Strašni Nikola - Strašna Francuska u finalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 Strašni Nikola – Strašna Francuska u finalu!

Strašni Nikola – Strašna Francuska u finalu!

Reprezentacija Francuske prvi je finalista Evropskog prvenstva u Austriji. Predvođeni Nikolom Karabatićem (9/9), koji je postizao golove, kada je to poželeo, a najvažnije u trenucima, kada su Islanđani imali kakav-takav  rezultatski egal, olimpijski i svetski šampioni su još jednom rukometnom svetu pokazali da su kategorija za sebe. Na kraju, 36:28  (16:14) za rukometne biltene i strah, bilo kog protivnika, koji im se bude namerio sutra od 17 časova i 30 minuta. STATISTIKA

Čvrsta odbrana sa jedne i druge strane, donela je prvi gol tek na početku petog minuta, kada je posle odbrane Gustavsona, Valur Sigurdson iz kontre savladao Omejera za 1:0 "Ribara". Francuzi su krenuli sa svojom 5:1 sa Karabatićem na prednjem halfu, dok su Islanđani, opet, tradicionalno, zaustavljali napade sa 6:0. Po jedan promašaj Sigurdsona i Petersona sa krila, pa primljen gol sa igračem manje, odveli su Francuze u jednom trenutku na 5:3, ali se ubrzo, sve vraća u normalu, kada Stefanson iz "pasive" postiže gol iz koraka sa 11 metara za 6:6 u 15. minutu.  Dobra odbrana Francuza, sada sa agresivnijim nastupima na Stefansonu, onemogućava brz prenos lopte i realizaciju preko krila. To koristi Abalo (fenomenalna "kokica") iz kontre, pa Narcis, i Francuzi su čas posla na 9:6. Sjajni mladi Palmarson, alernativa Atlasonu i Gudjonsonu na bekovskoj poziciji sa dva gola vraća svoju reprezentaciju u igru na -1 (10:9, 21.m). Na istom odstojanju, Onesta traži tajm-aut (12:11, 24.m). Nova zvezda svetskog rukometa, devetnaestogodišnji Aron Palmarson nastavlja da igra simultanku sa francuskom odbranom i postiže peti gol za vođstvo svoje selekcije, 13:12. Ipak, sa druge strane je najbolji na svetu, Nikola Karabatić, koji se vraća u igru sa dva vezana gola i donosi Francuzima prednost 14:13, kada na minut i 20 sekundi pre kraja, Gudmundson traži tajm-aut. Ipak, to ne pomaže protiv boljke zvane Nikola Karabatić. Rođeni Nišlija postiže još dva vezana gola, ukupno četiri za velikih 16:13! U poslednjem napadu, efektno još jednom Aron Palmarson, po šesti put, odgovara Karabatiću za 16:14.

Udarna igla u igri Islanđana, Olafur Stefanson nema rešenja za svoje čuvare, Dinara i Karabatića na startu drugog dela. Šut ne ide, kao ni igra sa pivotom. To koristi omaleni Mišel Gigu, koji sa dva gola vodi Francuze na 20:16, a Nikola Karabatić, osmim golom iz osmog pokušaja, isto tako, na 21:17 (37.). Usporeni Islanđani, što nije bila njihova odlika na ovom EURO, bivaju kažnjavani od Mišela Gigua, koji sa dve nove minijature, pravi velikih šest razlike 23:17 za tajm-aut "Ribara" u 38. minutu. Preko Sorandoa, Francuzi odlaze i na +7 (24:17), što je označilo početak kraja islandskih snova o finalu. Odbrana Skandinaca je postala šuplja, što govori i podatak da su u prvih 11 minuta drugog poluvremena primili isto toliko golova (27:20). Island se preko raspucanog Atlasona vraća na 28:23, ali strašni Karabatić, daje golove, kad god to poželi – 29:23 (49.), a odmah zatim, Žil i Abalo, dižu na 31:23 što je praktično bilo i sve što smo mogli videti od borbe za finalni meč na EURO 2010. Do kraja, kao na treningu, Francuzi sa rezervnom postavom (onom koju je Srbija pobedila u Marseju) lagano su održali visoku prednost – 36:28.