Goluža tražio 5 razlike, dobio 30:25 - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Goluža tražio 5 razlike, dobio 30:25

RUMUNJSKA – HRVATSKA 25:30 (14:14)

TURNU SEVERIN – Polivalenta Hala. Suci: Zotin i Volodkov (Rusija).
RUMUNJSKA: Pralea (9+0), Irimus; Florea 10/13 (7/7), Fenici 1/3, Novanc 3/3, Savenco 0/1, Ghionea 1/5 (0/1), Onyejekwe, Simicu 4/7, Cintec 0/4, Dragnea, Stan 6/8, Ghita 0/1, Sadoveac 0/2, Busecan, Mihalcea. IZBORNIK: Valerie Stinga.
HRVATSKA: Blažičko (8+0), Šego (4+1), Pešić; Čupić 9/11 (7/7), Matulić 1/1, Štrlek 4/6, Batinović, Gojun, Vuković 4/5, Blažević, Duvnjak 2/7, J. Valčić 1/1, Kopljar 4/9, Stepančić, Musa 2/2, Marić 3/4. IZBORNIK: Slavko Goluža.
SEDMERCI: Rumunjska 8 (7), Hrvatska 7 (7). ISKLJUČENJA: Rumunjska 6 minuta (Stan 2+2, Dragnea), Hrvatska 4 minute (Marić 2+2).
KRETANJE REZULTATA: 1:1 (2'), 3:3 (7'), 5:5 (11'), 7:7 (15'), 8:10 (18'), 13:10 (26'), 13:11 (26'), 13:13 (30'), 14:14 (HT) – 14:16 (33'), 16:16 (35'), 16:19 (39'), 19:19 (43'), 22:21 (48'), 22:25 (53'), 23:27 (56), 25:30 (E).

Hrvatska je dobila Rumunjsku i treći put u manje od godinu dana. Nakon Karlovca, gdje je bio debi izbornika Goluže, te Švedske, Rumunji su pali i na svom parketu, iako je Goluža u Turnu Severinu, na granicu sa Srbijom, odveo B sastav, bez većine glavnih igrača.

Nije smetalo i Goluža je na najboljem putu da kvalifikacije za EP u Srbiji (januar 2012) odradi sa svih šest pobjeda. Do tog čina ga dijeli još samo slavlje protiv Litve u Poreču, naredne nedjelje, u koje nitko ne sumnja.

Iako je vodio momčad s novim licima poput Batinovića i igrača koji su do sada igrali malo i nimalo, poput Blaževića, Stepančića, pa čak i Jose Valčića, od početka je bila jasna želja izbornika Hrvatske – dobiti utakmicu.

Za razliku od njegovog kolege Stinge koji je koristio sve igrače, dao velike prilike i nekima koji to nisu zaslužili (Dragnea, Sadoveac, Ghita…), Goluža je išao maksimalno s onim najboljim što je imao u Rumunjskoj. A to je značilo s Vukovićem, Duvnjakom, Čupićem, Štrlekom u punoj minutaži.

Vjerojatno ga je na to nagnao i period od 18. do 26. minute kada je Rumunjska od 8:10 došla na 13:10, a Goluža je tada pokušao s Gojunom, Valčićem i Kopljarom u vanjskoj liniji. Nije išlo, a u prvom dijelu je malo problema bilo i u obrani 5-1, gdje je Marić bio prednji.

– Golove smo primali na naše pogreške, nisam bio zadovoljan prednjim igračem u našoj obrani, dopuštao je brzi protok lopte i višak se stvarao na desnoj strani. Prednja linija nije imala rad nogu, previše statički, to se odnosi prije svega na Marića, dok je s Musom u drugom dijelu bolje štimalo – pričao je Goluža, koji je na kraju ipak bio zadovoljan i čestitao svojim dečkima.

Bila je to utakmica sa čak 16 izjednačenja, ali nakon 22:21 u 48. minuti Rumunji više nisu imali izgleda. Hrvatska je otišla na 25:22 i do kraja mirno i bez drame zatvorila susret za +5 (30:25).

– Čak nam je trener na poluvremenu rekao da moramo dobiti pet razlike, eto ispoštovali smo želju – rekao je kroz smijeh Josip Valčić.

– Mislim da smo dobro odradili posao, pokazali da se i na nas može računati u budućnosti, uz ove mlade dečke da ima prostora za rad i napredak.

Valčić je podijelio Musi na crtu nekoliko sjajnih asista u drugom dijelu, a u tom statističkom dijelu posebne pohvale zaslužuje Drago Vuković, možda i prvo ime utakmice. Splićan je razigravao Štrleka, ukupno skupio 5 čistih asista, zabio 3 od 4 šuta, igrao u obrani sve što je trebalo.

Pivoti su izborili puno penala, Čupić je zabio svih 7, Blažičko obranio do odmora 8 lopti, Šego nakon odmora još 5 i sve je to rezultirao sa spomenutih 5 razlike.

– Nismo u prvom dijelu dobro stajali u 5-1 obrani, puno smo golova primali kroz sredinu, kako nemaju nekog posebnog šutera, poslije smo se orijentirali na pivota, povukli niže i čuvali dodavanja na crtu. Na kraju smo dobro odigrali – analizirao je Vuković još jednu pobjedu, a prije ljetnog odmora čega ga još samo Litva u Poreču.

Hrvatska je Srbiju odavno osigurala, a spomenimo još samo da je Goluža s klupe koristio u velikom obimu tek Šegu, Valčića i Musu, dok su Gojun, Blažević, Batinović, Matulić i Stepančić upisali tek po nekoliko minuta.

Sve u svemu, zadovoljavajuće izdanje oslabljene Hrvatske. Koliko je trebalo…

Skupina 2, 5. kolo: Rumunjska – Hrvatska 25:30, Litva – Španjolska 9. 6. Poredak: Hrvatska 10, Španjolska 4 (-1), Litva 4 (-1), Rumunjska 0.