"Ribari" uhvatili bronzu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 "Ribari" uhvatili bronzu!

"Ribari" uhvatili bronzu!

Po prvi put u svojoj istoriji, reprezentacija Islanda je osvojila medalju na Evropskim prvenstvima. Fenomen svetskog rukometa, selekcija države sa 320 hiljada stanovnika, u borbi za bronzu na EURO 2010 u Beču bila je bolja od Poljske 28:26 (18:10), koja se očigledno još uvek nije oporavila od poraza u polufinalu od Hrvatske. Sasvim zasluženo, poletnijom igrom i većim motivom, reprezentacija sa 13 igrača, koji igraju u Nemačkoj, došla je do medalje, a rukomet, koji su prikazivali, bio je na uživanje svih nas, koji su ih pratili u Lincu, a onda i u Beču.  Kod pobednika, Sigurdson sa osam i Gunarson sa šest, a kod gostiju, braća Jurecki i krilo Tlučinski, bili su najefikasniji. STATISTIKA

Drugačijeg tonusa u meč za bronzu ušle su selekcije Islanda i Poljske. "Ribari" svesni da je svaka medalja veliki uspeh, a Poljaci još uvek pod utiskom lošeg drugog poluvremena i izgubljenog polufinala od Hrvatske. To se videlo i na semaforu, pa su preko dobre odbrane i kontri Valura Sigurdsona, Islanđani poveli sa 4:1, a ubrzo i sa 8:3. Sa indisponiranim Bieleckim i braćom Lijevski, Poljaci nisu mogli da pariraju rastrčanim Islanđanima, pa je selektor Venta zatražio tajm-aut pri rezultatu 6:12, koji nije promenio stanje na terenu. Do kraja poluvremena, sjajni Sigurdson (7/9 u prvom delu) napunio je mrežu najboljeg golmana EP-a, Šmala, a pridružio mu se i pivotmen Gunarson za ubedljivih 18:10.

Drugo poluvreme, druga priča. Poljaci se bude nakon izlaska iz svlačionice i vraćaju se u utakmicu serijom od 6:0 (sa 12:20 na 18:20) u periodu od 35. do 42. minuta. U narednih šest minuta, islandska odbrana deluje čvrsto, a preko brzih Petersona i Sigurdsona, olimpijski vicešampioni iz Pekinga odlaze na 23:18. Tu razliku drže još par minuta, do 25:21, a onda Poljaci uz po koju odbranu Šmala i golove Tlučinskog i Lijevskog stižu na samog gol zaostatka – 26:25. Put ka bronzi otvara Stefanson 27golom za Island na četiri minuta pre kraja, a već u narednom napadu, Gunarson postavlja 28:25, nedostižnu prednost za Poljake. Tračak nade, da se mogu vratiti u igru i izboriti produžetak, razbio je rezervni golman Islanda, Gudmundson, koji je pri rezultatu 28:26 na minut i po pre kraja, odbranio sedmerac i završio priču oko bronzane medalje. Island je na postolju po prvi put u istoriji Evropskih prvenstava…