ČUDO SE DOGODILO: Hrvatska u polufinalu Evropskog prvenstva! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2020 - ŽENE ČUDO SE DOGODILO: Hrvatska u polufinalu Evropskog prvenstva!

ČUDO SE DOGODILO: Hrvatska u polufinalu Evropskog prvenstva!

Repezentacija Hrvatske ostvarila je najveći uspeh u istoriji tamošnjeg ženskog rukometa, i jedno od najvećih iznenađenja ikada na velikim takmičenjima, plasiravši se u polufinale Evropskog prvenstva u Danskoj. Ekipa Nenada Šoštarića je fenomenalnom igrom u drugom poluvremenu oborila na leđa i Nemačku – 23:20 (12:12).

Hrvatskoj je u poslednjem meču druge faze za prolaz bio dovoljan i poraz golom razlike, ali tim koji je, pre poraza od Norveške, redom rušio Mađarsku, Holandiju, Srbiju i Rumuniju, nije dozvolio strepnju svojim navijačima. Odlučio je početak drugog poluvremena, kada je hrvatska mreža ostala netaknuta 10 minuta tokom serije 5:0, za vođstvo 17:12, a nakon pogotka Ane Debelić, na semaforu je pisalo 19:13.

Potpuno nadigrane Nemice nisu bile ni blizu rezultatskog povratka do samog kraja, a Hrvatska je na terenu delovala kao ekipa koja je godine igrala mečeve ovakvog značaja, i nastavila bajkovit put kroz ovog takmičenje koji nikome do prvih dana decembra nije bio na vidiku. Centralna figura utakmice bila je fenomenalna Tea Pijević sa 16 odbrana.

HRVATSKA: Pijević (16), L. Bešen (0+1); P. Posavec 1, Krsnik 1 (1), S. Posavec 1, Mičijević 4, Milosavljević 1, L. Kalaus 1, D. Kalaus, Ježić 2, Japundža, Šimara, Debelić 6, Mamić 3, Blažević 3 (1), Prkačin

NEMAČKA: Eckerle (6), Roch; Zapf 2, Berger, Grijseels 1, Benhke, Nadzinavicius 1, Bölk 2, Grossmann 3, Weigl, Loth, Maidhoff 9 (8), Laurenroth 1, Minevskaja, Schultze 1.

Nemačka je bolje otvorila utakmicu, ali je hrvatsku nervozu u napadu nedovoljno iskoristila. Vodile su Nemice 2:0, 4:2, 7:5, ali je hrvatski tim uvek imao odgovor. Nisu uspele Šoštarićave izabranice da prvi put povedu sa dva igrača više, ali jesu u 29. minutum kada je Katarina Ježić pogodila za 11:10.

Odlučno, skoncentrisano i hrabro odigrala je Hrvatska odlučujuće poluvreme, kao da je svakog decembra u ovakvoj situaciji. Razbranila se Tea Pijević, doprinos je dala i Bešen odbranivši sedmerac, a nezaustavljiva Mičijević, Krsnik i Kalaus vode svoj tim do velikih 17:12, pre nego što je Debelić povisila na maksimalnih plus šest.

Tek u samom finišu Nemačka je uspela da priđe, sa igračem više smanjila je 22:20, ali je bilo prekasno, s obzirom da je do kraja ostalo svega minut i po. Gol Ane Debelić 60 sekundi pre kraja, bio je znak za veliko slavlje hrvatskog tima.