Hrvatska u finalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 Hrvatska u finalu!

Hrvatska u finalu!

Reprezentacija Hrvatske izborila je drugo uzastopno finale na Evropskom prvenstvu, pošto su igrači selektora Line Červara nadigrali Poljsku 24:21 (9:10).  "Kauboji" su igrali na krilima Čupića 6(5), Balića i Duvnjaka po pet, a kod Poljaka, najefikasniji je bio Mihal Jurecki sa sedam pogodaka. STATISTIKA

Vrhunska borba viđena je od samog starta. Jaki dueli, jake odbrane, nisu dozvoljavale ni jednoj ekipi da se odvoji na više od gol razlike. Prvi put su to učinili Poljaci, sa 5:3 golom raspoloženog Bieleckog. Červar menja početnu zamisao sa Kopljarom i Valčićem kao saigračima Balića u bekovskoj postavi, uvodi Duvnjaka i Buntića, a Balić postiže prvi gol u 14. minutu za 4:5. Uskoro za njim, na isti način, sa zemlje, Buntić trese mrežu Šmala za 5:5. Raspoloženi Bielecki na dobre lopte Jaške, nastavlja da rešeta (3/3) Alilovića – 6:5 (17.). Konaćno Alilović skida šut sjajnom poljskom levom beku, a Vedran Zrnić vraća na 6:6. Ipak, problem Hrvatske ostaje napad na 6:0 zonu Poljaka. Svaki pokušaj Balića ili Duvnjaka biva završen u čeličnim rukama Siodomiaka ili Jureckog, pa preko Lijevskog i Jurašika iz izgrađenih pozicija, Poljska odlazi na 8:6 (21.). Červar pokušava da Duvnjaku i Baliću pridoda Draga Vukovića u desnorukoj bekovskoj postavi, ali ni to ne daje rezultata, pa pri 9:7 (23:44m) za ekipu Bogdana Vente, selektor Hrvatske traži tajm-aut. Ni dva minuta posle tajm-auta, nema gola. Jurašikov šut za +3 sa igračem više, zaustavlja Mirko Alilović, a u narednom
napadu, Ivano Balić "5 na 6" smanjuje na 9:8. Poljaci ne realizuju još jedan napad sa igračem više, ali zato  nakon faula u napadu Hrvata, "6 na 6" situaciju iskorišćava mlađi Jurecki sa pozicije levog beka za 10:8 (28:40m). Do kraja poluvremena, Ivan Čupić iz sedmerca smanjuje na 10:9, a posle šuta u poslednjem napadu Jureckog, lopta se odbija do Vorija, koji pokušava sa nekih 15 metara, neuspešno da odvede svoju selekciju na poluvreme sa nerešenim rezultatom.

Drugo poluvreme, kreće golom Duvnjaka za 10:10, a nesnalaženje Poljaka u napadu, kulminira promašenim sedmercem za vođstvo. Konačno, Domagoj Duvnjak vodi "Kauboje" u prvo vođstvo, 11:10 posle dugo vremena, neometanim šutem sa srednjeg beka, što nije bio slučaj u prvom poluvremenu. Mirko Alilović još jednom biva sjajan, skida šut Jurašika, a Duvnjak, još jednom, posle podbacivanja Balića, trese mrežu Šmala za 12:10 (33:45m) i delirijum na tribinama ispunjene Wiener Stadthalle (11000 gledalaca). Seriju od 3:0 Hrvata, prekida Tlučinski golom sa levog krila, ali odbrana Poljaka, iznenađujuće, ostaje slaba. Ivano Balić vodi na 13:11. Bekovska trojka Vuković-Duvnjak-Balić nalazi rešenje za 6:0 Poljaka, a višak na desnoj strani, Vedran Zrnić pretvara u novih +2 (14:12, 38.m). Duboka odbrana sa Vorijem na prednjem zbunjuje Poljake, ali na njihovu sreću, kontru za tri razlike, Šmal brani mladom Štrleku. Ipak, hrvatska odbrana, a i sve raspoloženiji Mirko Alilović, ne dozvoljavaju Poljacima da se pridruže, uz dodatak da Ivan Čupić zabija iz sedmerca za već ozbiljnih – 15:12.

Propušten napad za +4, Poljaci kažnjavaju golom Tlučinskog iz sedmerca (43.). Rizik sa igrom bez golmana u trenucima kada su na terenu imali igrača manje, isplatio se "Kaubojima", jer Čupić postiže gol iz sedmerca za
16:13, prilikom čije iznude se lakše povredio Vedran Zrnić. Sredinom drugog dela, Poljaci dodaju gas i sa dva
gola svog srednjeg beka, Jaške, dolaze na samo gol minusa, 16:15. Umesto Balića i Vukovića, Červar pored Duvnjaka stavlja Valčića i Buntića u bekovsku trojku. Prvo, Duvnjak projektilom sa zemlje, a onda i rezervno levo krilo, Mataija, vode "Kauboje" na 19:16. Nastavlja se obračun odličnih rešenja u napadu dva srednja beka, Duvnjaka i Jaške. Ivan Čupić realizuje i peti sedmerac za 20:17, a u narednom napadu, Jurecki pravi probijanje (51:41m). Venta "lepi flaster" Duvnjaku, a Červar se odlučuje za igru sa još tri beka, Lackovićem, Vukovićem i Balićem, pri situaciji sa igračem manje u napadu. Šut Lackovića zaustavlja Šmal, a već u narednom napadu, Poljaci smanjuju na 20:18.  Nezadrživo Duvnjak vodi na 21:18, a Ivan Čupić iz kontre i za 22:18 na samo pet minuta i 20 sekundi pre kraja. Bogdanu Venti ništa drugo nije preostalo, nego da zatraži minut odmora. Jurecki smanjuje na 22:19, Čupić pogađa Šmala, a Venta odmah zatim, zbog protesta dobija žuti karton. Sudije loptu zbog toga dodeljuju Hrvatskoj. Šmal skida još dva zicera u jednom napadu, koji su mogli presuditi pobednika, ali ne i treći, Ivana Balića, koji rešava pitanje svih pitanja – 23:19 (57:14m). Hrvatska je sasvim zasluženo u finalu, gde će u nedelju od 17.30 časova igrati protiv Francuske u reprizi finala Svetskog prvenstva.