PALA DANSKA! Polufinale na dohvat ruke! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 PALA DANSKA! Polufinale na dohvat ruke!

PALA DANSKA! Polufinale na dohvat ruke!

6 komentari

Večeras rukometna Srbija slavi. Posle mnogo godina srušena je negativna tradicija, a u paklu "Pionira", pao je svetski vicešampion, selekcija Danske 24:22 (10:12). Predvođeni kapitenom Momirom Ilićem i nesavladivim Darko Stanićem, "Orlovi" su zaustavili Skandinavce u drugom poluvremenu i došli do "polufinala vrednih bodova". Sada je jasno da će Srbija u "Areni", 21. januara startovati sa četiri boda i da je na korak od sna.

Sedmerci:
SRBIJA: Marjanac, Šešum, Vujin 5, Nikčević 3, Manojlović, Toskić 3, Stanić, Ilić 8, Marković, Prodanović 1, Stojković, Kostadinović, Beljanski, Vučković 1, Čutura 3, Stanković
DANSKA: Landin 11 odb 1 gol, Mogensen 2, Kristijansen M, Lauge 1, Kristijansen L 4, Markusen, Egert 2, Svan Hansen, Lindberg 3, Toft Hansen 2, Kleverli, Sondergard 2, Toft Hansen H 1, Hansen 4, Nilsen
IGRAČ UTAKMICE: Darko Stanić
KRETANjE REZULTATA: 1:0 (4.) 2:3 (10.) 4:7 (17.) 7:8 (24.) 9:12 (28.) 12:14 (35.) 16:15 (39.) 19:19 (46.) 22:20 (52.) 24:22 (58.)

Početak velikog duela, označila je fanatična borba za svaku loptu. Skoncentrisani više na odbrane, i jedni, i drugi, propustili su po nekoliko prilika u napadu. Prštalo je na sve strane, obaralo se na pod, vuklo. Prvo isključenje dobija Henrik Tof Hansen posle grubog starta nad Nenadom Vučkovićem, a to „Orlovi“ koriste i projektilom Momira Ilića na isteku petog minuta dolaze do 1:0.  Da je možda i najbolji levi bek planete, već u narednom napadu je pokazao Mikel Hansen, golom za izjednačenje. Da napad mora da bude perfektan, ne bi li se osujetila strašna kontra Danaca, videli smo već u narednom napadu, kada Beljanski promašuje, a Skandinavci u par sekundi brzim prenosom lopte dolaze do sedmerca, koji realizuje Egert.

Teško je bekovska Ilić – Vučković – Vujin, dolazila do prilika za gol, ali je jedan „dupli pas“ završio golom Vučkovića za 2:2 za delirijum u punom „Pioniru“. Ni za Dance nema lakih golova. Postižu i drugi nakon sedmerca, a egzekutor je isti, Egert (2:3 – 10.). Usledio je novi projektil Momira Ilića sa nekih 11 metara u poslednjim sekundama napada. Kao i na početku, već nakon 15 sekundi, sa druge strane revanšira se sjajni Mikel Hansen (3:4).

Još dva vezana gola postižu Danci preko Lindberga i Toft Hansena za +3 (3:6). Tada na scenu stupaju Darko Stanić i Dalibor Čutura, koji u napadu menja Nenada Vučkovića.  Stiže asistencija za Toskića od srednjeh beka „Orlova“, lopta je brža, a uspeva i da se upiše u listu strelaca. Fenomenalni Darko Stanić „skida“ čak dva sedmerca Egertu, a gol Ivana Nikčevića dovodi našu reprezentaciju nadomak egala – 6:7.

Alem Toskić je imao priliku da donese izjednačenje, ali se zapetljao u kontri, nije video Nikčevića i na kraju, jedva šutnuo što je bio lak posao za Landina. Danci melju svojim tempom, koriste i najmanje greške, kako bi došli u poziciju za gol. I dobijaju još jednu priliku sa sedam metara, koju koristi čuveni Lars Kristijansen – 6:8 (23.).

Do kraja poluvremena, Srbiju u igri drži Momir Ilić. Kapiten naše reprezentacije postiže pravi bekovski gol za 7:8, ali Danci, po svom receptu, brzo vraćaju na +2 golom pivota Toft Hansena, koji realizuje asistenciju najvišeg igrača prvenstva, Nikolaja Markusena.  Ilić ne staje, postiže gol iz sedmerca za 8:9, a šansu da donese izjednačenje propušta Nenad Vučković, koji pravi faul u napadu. Umesto kontre, stiže gol Landina sa gola na gol preko istrčalog Stanića, koji je želeo da spreči kontru (8:10 – 25.). I treći gol Momira Ilića, drži „Orlove“ na korak od Danaca. Nažalost, ni posle njega, Srbija ne uspeva da dođe do nerešenog rezultata. Umesto toga, Mikel Hansen vodi Dance na 9:11, a nakon smušenog napada naše selekcije, koji se završio neuspešnim pokušajem Marka Vujina sa maltene, pozicije levog krila, kazna stiže u vidu brze polukontre, koju završava Mogesen – 9:12. Do kraja poluvremena, Darko Stanić dolazi i do sedme odbrane, a golom Toskića, „Orlovi“ odlaze na odmor sa prihvatljivih -2 – 10:12.  Kod Danaca, čak devet strelaca, u našim redovima samo pet, uz polovinu koju je postigao Momir Ilić, najbolje govore o tome, zašto su Danci  otišli u svlačionicu sa prednošću.

