Norveška preko Mađarske do Pariza! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Norveška preko Mađarske do Pariza!

Norveška preko Mađarske do Pariza!

Nakon Hrvatske, i reprezentacija Norveške je nakon drugog kola kvalifikacionog turnira obezbedila plasman na Olimpijske igre.

Potpuno drugačiju reprezentaciju gledali smo ovih dana u odnosu na blede Skandinavce tokom EHF Euro 2024. Posle Portugala, Norveška je pred punim gledalištem mađarskih navijača u Tatabanji savladala i domaćina – 29:25 (16:13).

Selekcija Jonasa Vilea je kontrolisala dešavanje na terenu od prvog do poslednjeg minuta i zasluženo slavila, iako je u finišu bila lišena Sandera Sagosena koji je dobio treće isključenje.

Norvežani su napadački savršeno započeli meč i brzo stekli plus tri. Roland Mikler ništa nije mogao da odbrani, zamenjen je nakon devetog primljenog gola bez intervencije, ali je i Bartuc prvu odbranu zabeležio tek u 23. minutu. Nije briljirao ni norveški tandem na drugoj strani, ali je gostujuća selekcija igrala mnogo bolje napade.

Na prednost je Norveška odnela plus tri, ali je već početkom nastavka zadala odlučujući udarac, kada se serijom 5:1 odvojila na 21:14.

Ipak, golman Bartuc se od tog trenutka toliko razbranio da je umalo vratio Mađare u život. Prišli su Ćemini izabranici na minus dva u 53. minutu, a prethodno je Sagosen u 45. zaradio treće isključenje. Međutim, norveška zona je odigrala čvrsto i pametno u odlučujućim trenucima, a napad je lako pronalazio povoljne pozicije, uglavnom za Blonca na krilu. Norveška je odbila protivnički nalet i ostvarila pobedu vrednu plasmana na Olimpijske Igre.

To znači da će Mađarska i Portugal u direktnom okršaju odlučiti o drugom putniku za Pariz iz ove grupe. Taj meč na programu je u nedelju od 21.00.

„X faktor“ Norvežana na ovom meču bio je srednji bek Tobijas Grondal sa osam golova, jednim više od Blonca. Na drugoj strani niko nije dao više od tri, koliko su postigli Bence Imre, Boka, Fazekaš i Bodo.