bi igrao prednjeg i tih 7 na 6 nije donijelo apsolutno ništa. Čak i suprotno jer je bilo golova na praznu mrežu.

Oko 25. minute pogledali smo statistiku. Francuzi su vodili 15:11, Mem i Remili su imali 6/7, Kopljar i Stepančić 0/3. Cindrić je bio uštopan. Golmani i obrana izvan ritma, Mamić i Štrlek su dali više od 100%, no u svlačionicu su prvaci svijeta odnijeli 19:13.

Ta moć i snaga koju su prezentirali u prvom dijelu, predvođeni, ne Nikolom Karabatićem kao što smo naviknuli godinama, ili Omeyerom ili Abalom, već Kentinom Mahéom, koji je dirigirao cijelim napadom i postrojavao igrače, uključujući Karabatića, bila je priča za sebe.

Drugo poluvrijeme, druga priča. I škola za budućnost njihovih mladih igrača.

Možemo sada postaviti pitanje je li Dinart ludak ili genije. Majstor ili hazarder. Na +6 protiv domaćina, pred 15-ak hiljada ljudi krenuti sa 4 igrača koji nisu startali utakmicu, a Claire, Dumoulin, Remili i Abalo nisu bili starteri, na prvu nije pametna ideja. Kasnije je dodao i Lagardea, dodao oko 50. minute krilo Caucheteuxa kada je Hrvatska došla na -1. Karabatić u drugom igrao samo 13 minuta, Mahé prosjedio dobar dio, kao i Gerard, Guigou cijelo poluvrijeme. I onda mu Lagarde i Luka Karabatić zabiju golove koji su prelomili utakmicu.

Širina, snaga, moć, samouvjerenost. Balašević bi zapjevao možda i ‘Neke nove klince’. To je bila Francuska u drugih 30 minuta.

Gdje se u svemu tome izgubila Hrvatska? Bez Duvnjaka nemoćna (naročito defanzivno), bez Cindrićeve slobode (Francuzi i Švedi je oduzeli) neinventivna, defanzivno neuvjerljiva cijeli turnir. I to je možda najveći poraz Line Červara. Obrana je bila ispod razine ovog natjecanja, a da li i ispod razine vrijednosti ovog tima, neka odgovore puno kompetetniji ljudi od mene.

S obzirom na sve te silne rotacije Francuza, te uz neke obrane Alilovića, mada su golmani opet podbacili i oni su posebno tužna priča ovog Europskog, vratila se Hrvatska čak i do sna o velikom preokretu. Bilo je -1 u 53. minuti, imao je Kopljar jednu polukontru bolje odigrati (Čupić se posebno ljutio što nije požurio), pojavio se tračak nade, kojeg su odnijeli Lagarde (27:25) i Luka Karabatić (28:25).

Mamić je bio najbolji igrač, Štrlek maksimalno uvjerljiv, Čupić nije ništa promašio, a za dobiti momčad koja igra sa 16 igrača na ovakvoj razini, jednostavno premalo.

Ono što su Šveđani nagovjestili u Splitu, Francuzi su samo pečatirali.