OD GOTOVOG VERESIJA: Makedonija ispustila pobedu, Mrkva doneo slavlje Česima - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 OD GOTOVOG VERESIJA: Makedonija ispustila pobedu, Mrkva doneo slavlje Česima

OD GOTOVOG VERESIJA: Makedonija ispustila pobedu, Mrkva doneo slavlje Česima

Sredinom drugog poluvremena, već se krenulo sa računicama kako i ko može u polufinale iz Grupe II. Tada su svi računali Makedoniji pet bodova, pošto je ubedljivo vodila i delovala sjajno protiv Češke, ali su izabranici Raula Gonzalesa ispustili plus pet, i na kraju izgubili utakmicu koju su u potpunosti držali u rukama 50 minuta.

MAKEDONIJA – ČEŠKA 24:25  (13:11)

7m: Makedonija 2/4, Češka 4/4

Isk: Makedonija 4 min, Češka 10 min

MAKEDONIJA

Ristovski 11 odb, Mitrevski – Manaskov 3, Velkovski 4, Stoilov 4, K. Lazarov 2, Pribak, Jonovski, Taleski 5, Mirkulovski 4, V. Markoski, Kuzmanovski, Georgievski 1, F. Lazarov, Popovski, Peševski 1

ČEŠKA

Mrkva 5 odb, Galia 8 odb – Hrstka 4, Bečvar, Landa, Horak 8, Kotrc, Kašparek 6, Stelik, Slahta 1, Petrovski, Ždrahala 4, Čip 2, Svitak, Mubenzem, Kasal

SEMAFOR: 1:0, 4:1, 6:2, 7:5, 9:7, 11:7, 12:10, 17:12, 20:17, 21:19, 22:22, 23:24

Igrač utakmice: Tomas Mrkva

Velika drama viđena je u završnici – Česi su imali gol prednosti i mogućnost da čuvaju loptu do kraja, ali su napravili probijanje. Manaskov je postigao gol uz zvuk sirene, ali je on nakon video provere poništen i dosuđen je sedmerac. Isti igrač ga je izveo, ali nije uspeo da prevari odličnog Mrkvu.

Sa bekovskom postavom Taleski – Velkoski – Mirkulovski, kojeg je u drugom delu prvog poluvremena uspešno menjao Pribak, Makedonija je u ranoj fazi povela sa 4:1. Odlično je funkcionisala Gonzalesova 6-0 zona, dok je u napadu mladi Velkovski  odlično odradio težak posao u odsustvu povređenog Kirila Lazarova. Tečan je bio napad, razigravana su oba krila, kao i pivotmen Stoilov. Šutersko raspoloženje Taleskog u uvodnim minutima je donelo tu preko potrebnu širinu, ali su Česi, najviše preko inspirisanog Horaka uspeli da drže korak i sačuvaju nadoknadiv zaostatak do odlaska na odmor.

Prednost „Falangi“ je varirala od dva do četiri gola čitavim tokom prvog dela, s tim što je propuštena velika prilika da se zada nok-aut protivniku – u samom finišu poluvremena, Makedonija je imala četiri gola preimućstva i igrača više na terenu, međutim, u tom periodu je primila dva gola a nije postigla nijedan.

-LAZAROV ULAZIO SAMO DA IZVODI SEDMERCE, VELKOVSKI GA VIŠE NEGO DOSTOJNO ZAMENIO

-OSAM MAKEDONSKIH IGRAČA SE UPISALO U STRELCE U PRVOM POLUVREMENU

-ČESI SA IGRAČEM MANJE OD -4 DO -2 U FINIŠU PRVOG DELA

-TRI GOLA TALESKOG U NIZU ZA 17:12

-ČEŠKA OD 45. DO 53. MINUTA STIŽE DO IZJEDNAČENJA

-LAZAROV NE KORISTI SEDMERAC, HORAK DONOSI ČEŠKOJ PRVO VOĐSTVO U 57. MINUTU

-MANASKOV IZNUĐUJE SEDMERAC UZ ZVUK SIRENE, MRKVA BRANI ZA POBEDU

Ponovo je proradio Filip Taleski početkom nastavka – kada nije bilo puno rešenja u napadu, mladi bek Rajn Nekar Levena je sa tri efektna pogotka u nizu doveo svoju reprezentaciju do maksimalnih 17:12 u 38. minutu. Igralo se gol za gol do 45. minuta, kada su Česi  krenuli da tope zaostatak. Golom Hrstke sa sedam metara on je iznosio 21:19, a nakon solo akcije Ždrahale 22:21, na početku 53. minuta. Razbranio se Mrkva, zaustavio zicer Manaskovu, a Hrstka ponovo prevario Ristovskog sa linije penala, 22:22. Nakon što je Mrkva odbranio sedmerac Kirilu Lazarovu, Horak je doneo Češkoj prvo vođstvo tri minuta pre kraja, ali je hrabri Velkovski uspeo da donese poravnanje.

Visoki Kasparek je svojim šestim golom doneo svom timu 25:24 na ulasku u poslednji minut. Makedonija je loše organizovala poslednji napad, nije ni šutirala na gol, a Česima je ostalo samo da sačuvaju loptu do kraja. Međutim, nesmotrenu su prokockali napad, a Manaskov je nekako stigao do lopte i uspeo da postigne gol koji je nakon pregledavanja video snimka poništen, a dosuđen je sedmerac. Igrač Vesprema je preuzeo odgovornost, ali nije uspeo da donese bod svojoj reprezentaciji.