Pokušava Veselin Veselin Vuković da u „život“ vrati Marka Vujina, koji je prvo poluvreme završio bez gola sa samo dva pokušaja iz nemogućih pozicija.  To mu polazi za rukom. Daje mu da šutne sedmerac, a desni bek naše reprezentacije donosi jedanaesti gol. Odmah zatim ide višak za Rajka Prodanovića, koji iz teške pozicije vara Landina – 12:13. Šansu za izjednačenje ne koristi Dalibor Čutura, koji vara odbranu, ali ne i Landina sa šest metara. Kazna stiže već za par sekundi, koliko je trebalo Mogesenu da se kao tenk u kontri probije kroz šumu naših igrača. Opet su Danci na +2 – 12:14, ali ne zadugo. Ilić iz sedmerca nepogrešiv, smanjuje vođstvo Skandinavaca, a i razigrani Vujin konačno donosi izjednačenje – 14:14, u situaciji kada imamo igrača više u polju. U tim trenucima, „Orlovi“ ostaju bez Nenada Vučkovića, koji prilikom jednog duela u odbrani povređuje skočni zglob. Marko Vujin još jednom vodi u egal iz sedmerca 15:15 u 39. minutu, a prethodno Henrik Toft Hansen biva isključen na dva minuta, što nakon mlakog pokušaja Markusena, koji lako zaustavlja Stanić, u narednom napadu vodi Srbiju u prvo vođstvo posle početnih 1:0 preko Alema Toskića (16:15, 39).

„Flaster“ je na Hansenu, ali mladi Lauge sa igračem manje vraća Dance na 16:16. Ne ostaje dužan ni Dalibor Čutura sa druge strane, ponovo donosi prednost 17:16, ali dva minuta kasnije i propušta priliku da odlepi „Orlove“ na +2. To neumoljivo koristi iskusni Lars Kristijansen i u samo par sekundi, brz kao strela, vraća Dance u život – 18:18 – 43.

Razbranio se Darko Stanić. Mikel Hansen mu ne može ništa, hvata „živu“ Nikolaju Markusenu. Posle gola Marka Vujina, tek Hans Lindberg pronalazi put do mreže sjajnog srpskog golmana (19:19).

Momir Ilić ima maestralno šutersko veče. Ponovo rešeta Landina za 20:19, a sa druge strane, ni Lauge ne uspeva da savlada Stanića. Na sreću, Nikčević potezom majstora šalje loptu iza Landina za velikih +2 – 21:19 u 50. minutu.

Danci su u nok-daunu. Greše u napadu. Ipak, i „Orlovi“ se ne snalaze najbolje, napad dugo traje, završava greškom Čuture. To koristi u narednom napadu Mikel Hansen i „kroz glavu“ Stanića provlači loptu do mreže – 21:20. Momir Ilić ne staje u napadu, rešeta i dalje, kapitenski – 22:20. Vraća na +1 Lars Kristijansen, nepogrešiv iz udaraca sa sedam metara. Odlična asistencija do Toskića, tera Mogesena na grublji faul i ostavlja Skandinavce sa igračem manje.
Veliku šansu propuštaju „Orlovi“. Umesto +2, napad bez rešenja, lopta odlazi u ruke Lindberga, koji iz kontre donosi novi egal – 22:22.  Ni naredni pokušaj sa igračem više, nije realizovan. Prodanovićev šut brani Landin. Danci uzimaju minut odmora, pet i po minuta pre kraja, što im ne donosi ništa, jer Lauge pravi grešku opkoljen agresivnim srpskim defanzivcima. Levoruki tobdžija srpskog nacionalnog tima, „opustio je ruku“ u drugom poluvremenu. Koristi priliku da skoči sa osam metara, bez bloka i zabije loptu u mrežu – 23:22 (56.). Srpska odbrana deluje kompaktno. Na zemlji je Toft Hansen, blokira se pokušaj Sondegarda, a Stanić kao „mačka“ brani šut Laugea.

Tačno na tri minuta pre kraja, Landin krajnjim naporom brani šut Vujina, ali lopta posle povrede prostora, ostaje našem timu. Veselin Vuković zove tajm-aut na 57:02.

Na t
erenu je praktično nezamenljiva bekovska trojka Ilić – Čutura – Vujin.  Uigrana akcija sa ulaskom Čuture na drugog pivotmena, diže „Pionir“. Iskusni Crvenčanin na asistenciju Ilića, neometano vodi na +2 (24:22) na 57:30.

Buka je sve jača, a u njoj Stanić hvata živu Markusenu. „Orlovi“ kreću na 58.40 u napad, ne realizuju ga, ali i sprečavaju. Slavlje kreće, svi su na nogama, Srbija je srušila evropskog vicemšampiona!!!