Danska šampion Evrope - "Orlovi" ispisali nove stranice istorije! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 Danska šampion Evrope – "Orlovi" ispisali nove stranice istorije!

Danska šampion Evrope – "Orlovi" ispisali nove stranice istorije!

Dali su sve od sebe, ali nije išlo. Reprezentacija Srbije, poražena je u finalnom duelu EHF EURO 2012 od selekcije Danske 19:21 (7:10). U odličnoj atmosferi „Beogradske Arene“, „Orlovi“ nisu uspeli da ponove igru iz „Pionira“ i iznenade najbolju evropsku reprezentaciju, čija dominacija, s obzirom na mladost vodećih igrača, tek sledi . Danci su kontrolisali meč tokom svih 60 minuta, Srbija se vraćala, bila blizu, ali nikada dovoljno, da bi rezultat preokrenula u svoju korist. Posle svega, ostaje jedno veliko BRAVO I HVALA, što se rukomet vratio u Srbiju!

SRBIJA – DANSKA 19:21 (7:10)
HALA „BEOGRADSKA ARENA“
GLEDALACA 20000
SUDIJE: ABRAHAMSEN I KRISTIJANSEN
SRBIJA: Marjanac, Šešum, Vujin 2, Nikčević 2, Manojlović 1, Toskić, Stanić 15 odbrana, Ilić 2, Marković, Prodanović 4, Stojković 2, Vučković 3, Beljanski 1, Čutura, Stanković, Nenadić
DANSKA: Landin, Mogensen, Kristijansen M, Lauge 2, Kristijansen L, Markusen 2, Egert 3, Spelerberg 1, Svan Hansen, Lindberg 2, Toft Hansen R 1, Kleverli, Sondergard 1, Toft Hansen H, Hansen 9, Nilsen
IGRAČ UTAKMICE: MIKEL HANSEN

Stisle su se ruke „Orlovima“ na početku najvećeg meča u istoriji srpskog rukometa. Slab protok lopte u napadu, bezuspešne asistencije pivotmenu i jedna tehnička greška, uslovili su da prvi gol Srbije čekamo do šestog minuta, kada posle dva promašaja, Rajko Prodanović iz trećeg pokušaja vara Landina. Do tada su Hansen i Egert već odveli svoj tim u vođstvo – 0:2.
Za razliku od napada, na golu je od početka briljirao Darko Stanić, ulivajući sigurnost svojim saigračima, koji posle uvodnog gola postižu i drugi  preko Nikole Manojlovića (2:2 – 7.). Upravo nakon sjajne odbrane Stanića, Nenad Vučković i postiže treći gol za Srbiju, posle par minuta pauze i smanjuje prednost Danaca – 3:4 (12.)

Po receptu iz prethodnih mečeva, Nikolu Manojlovića posle desetak minuta igre u oba pravca, menja Dalibor Čutura na poziciji organizatora igre, koji kao glavni zadatak ima da razigra Ilića i Vujina, koji nisu dobro ušli u meč.

Pokušaji da se uposli Beljanski na „crti“, urodili su plodom tek ulaskom Ivana Stankovića umesto Marka Vujina u 17. minutu pri brojčanoj prednosti – 6 na 5, što je opet dovoljno samo da se smanji minus – 4:5.

Mikel Hansen (često pod flasterom Marka Vujina) drugim golom sa desetak metara vodi Skandinavce u novo vođstvo od dva gola razlike – 4:6. Na golovima nastavljaju da briljiraju Stanić i Landin. Srpski golman brani i „zicere“, dok mladi Danac nepogrešivo „skida“ pokušaje srpskih bekova, ali ne i šut Rajka Prodanovića posle odbitka – 5:6 (20).

Sledi prva veća rezultatska kriza, prouzrokovana lošim napadom. Egert iz kontre vara Stanića, a nakon greške u vođenju Čuture i isključenja zbog zadržavanja igre, Mikel Hansen koristi brojčanu prednost i po prvi put donosi +3 Danskoj – 5:8.

U tim trenucima, veliki posao odrađuju Nenad Vučković i Nikola Manojlović. Prvi postiže gol sa igračem manje, a drugi se odlično postavlja na probijanje Mogesenu, pa „Orlovi“ brojčano uravnoteženi golom Momira Ilića iz sedmerca, dolaze na 7:8 (25.).

Noćna mora Danaca je Darko Stanić. „Ministar odbrane“ brani šuteve sa svih pozicija, čuva naš državni tim u igri. „Ispucanog“ Hansena menja Markusen u napadu, a šansu da postignu gol, Danci dobijaju nakon isključenja Manojlovića, kada Spelerberg lako vara Stanića – 7:9.

