Evropa dobija novog vladara: Španci preko Nemaca do polufinala! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Evropa dobija novog vladara: Španci preko Nemaca do polufinala!

Evropa dobija novog vladara: Španci preko Nemaca do polufinala!

Tekst: Uroš Samardžić

Špansko “auf wiedersehen“ Nemcima! Derbi grupe II glavne faze u Varaždinu bio je okršaj aktulenog šampiona i vicešampiona starog kontinenta, a “Crvena furija” uspela je da se revanšira Nemačkoj za poraz od pre dve godine u finalu, i to u duelu koji je direktno odlučivao o drugom mestu u grupi.

I dok su žestoku bitku u uzavreloj atmosferi u Zagrebu vodili Hrvatska i Francuska, u Varaždinu, gde je bilo znatno mirnije, Španci su preslišali “Pancere” i obezbedili drugu poziciju u grupi, što znači da će se u polufinalu sresti sa starim rivalima čije su redovne mušterije – Francuzima.

NEMAČKA – ŠPANIJA 27:31 (13:14)

Nemačka:

Wolff 9 odbr, Heinevetter 3 odbr, Gensheimer (2/4), Lemke, Wiencek (2/3), Reich-mann (4/5), Pekeler (2/3), Weinhold (0/2), Weber (4/4), Fath (0/1), Groetzki (2/3), Hafner (5/9), Janke (0/2), Dahmke (0/1), Kuhn (4/7), Kohlbacher (2/3)

Španija:

De Vargas 6 dobr, Corrales 11 odbr, Gurbindo (4/6), Rivera (0/1), Entrerrios (4/6), Dujshebaev A. (5/8), Sarmiento (2/5), Aguinagalde (4/6), Canellas (0/2), Morros, Arino (1/1), Guardiola (0/1), Goni (0/1), Sole (5/5), Balaguer (6/7), Figueras

IGRAČ UTAKMICE: Balauger

Počelo je čvrsto na obe strane, pomerali su izvanredno u odbrani i jedni i drugi, pa je epilog toga i prvi gol na meču, koji je viđen tek u šestom minutu. Očito da su poraz od Slovenije brzo preboleli, pa su izabranici Ribere prikazali sličnu partiju kao protiv Makedonije. Pored golmana koji su ponovo bili jedna od glavnih karika (De Vargas 6, Corrales 11), ključna stavka u igri Španije bila je polukontra i kontra. Nominalni gost se u rezultatskoj klackalici bolje snašao, pa je nakon 30 minuta u Varaždinu bio – 13:14.

Neverovatan pad igre aktuelnog šampiona Evrope viđen je početkom drugog dela. Golom Arinja u 34. minutu, počinje pravi sunovrat Nemačke. Srljali su izaranici Kristijana Prokopa iz greške u grešku, na momente su delovali kao amaterski tim, lopta je ispadala u napadu, a hitri španski igrači lako su to kažnjavali. Serijom 8:0 stigli su do, ispostaviće se na kraju nedostižne prednosti, koja im je omogućila nešto mirniju završnicu.

Sjajan u pobedničkom timu bio je Balauger koji je šest puta bio precizan, pa je proglašen i za najboljeg pojedinca na meču. Nemci su do kraja uspeli da prepolove maksimalnu prednost protivnika, pa su tako, kao šampioni starog kontinenta, razočarali, zauzevši tek peto mesto u glavnoj fazi. Sa druge strane, razlog za radost ima Španija, koja se plasirala u polufinale.