"Vunderkind" Lauge doveo Dansku u finale! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 "Vunderkind" Lauge doveo Dansku u finale!

"Vunderkind" Lauge doveo Dansku u finale!

Reprezentacija Danske, „vratila se iz mrtvih“ i igraće na Evropskom prvenstvu u Srbiji za zlato. Skandinavci su u neizvesnoj završnici zanimljivog polufinalnog duela savladali Španiju 25:24 (12:10). Zvezda večeri, bio je najmlađi igrač na terenu, levi bek Danaca, Rasmus Lauge (1991), koji je sa sedam golova nosio svoj tim do pobede. Ključne golove, postigao je Mikel Hansen, poslednji za pobedu na 50 sekundi pre kraja, dok se kod Španaca, po pravilu, niko nije preterano istakao, iako bi trebalo pohvaliti Aginagaldea (5/5) i golmana Sieru (14 odbrana).

Uporni Skandinavci su prvo poluvreme polufinalnog okršaja započeli i gotovo završili sa minimalnom i jedinom prednošću. Dobre odbrane i golmani, Landin i Siera, nisu dozvoljavali golove iz pozicionog napada. Prvi odbitak koristi Hans Lindberg tek u četvrtom minutu i dovodi Dansku u vođstvo – 1:0. Dobra, agresivna 5-1 odbrana Španaca, neutralisala je u potpunosti najopasnijeg beka Skandinavaca, Mikela Hansena, koji je meč započeo serijom od pet promašaja. Nije išao ni napad sa desnorukom bekovskom postavom, iako je u postavci sa Hansenom i Spelerbergom, Mogesen sa pozicije desnog beka pravio najviše problema Špancima.

Sklopili su Španci odbranu, u napadu par puta lagano probili i sa 3:3 u 9. minutu, šest minuta kasnije imali 7:3. Selektor Danaca, Ulrik Vilbek, shvativši da je vrag odneo šalu, umesto Spelerberga uvodi mladog Laugea, koji bez pardona, jako napada gol sjajnog Siere, koji beleži i retku „nagradu“, odbranivši penal legendarnom izvođaču, Larsu Kristijansenu.

Mogesen i Lauge vraćaju Dansku u život na 8:9 u 20. minutu. Španski napad je sve više bez ideje, bez šuta spolja, sa Danijem Sarmientom na srednjem beku, koji postiže poslednji gol za Špance u prvom poluvremenu na isteku 20. minuta za 8:10. U deset minuta golgeterskog posta, Danci polako lome „Furiju“ i gol, po gol, dolaze do prednosti u poslednjem minutu prvog dela – 11:10. Za +2 na poluvremenu, pobrinuo se Mikel Hansen, golom kroz španski blok nakon poslednjeg sudijskog zvižduka – 12:10.

Španska nemoć u napadu se nastavlja i na početku drugog poluvremena. Ni jedan ozbiljan šut sa bekovskih pozicija, nije upućen prema Landinu, dva gola Španci postižu iz sedmerca (Romero) i odbijene lopte do pivota (Aginagalde). Za to vreme, vrhunsku rolu u napadu Danaca igra mladi Rasmus Lauge. Šutira iz svih pozicija, eksplozivno, jako, brzo, tri uvodna gola za Dansku su njegovo delo – 16:12 (37.), kada selektor Španaca, Valero Rivera traži minut odmora, ne bi li digao svoju ekipu.

Minut kasnije, Toft Hansen vodi Dansku i do +5 – 17:12, ali kada Entrerios posle 20 minuta postiže gol sa bekovske pozicije, za Španiju počinje bolji deo utakmice.  Sjajni Lauge dobija isključenje, a Makeda i Aginagalde smanjuju na -2 – 17:15 u 42.minutu. Toft Hansen vraća Dansku na +3, ali u tom periodu, Španci svog heroja imaju u desnom beku Makedi. Brzonogi desni bek „Furije“ vezuje dva gola solo akcijama i dovodi svoju reprezentaciju na 18:17 (46.). Posle jedne odbrane Siere, imao je iskusni Huanin Garsija šansu da donese prvo izjednačenje u drugom delu, ali je njegovu kontru zaustavio Niklas Landin.

Kako to biva, usledio je sjajan talas, koji se završio na Egertu – 19:17.  Ne daju se Španci, smanjuju preko Aginagaldea, u a 49. minutu Ugalde ispravlja grešku svog parnjaka na levog krilu Garsije i vodi u prvi egal – 19:19.

Ponovo se u glavnoj ulozi našao Rasmus Lauge. Postiže efektan gol za novo vođstvo Danaca, a 20 sekundi kasnije, posle greške Španaca, Svan Hansen postiže gol iz kontre (21:19), prilikom čega Makeda zaslužuje isključenje. Brojčano jači, Danci stižu do +3 preko Mikela Hansena iz nove kontre – 22:19. Španci ne odustaju, preko Tomasa i Aginagaldea ostaju u meču – 23:21 (56.).

Stežu obruč Španci oko opasnih danskih bekova.  Svan Hansen baca frljoku iz mrtvog ugla, Ugalde smanjuje na gol minusa – 23:22. Opet je napad Danske pasivan, nespreman za gotovo presing Španaca. Raul Entrerios postiže gol za 23:23, a miljenik sreće, Mikel Hansen posle bloka, vara Sieru – 24:23 (59.). Dva loša napada na obe strane, a u trećem, danskom, omaleni Viktor Tomas krade loptu i iz kontr vraća na nerešeno – 24:24 (59:00). I publika u „Areni“, digla se protiv Danaca, ali to ne smeta Mikelu Hansenu da postigne gol za 25:24 na 45 sekundi pre kraja. Španci su se zbrzali, probali da realizuju napad preko Ugaldea, koji je šutnuo iz kontakta, sudije su ostale neme. U preostalih 20 sekundi, Danci su uspeli da sačuvaju loptu, a najbolji akter meča, Rasmus Lauge da je pošalje daleko preko gola.