"Luda utakmica" i remi Poljaka i Šveđana! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 "Luda utakmica" i remi Poljaka i Šveđana!

"Luda utakmica" i remi Poljaka i Šveđana!

„Luda utakmica“ na otvaranju takmičenja u „Beogradskoj Arene“ i remi Šveđana i Poljaka 29:29 (20:9). Dva identična dva poluvremena (20:9 – 9:20) sa dva različita tima u glavnim ulogama. Činilo se da se posle nokauta na poluvremenu i minusa od 11 golova, Poljaci neće oporaviti, ali u drugom poluvremenu, nadvisili su Skandinavce, a u poslednjih 5-6 sekundi imali šansu i da dođu do trijumfa, što bi bio verovatno najveći preokret u istoriji Evropskih prvenstava…

ŠVEDSKA – POLJSKA 29:29 (20:9)
BEOGRAD
HALA „BEOGRADSKA ARENA“
GLEDALACA – 5000
ŠVEDSKA: Anderson, Lundstrom 6, K. Anderson 2, Jernemir, Ekberg 7, Doder 1, Palicka 11 odbrana, Štajnbaken, Larholm 4, Karlson 1, , Jakobson 2, Sjostrand 4 odbrane, Petersen, Du Ric 2, Barud, Nilson 4
POLJSKA: Jaška 8, Lijevski, Kučinski 4, Tkačik, Bilecki 1, Višnjevski 5, Vihari, Jurecki B, Jurecki M 4,  Vizomirski, Tlučinski 3, Jurkievič 2, Sipržak 2, Kvatovski, Zaremba, Orzehovski.

Početak je apsolutno pripao švedskom timu.  Poljaci obezglavljeni, iritirali su svoje navijače do te mere, da nikakve sličnosti sa onim timom, koji je dva dana ranije dobio Dance, nije bilo. Tehničke greške, pravili su svim od reda u crvenim dresovima, a neubedljive šuteve, „skidao“ je raspoloženi Andreas Palicka na golu Švedske. Šveđani su poveli sa 4:0, pa 6:1 u devetom minutu, pre svega kontrama Henrika Lundstroma. Tek golovi Jaške i Bileckog pokreću nešto kod Poljaka, ali samo na kratko (4:7 -14.). Serija Palicke i loš napad Poljaka, utiču da popusti i koncentracija u odbrani. Sve lakše do golova stižu Ekberg i Larholm pa reprezentacija „tri krune“ dolazi do 13:5 u 20. minutu. Do kraja poluvremena, tortura se nastavlja, a Šveđani, činilo se, rešavaju meč sa +11 na poluvremenu – 20:9.

Drugo poluvreme, repriza prvog, ali su se uloge zamenile. Bartolomej Jaška pokreće lavinu sa dva gola. Poljaci prave 4:0 u prva četiri minuta nastavka (20:13), a predosetivši opasnost, Olson traži tajm-aut. To donekle smanjuje intenzitet povratka Poljske u meč, ali ga ne zaustavlja. Kada je u 39. minutu, omaleni srednji bek Poljske postigao i svoj pet gol u nastavku, Šveđani su imali još uvek ubedljivih 21:15. Nagoveštaj uzbudljive završnice, bio je u 47. minutu, kada Poljska smanjuje na -4 (25:21). Venta drži Kima Andersona pod „flasterom“, Šveđani gube glavu u završnici. Korak po korak, Poljska stiže na -2 (28:26 – 55.). Kada je u 56. minutu, Jaška pustio Ekberga da šutne sa desnog krila i postigne gol za 29:26, izgledalo je kao da su sve „lađe“ Poljaka potonule. Međutim, preko Višnjevskog i Mihala Jureckog, Poljaci stižu do 29:29 u poslednjem minutu. Pasivan je poslednji napad Šveđana, a u zadnjih 7-8 sekundi, poljski igrači ne uspevaju da ugroze gol Sjostranda. Na kraju, luda završnica i podela bodova, nakon koje i jedni i drugi i dalje imaju svoju računicu za polufinale.