Pravac Pariz! Dagurova Hrvatska očitala lekciju Nemcima u sred Hanovera - samo je luda teorija može ostaviti bez Olimpijskih igara! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Pravac Pariz! Dagurova Hrvatska očitala lekciju Nemcima u sred Hanovera – samo je luda teorija može ostaviti bez Olimpijskih igara!

Pobedom nad domaćinom kvalifikacionog turnira Nemačkom 33:30 (16:10), Hrvatska je već nakon drugog kola takmičenja u Hanoveru došla na milimetar do plasmana na Olimpijske igre.

Jedini scenario po kojem balkanska selekcija može ostati bez te privilegije, podrazumeva ubedljive pobede Alžira nad Austrijom i Hrvatskom. Realnost govori da će Austrijanci dobiti afričku selekciju kasnije danas, a potom u direktnom duelu sa Nemcima odlučivati o drugom putniku u Pariz.

Predvođena novim selektorom Dagurom Sigurdsonom, koji je uverljivo nadvisio zemljaka na klupi rivala, Alfreda Gislasona, Hrvatska je odigrala briljantan meč pred punim tribinama dvorane u Hanoveru.

Dominik Kuzmanović je načeo protivnika na samom početku. Niz njegovih bravura, saigrači su znalački valorizovali pred suprotinim golom i stekli veliku prednost već u prvom poluvremenu.

Nemačka je zapretila u nastavku, stigla na minus dva, ali joj Duvnjak, Martinović i drugovi nisu dozvolili da finiš učini dramatičnim.

NEMAČKA – HRVATSKA 30:33 (10:16)

NEMAČKA: Wolff, Häfner, Knorr 2, Köster 1, Golla 1, Steinert, Mertens. Zerbe 4, Späth, Dahmke 3, Kastening 1, Kolbacher 4, Fischer (Hanne), Michalczik 1, Heymann 3, Lichtlein, Uščins 8.

HRVATSKA: Kuzmanović, Martinović 8, Duvnjak 5, Srna 2, Načinović 2, Šoštarić 5, Jelinić 4, Mandić, Mihić, Glavaš, Šipić 3, Mamić, Cindrić 2, Karačić, Martinović, Gojun, Klarica 2

Dominik Kuzmanović je na samom početku raskrčio Hrvatskoj jednosmernu ulicu do Pariza. Čuvar  mreže Nexea je nizom odbrana anestezirao napad domaćina, otupio sve oštrice, dok je na drugoj strani Volf bio nemoćan pred razigranim protivnikom, koji je lako dolazio u povoljne situacije.

Pri zaostatku 5:1, Gislason je već u desetom minutu bio primoran na tajm-aut. Ali to ništa nije promenilo. Na odbrane Kuzmanovića nadovezale su se i tehničke greške Nemaca, dok je hrvatski napad funkcionisao raznovrsno i besprekorno, toliko da se ni par odbranjenih zicera Volfa nisu ozbiljnije odrazile na semafor.

Dodatni kvalitet u odnosu na meč sa Austrijom donelo je učešće Domagoja Duvnjaka. Prednost je rasla na 11:5, pa na maksimalnih 16:9 u poslednjem minutu prvog poluvremena. Hrvatska je izgledala fantastično.

Par isključenja hrvatskih igrača početkom drugog poluvremena, preokrenulo je energiju u korist domaćina. Nemci su vrlo brzo prepolovili zaostatak sa poluvremena, a do 45. minuta stigli i na minus dva. Odbrana Hrvata je drastično pala, Nemci su lako davali golove – čak 15 za 20 minuta igre u nastavku, ali je napad držao glavu iznad vode četi Dagura Sigurdsona.

Igrom gol za gol, Hrvatska je održavala dva do tri gola prednosti,. U 53. minutu, svojom prepoznatljivom cik-cak fintom, Duvnjak daje gol za 29:25 uz crveni karton za Sebastijana Hejmana koji ga je tom prilikom grubo faulirao. Prvotimac Kila je nedugo zatim pogodio praznu mrežu za 30:26, pet minuta pre kraja.

Poslednju nadu Nemačke ugašena kada je Jelinić sa levog krila savladao Volfa za 31:27, a Kester šutirao pored Kuzmanovićevog gola. Vremena za domaćina više nije bilo.