Povratak na pravi put: Hrvatska osveta Norvežanima za nastavak sna - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Povratak na pravi put: Hrvatska osveta Norvežanima za nastavak sna

Povratak na pravi put: Hrvatska osveta Norvežanima za nastavak sna

PIŠE: Milan Krasić

Svi su izgledi da će najveće rivalstvo u svijetu rukometa u posljednjih 15-ak godina, hrvatsko-francusko, odlučivati o putnicima u polufinale. Ta se utakmica igra u srijedu od 20:30h, a prije toga Šveđani imaju odraditi posao s Bjelorusima, Francuzi sa Srbima, dok će bitno biti pričekati i susret Švedske i Norveške, također u srijedu, prije sraza Hrvatske i Francuske.

HRVATSKA – NORVEŠKA 32:28 (17:15)

HRVATSKA: Stevanović (14/38 – 37%), Alilović (0/4); Mihić, Marić (3/3), Stepančić (3/4), Kopljar (1/4), Vori (0/0), Gojun (0/0), Horvat (3/3, 7M: 2/2), Karačić (1/3), Mandalinić, Štrlek (6/7), Čupić (3/4), Musa (3/3), Mamić (4/5), Cindrić (5/9). TRENER: Lino Červar

NORVEŠKA: Bergerud (8/31), Cristensen (2/11); Sagosen (8/13), Myrhol (3/6), Jakobsen, Tönnesen (4/8), Jondal (2/6), Björnsen (6/7, 7m:2/2), Gullerud (1/1), Sorheim, Johannessen (3/6), O’Sullivan (0/0), Tangen (1/1), Reinkind, Rød, Lie Hansen. TRENER: Christian Berge

SEMAFOR: 3:0 (3′), 3:2 (5′), 4:3 (8′), 6:3 (9′), 6:4 (10′), 8:4 (14′), 9:6 (16′), 10:6 (17′), 10:8 (18′), 12:10 (22′), 14:12 (25′), 15:12 (26′), 15:14 (29′), 17:15 (HT) – 19:18 (34′), 20:19 (36′), 23:20 (40′), 24:20 (47′), 29:24 (50′), 30:27 (53′), 32:28 (FT).

MOMENTI

1′ – Červar krenuo bez Kopljara i Gojuna u namjeri da ne mjenja obrana-napad, s Musom i Mamićem igrao 6-0 uz oštre izlaske prema Sagosenu

3′ – Obrane Stevanovića i golovi Muse obilježili početak (3:0)

14′ – Prvi put  4 razlike nakon nekoliko izgubljenih lopti Norvežana

18′ – Norveška se vratila ulaskom Johannessena koji je radio puno nereda Hrvatskoj

23′ – Kod 13:10 Berge promijenio Bergeruda Christensenom

30′ – Stevanović poluvrijeme završio sa 7 obrana, ali i 1/7 sa 9m

31′ – Červar se odlučio za 5-1 s Vorijem, ulazio Gojun umjesto Cindrića

45′ – Norveška nikad bila s izjednačenjem, 20:19 najbliže što su došli

49′ – Štrlek sa dva igrača manje ukrao loptu i zabio za 29:24

Momčad Line Červara ostala je na životu pobjedom protiv svjetskih viceprvaka u atmosferi dostojnoj završnice velikog turnira. Norveška je sama sebi zagorčala život odigravši obranu nedostojnu velikih utakmica. Francuzi su u ranijem terminu pokazali kako se igra sport na rezultat, ono što Talijani rade desetljećima u nogometu. Obrana na razini savršenstva ostavila je Šveđane 20-ak golova ispod onog što su zabili Hrvatskoj usred Splita.

Današnja Hrvatska nema takvu obranu, a nema ni onu sa Svjetskog 2009. godine kada se također igralo s Francuzima, u skupini i u finalu. Lino Červar je valjda prvi put u svojoj eri vođenja Hrvatske krenuo bez promjena obrana – napad, svjestan da to protiv Norvežana vodi u propast i da nije moguće držati protivnika pod kontrolom uz silne promjene. Tako smo vidjeli na startu postavu bez obrambenih specijalaca Gojuna i Kopljara, nije bilo ni Vorija kojeg se čuvalo prvo poluvrijeme da bi mogao odraditi 5-1 u nastavku utakmice.

Červar je tako otvorio s Musom i Mamićem kao ključnim ljudima defanzive, uz Stepančića i Cindrića koji su također igrali u oba smjera. Musa sa 3/3 i Stevanović s nekoliko obrana, obilježili su početak utakmice. Hrvatska je otvorila sa 3:0 i mogli bi reći, ostalo je povijest. Norveška niti jednom nije izjednačila (!?), u drugom dijelu bila na 20:19, ali kada je Štrlek ukrao loptu – u situaciji sa dva igrača manje – i zakucao kontru za 29:24, utakmica je bila riješena. Kao šlag na tortu u zadnjih 6 i pol minuta Norvežani nisu zabili gol, do tada su ih Sagosen i Tonnesen, uz Bjørnsena i mladog Johannessena, držali donekle na životu, no stalno su bili korak-dva iza Hrvatske i ovaj put 60 minuta u podređenom polažaju.

Červar je puno toga taktičkog odradio ovaj put. Igrao možda neočekivano 6-0 prvo poluvrijeme, sačuvao Vorija i Gojuna za 5-1 sustav u nastavku utakmice, što se pokazalo dobitnom formulom.

Posebna priča subotnje večeri u Areni bio je Ivan Stevanović. Nakon što je uništio Norvežane u Danskoj prije dvije godine i ostavio ih bez Rija, slično je uradio i ovdje. Myrhol će ga vjerojatno sanjati, on i lijevo krilo Jondal imali tek 5/12, a sa 14 obrana potpuno je zasluženo dobio nagradu za igrača utakmice. Ne od EHF-a, ljudi koji vode europsku federaciju nemaju osjetila za takve stvari, već od svojih suigrača, što je puno važnije, ali vjerojatno i od svih nas iz svijeta medija, što je manje važnije. Sa Stevanovićem na 10+ obrana Hrvatska ima određeni broj laganih golova, ne mora se uvijek ovisiti o maštovitosti Cindrića na postavljenu zonu, te je to bio veliki razlog ovih +4.

Norveška obrana, uključujući novog golmana Flensburga Bergeruda i Christiansena, nisu bili na razini očekivanja i suludo je s njihove strane očekivati da na Balkanu mogu dobiti utakmicu sa 32 primljena gola.

Hrvatska je tako na defanzivni pogon Stevanovića i ofanzivni Cindrića, preživjela još jedan dan. Kupila si 3 dana odmora, pa onda opet Francuze na meniju. Vjerojatno u utakmici odluke.