SRBIJA U FINALU! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 SRBIJA U FINALU!

SRBIJA U FINALU!

Reprezentacija Srbije, ostvarila je najveći uspeh u istoriji srpskog rukometa, a posle dve i po decenije, selekcija koju čine naši rukometaši, igraće u finalu jednog velikog rukometnog takmičenja. Fenomenalni "Orlovi", savladali su u prepunoj "Beogradskoj Areni" pred 20000 gledalaca Hrvatsku 26:22 (13:14).

SRBIJA – HRVATSKA  26:22 (13:14)
BEOGRAD
„BEOGRADSKA ARENA“
GLEDALACA – 20000
SRBIJA: Marjanac, Šešum, Vujin 6, Nikčević 4, Manojlović 1, Toskić 3, Stanić, Ilić 8, Marković, Prodanović 1, Stojković, Rnić, Beljanski, Čutura 1, Stanković 3, Nenadić
HRVATSKA: Balić 2, Duvnjak, Lacković 3, Kopljar 7, Vori 4, Gojun, Losert, Horvat 1, Vuković, Batinović, Bičanić, Buntić 1, Alilović, Čupić 3, Musa, Ninčević 1
IGRAČ UTAKMICE: DARKO STANIĆ

Atipično za ovo Evropsko prvenstvo, meč „Orlova“ i „Kauboja“, počeo je pravom goleadom, u kojoj su odbrane i golmani statirali.  Već u četvrtom minutu je na semaforu bili 3:3. Na prvi gol Čupića iz sedmerca se čekalo 34 sekunde, pre koga je Bojan Beljanski odmah zaradio isključenje od francuskih sudija. Uzvraća mu Momir Ilić, takođe sa linije sedam metara, već u narednom napadu, u kome su „Orlovi“ bili brojčano slabiji. Kada je Ivan Nikčević izjednačio na 3:3, a na semaforu stajalo 3:07, bilo je jasno da prvo poluvreme, barem po broju golova, neće ličiti na prethodne mečeve Srbije na EHF EURO 2012.

Slični scenario, imali smo i u narednih par minuta. Drugo isključenje za Srbiju, stiglo je već u šestom minutu, kada odličan u oba pravca, Nikola Manojlović mora na „hlađenje“, a opet je sa sedam metara siguran Čupić, koga ubrzo anulira srpski „penaldžija“, Momir Ilić (4:4).
Na scenu stupaju levi bekovi obe reprezentacije, Blaženko Lacković i Momir Ilić. Postižu po gol sa svojih pozicija, Hrvat pokušava još jednom, ali ga prečka sprečava u tome. Za prvo vođstvo Srbije, čekala se sjajna asistencija Nikole Manojlovića ka Ivanu Nikčeviću, koji sa pozicije drugog pivota vodi „Orlove“ na 6:5.

U salvama zvižduka, najbolje se snalazi Lacković, vraća u egal, a posle lošeg napada Srbije, Ivan Ninčević iz kontre vraća Hrvatsku u vođstvo 7:6 (13.).

Vuković rotira, odmara Manojlovića, koga menja Čutura, a zamena za indisponiranog Vujina je Ivan Stanković.

Opet je Ivan Nikčević na „pravom mestu“ na crti, izjednačava na 7:7. Loše vraćanje u odbranu kažnjava Ivan Čupić nakon brzog centra, ali opet je na sceni levokrilni napadač „Orlova“, koji na sjajnu asistenciju Čuture izjednačava – 8:8.

Imenjak, Stanković, ponovo vodi domaćina Evropskog prvenstva u vođstvo – 9:8, ali mu ne ostaje dužan kolega sa pozicije – Denis Buntić – 9:9 (20.).

U 21. minutu, Darka Stanića, koji je odbranio samo jednu loptu, menja Dragan Marjanac.  No, to u prvom napadu ne sprečava Marka Kopljara da donese +2 svom timu – 11:9 (23.). Na terenu je bekovska trojka Šešum – Čutura – Stanković, ali na golu Hrvatske je sve bolji Mirko Alilović.  Brani šuteve Stankovića i Šešuma. U 24. minutu, Goluža traži tajm-aut, ne bi li „Kauboji“ došli do +3.