Dugo je trajao pretposlednji srpski napad u prvom poluvremenu, toliko da istekne kazna Manojloviću, ali bez ozbiljnije šanse da se ugrozi Landin. Još jednu šansu da smanje na -1, imali su „Orlovi“, ali pokušaj Vujina, nije bio dovoljno dobar za odličnog Landina. Danci bacaju loptu u aut, a u par sekundi, Ilić sa 13,14 metara ne uspeva da iznenadi Danca, pa Skandinavci odlaze u svlačionicu sa  – 7:9.

Nastavak meča počinje loše po „Orlove“. Dugajlija, Nikolaj Markusen postiže dva uvodna gola (jedan 6 na 5 posle isključenja Manojlovića) za +4 Danske – 7:11. Razlika je mogla biti i veća da Darko Stanić ne brani dva puta zaredom Larsu Kristijansenu šuteve sa levog krila.  Prvi gol za Srbiju u drugom poluvremenu postiže Ivan Nikčević iz neizgledne pozicije „kokicom“. Publika se diže na noge, diže se i reprezentacija sa njom. Nenad Vučković postiže gol za – 9:11. U narednom napadu, Landin brani sedmerac Momiru Iliću.

Vuković se odlučuje da promeni nešto, u igru ubacuje Petra Nenadića, koji mu to vraća odličnom asistencijom do Toskića za – 1 – 10:11 (39.). Danski „vunderkind“, Rasmus Lauge vraća svoju reprezentaciju na +2  – 10:12, a Mikel Hansen i na tri gola prednosti (10:13). Vuković pokušava da se suprostavi sa 5-1 i Nenadićem kao isturenim igračem. Opet sjajna asistencija Nenadića za Toskića – 11:13. Šansu za -1, ne koristi Nenadić, a loše vraćanje u odbranu, kažnjava Lindberg – 11:14.

Prvi gol iz igre, Momir Ilić postiže u 44. minutu za 12:14. Međutim, Skandinavci ne dozvoljavaju da im se „Orlovi“ približe. Mikel Hansen iz pasivnog napada, šutira, a lopta od leđa Darka Stanića, nesrećno, ulazi u mrežu.

Ređaju se promašaji srpskih reprezentativaca u napadu. Posle jednog takvog, kontra se opet završava golom Hansa Lindberga za 12:16 (48.). Srpski napad čini bekovska postava Nenadić – Čutura – Stanković. Stojkovića na crti obara Toft Hansen, pa Srbija kreće u napad 6 na 5, posle tajm-auta, koji traži Vuković. Uigrana akcija se završava na desnom krilu, odakle Prodanović vara Landina – 13:16 (49).

Odlično se branimo, a brojčanu prednost, koristi Rastko Stojković za novi gol – 14:16 (50.). Danci podležu pritisku tribina „Beogradske Arene“. Sledi kontranapad iz kog „Orlovi“ dobijaju sedmerac,a Marko Vujin smanjuje na 15:16.

Najbolji levi bek turnira, Mikel Hansen ipak pronalazi put do mreže Stanića, ali zato mu ne ostaje dužan na drugoj strani Rastko Stojković – 16:17 (52.).

Nikola Manojlović ne stiže Rasmusa Laugea, vuče ga sa leđa i zasluženo dobija treće isključenje i crveni karton. Šest na pet, Danci lako realizuju, solo prodorom Mikela Hansena, koji sve preuzima na sebe – 16:18 (53.). I sa igračem manje, stvara se pozicija za Vujina da ispod zone opali po golu i savlada Landina – 17:18 (54.). Dvadeset sekundi preostale brojčane prednosti, na istovetan način koristi Hansen za novih +2 (17:19 – 54.).

Tada i Ivan Nikčević preuzima odgovornost, protrčava kroz zonu Danaca i postiže gol sa pozicije desnog beka. U narednom napadu, Stanić brani šut Laugea, ali se lopta odbija u njegove ruke, pa Danci opet odlaze na +2 – 18:20 (57.).

Marko Vujin pokušava sa 11 metara, ne uspeva, ali ni Danci za +3. Ostaje još stotinak sekundi do kraja meča. Nema rešenja za odbranu Danaca. Greška u dodavanju omogućava Mikelu Hansenu da nesmetano postigne gol za titulu evropskih šampiona.  Do kraja meča, Rajko Prodanović ublažava poraz – 19:21.