Stanić spasio Srbiju "alžirske tragedije" - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSWEDEN 2011 Stanić spasio Srbiju "alžirske tragedije"

Stanić spasio Srbiju "alžirske tragedije"

Još jednom junak na startu velikog takmičenja, bio je golman reprezentacije Srbije, Darko Stanić. Njegova odbrana u poslednjem napadu Alžiraca, jedna od 17, donela je prve bodove Srbiji na Svetskom prvenstvu posle velike muke – 25:24 (13:9)

Srbija – Alžir 25:24 (13:9)
Hala u Lundu
Gledalaca – 500
Sudije: Marzuki – Nuami (UAE)
SRBIJA: Pribak, Šešum 2/4, Vujin 6 (1)/12, Nikčević 3/5, Ćurković, Toskić, Stanić, Ilić 2/4, Marković 2/2 Pejanović dve odbrane, Prodanović 4/4, Stojković 4/5, Rnić, Vilovski, Vučković 2/4, Stanković.
ALŽIR: Rahim, Zoai 1, Čeih 1, Berkus 7, Budrali 1, Labane 1, Bultif 3, Kerbuhe, Hamud Ajat, Busmal, Berijah 3, Hamad 2, Lajadi 1, Daud 3, Mokrani 1, Slađi.

Divlja 3-3 odbrana Alžiraca napravila je dosta problema "Orlovima", već na samom početku. Spor napad, često soliranje uz nezaobilazno vođenje lopte od strane bekova, svakog ponaosob, "trpanje" na dobro čuvanog Stojkovića na crti, bili su šansa da Alžir dođe do 4:0 u petom minutu. Pribaka na srednjem beku ubrzo menja Šešum, a na golu, Darko Stanić ulazi u seriju, koja daje krila "Orlovima", koji serijom od 9:1 preokreću na 9:5 do 16. minuta, kada selektor Alžira traži tajm-aut.

Agresivni i silno motivisani Alžirci, nastavljaju svoju igru sa kojom izabranici selektora Vukovića jedva izlaze na kraj. Tračak nade da će otpor Afrikanaca biti definitivno slomljen, a utakmica dovedena u mirnu luku, kao priprema za ono što nas čeka naredne nedelje u najvažnijim mečevima, bilo je vođstvo Srbije od 12:7. Nepravilna izmena ostavlja Srbiju sa igračem manje, a to koriste Alžirci da zaustave brodolom. Na odmor se odlazi sa +4 – 13:9.

Dva brza gola Vučkovića, pa Vujina, opet su dali nadu da nećemo gledati dramatičnu završnicu – 17:12 (38.). Ipak, nisu tako mislili Afrikanci. Raspucala se i bekovska postava Alžiraca, pa je tako u narednih sedam minuta, protivnik bio dominantan serijom od 6:1 za 18:18. Hamad dovodi Alžir u vođstvo (18:19) i svima na tribinama, osvežava sećanja od pre dve godine i meča sa Brazilom u Poreču. Rezultatska klackalica traje do samog kraja. Poslednji gol za Srbiju postiže nepogrešivi Prodanović (4/4), a zadnji pokušaj Alžiraca zaustavlja Darko Stanić. U poslednjih 20 sekundi, i pored presinga, Ilić i ostali uspevaju da zadrže loptu u svom posedu za prvu tešku pobedu – 25:24.