Dogovor ruši Domagoj Duvnjak pokušajem iz neizrađene pozicije, a lopta odlazi preko gola. Kapiten, Momir Ilić je nepogrešiv sa linije sedam metara. Po treći put vara Ailovića, a nakon lošeg dodavanja Balića Kopljaru, Ivan Stanković iz kontre poravnjava na 11:11 u 26. minutu.

Odbrana Srbije ponovo pada u prvih 10 sekundi napada prodorom Ivana Balića za 12:11. Tada tajm-aut uzima Veselin Vuković.

To pokreće povratnika na teren, Marka Vujina da oproba svoj šut i tako donese izjednačenje – 12:12, ali Hrvati ubrzo lako nadigravaju srpsku odbranu. Vori, sam ko duh, sa crte postiže gol za 12:13 (27.). Na dva gola viška, vodi nova odbrana Mirka Alilovića i sigurna egzekucija Marka Kopljara 12:14. Iz neizgledne šanse, Marko Vujin uspeva da savlada Alilovića 13:14, sa čim se ušlo u poslednji napad Hrvatske u prvom delu, koji se završio bez pogotka.

Drugo poluvreme počinje odbranama Alilovića i Stanića, a uvodni gol stiže iz polukontre, kada Toskić vara hrvatskog čuvara mreže za novo izjednačenje – 14:14 (31.). Par loših napada sa jedne i druge strane, pa Alem Toskić ponovo postiže gol za vođstvo Srbije – 15:14 (34.)

Hrvati se ne snalaze u paklu “Arene”. Momir Ilić cepa mrežu za 16:14 u 35. minutu. Blaženko Lacković smanjuje na 16:15, nakon čega Prodanović dobija isključenje.

Posle lošeg prvog poluvremena, na golu “čuda čini” Darko Stanić. Ni Ninčević, ni Gojun, ne mogu da pogode “zicere” pored Mojkovčanina.

Marko Vujin sa šest metara vodi “Orlove” na 17:15 u 38. minutu, a posle gola Kopljara, opet biva precizan za 18:16 (40.). Dalibor  Čutura pronalazi genijalno rešenje, iza leđa ubacuje loptu do mreže Alilovića sa “crte” za 19:16, a šansu za +4 kvari Ivano Balić, koji asistira Voriju za 19:17. Alem Toskić opet biva precizan sa “crte”, a po prvi put na +4 vodi gol Rajka Prodanovića 21:17 u 45. minutu.

Goluža je shvatio da je utakmica blizu izgubljene, pa traži minut odmora u 46. minutu, ne bi li šta promenio.

I Marko Kopljar uspeva da pokrene svoju reprezentaciju, postiže lep gol za 21:18, već u prvom napadu. Dolazi do kratkotrajne konfuzije u srpskom napadu, ali je zato na golu sjajni Darko Stanić.

Kopljar drži Hrvatsku u igri, još jednim golom za 21:19 (48.). Sa druge strane, srpski kapiten, Momir Ilić, ne bira koga će savladati sa sedam metara. Ovoga puta je to Venio Losert.

Darko Stanić je u uglu gde je lopta Blaženka Lackovića, a već u narednom napadu, Srbija po prvi put ima +4 zahvaljujući još jednom golu Marka Vujina – 23:19 (50.)

Najiskusnijiji preuzimaju odgovornost na sebe. Ivano Balić postiže pogodak za 23:20, a kod “Orlova” je to Momir Ilić, koji vraća na velikih +4 (24:20 – 52.).

Sa 11 metara, Momir Ilić postiže gol za +5 u 54. minutu posle napada koji je pretio da postane pasivan – 25:20.

Stanić “čita” Kopljara jednom, ali u nastavku akcije, opet lopta dolazi do jedinog raspoloženog igrača kod Hrvata, koji smanjuje na +4.

Darko Stanić izrasta u heroja. Brani pokušaj Bičanića, ali ni “Orlovi” ne uspevaju da izgrade ozbiljniju akciju kako bi ugrozili Alilovića, pa Horvat to kažnjava iz kontranapada za 25:22 (57.). Vuković ništa ne prepušta slučaju, traži tajm-aut.

Kada je Marko Vujin postigao gol za 26:22 na dva minuta pre kraja, bilo je jasno da je Srbija u FINALU!