KO TO BEŠE OMEJER: Žerar spustio roletnu Šveđanima, "Eksperti" pred vratima polufinala - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 KO TO BEŠE OMEJER: Žerar spustio roletnu Šveđanima, „Eksperti“ pred vratima polufinala

Najviše zahvaljujući spektakularnoj partiji golmana Vensana Žerara, Francuska je protiv neugodnih Šveđana ostvarila i četvrtu pobedu u isto toliko mečeva na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj. Vladari svetskog rukometa su sveli ekipu koja je Hrvatskoj u Splitu dala 35 golova na svega 17 pogodaka, i rutinski došli do trijumfa koji im otvara vrata polufinala, za koje će im najverovatnije biti dovoljna pobeda nad Srbijom u narednom kolu.

Malo ko je mogao pomisliti da će ovo biti najeneefikasnija utakmica dosadašnjeg toka nadmetanja, ali su se golmani oba tima potrudili da budu centralne figure susreta, naročito Žerar koji je napravio nešto što se ne pamti – sakupio je dvocifreni broj odbrana za jednocifreni broj minuta.

ŠVEDSKA – FRANCUSKA 17:23 (8:10)

7m: Švedska /, Francuska 3/3

Isk: Švedska 8, Francuska 4 min

ŠVEDSKA

Apelgren 10 odb, Palička – Jepson 4, Darj, Tolbring 1, Ekberg 2, Vane 1, Peterson, Jakobson 1, Lagergren 3, Gotfridson 2, Arneson, Zakrison 1, Nilsen 1, Nilson 1

FRANCUSKA

Žerar 20 odb, Dimulan – Remili 1, Lagard, Mem 1, N. Karabatić 2, Mae 4, Abalo, Soreindo 5, Gigu 3, L. Karabatić, Kler 3, Dipanda, Port 3, Turna 1, Kašeto

SEMAFOR: 1:4, 3:7, 5:9, 8:9, 10:11, 12:12, 12:14, 14:20, 16:23

Igrač utakmice: Vensan Žerar

Kada je u 12. minutu primio drugi gol na utakmici, Vensan Žerar je na svom kontu već imao nestvaran učinak od 12 odbrana. Međutim, utisak je da njegovi saigrači u polju nisu u dovoljnoj meri iskoristili njegovo nadahnuće, pošto su „samo“ četiri puta zatresli protivničku mrežu.

Ni po čemu igra svetskih prvaka nije bila bolja od švedske, naprotiv, Skandinavci su lako dolazili u izgledne pozicije, ali je 31-godišnji čuvar mreže Monpeljea bio nepremostiva prepreka, odbranio je sedam zicera u nizu i stavio rivala u rani zaostatak.

Posle gola Gigua u 16. minuzu, on je iznosio četiri gola (7:3), ali je Luka Karabatić već u svom drugom minutu na ovom šampionatu uspeo da zaradi crveni karton zbog starta u predelu glave, što je bila inicijalna kapisla za Švedsku da mini-serijom od 3:0, preko raspoloženog Jepsona, priđe na gol zaostatka (9:8).

-Žerar 12 odbrana u prvih 12 minuta, uz samo jedan primljen gol

-Luka Karabatić u svom drugom minutu na šampionatu dobija crveni karton, Švedska prilazi na minus jedan

-Francuzi samo jedan gol sa bekovskih pozicija u prvom poluvremenu

-Šveđani stižu do izjednačena i staju

-Francuzi serijom 5:0 rešavaju utakmicu

Mogli su Šveđani da anuliraju sve propušteno početkom nastavka, ali su propustili tri napada za izjednačenje, pre nego što je Lukas Nilsen u 41. minutu konačno izjednačio na 12:12. Međutim, Žerar je ponovo „poludeo“ i pogurao „Eksperte“ do nove opipljive prednosti. Posle prvog gola Nikole Karabatića, u 52. minutu utakmice, na semaforu je pisalo 18:14, što je bio signal za Andresona da zatraži tajm-aut.

Ali to ne da nije pomoglo, već su nakon odmora „Vikinzi“ potpuno potonuli. Dva loša napada kažnjena su na drugoj strani terena, pa je nakon pogotka Klera za 20:14 u 55. minutu, otklonjena poslednja dilema oko pobednika.