VELIKI BOD: Makedonci blizu druge faze posle drame! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan VELIKI BOD: Makedonci blizu druge faze posle drame!

VELIKI BOD: Makedonci blizu druge faze posle drame!

3 komentari

PIŠE: MARKO MARJANOVIĆ

Reprezentacija Makedonije, blizu je plasmana u drugu fazu takmičenja na Evropskom prvenstvu u Danskoj posle remija sa Češkom 24:24. Posle prave drame, na čijem kraju Makedonci nisu uspeli da realizuju napad posle tajm-auta Ivice Obrvana, a Česi odigrali spetljano poslednjih 15 sekundi, zadovoljniji mogu biti Lazarov (12 golova) i drugovi.

Drugi krug je praktično obezbeđen. Makedonce kući vodi poraz od deset i više golova razlike ili pobeda Češke nad Danskom. Obe solucije su manje-više nemoguće…

4 000 gledalaca je, uz duel Srbije i Poljske, uživalo u najuzbudljivijem meču dosadašnjeg dela šampionata. Utakmica puna preokreta završena je najpravednijim ishodom, jer su obe ekipe imale svoje prilike za pobedu.

NEVEROVATNI ŠTOKL

Petr Štokl, koji je protiv Austrije branio svega osam minuta, bio je prva figura na terenu. Sa dva uzastopna pogođena sedmerca Lazarov dovodi Makedoniju u vođstvo od 3:1. Iz dobre odbrane proističu kontra napadi, Angelovski za 5:2 pa Manaskov za 6:3. Česi tada stežu i odbranu i prave seriju od 4:0, i dolaze prvi put u prednost, koja je posle sedmerca Jihe glasila 10:8. Lazarov je jedini u tim trenucima mogao da savlada raspoloženog Štokla, sve dok Dimovski nije izjednačio na 10:10. Osam sekundi pre isteka vremena Jiha pogađa i postavlja konačan rezultat pred odlazak na odmor. Gol Manaskova zakasnio je za manje od sekunde.

Briljantni Štokl je sa 10 odbrana zabeležio 50% uspešnosti za 30 minuta, a veliki deo tih intervencija došao je posle zicer situacija. Iako su upoznati sa činjenicom da je njegova specijalnost zaustavljanje udaraca u donji deo gola, izabranici Ivice Obrvana su baš tu pokušavali da zatresu mrežu, a češki veteran je to nemilosrdno kažnjavao i tako održao svoj tim u preimućstvu.

SERIJA LAZAROVA

Međutim, crveno – žuti su za samo 30 sekundi ponovo preokrenuli posle dva gola Lazarova, a kuriozitet je da je vedeta Barselone bila strelac prvih šest golova za svoj tim u nastavku( četiri sa sedmerca). U pravo vreme mu se pridružio Manaskov, i to sa bekovske pozicije, iznenadivši Štokla za 17:14. Češka tada ponovo ulaže dodatne napore u odbrani koji su rezultirali izjednačenjem u 45. minutu, 17:17. Do tog trenutka, jedino je Kiril od makedonskih bekova predstavljao opasnost po protivnika. Konačno se probudio i Mirkulovski i sa dva precizna udarca ponovo doneo zalihu na ulasku u poslednju šestinu, 20:18.

Tada na scenu stupa češki junak, Pavel Horak.Štokl skida zicer Georgijovskom i omogućava levom beku berlina da sva dva gola ponovo poravna, 20:20. Ojlevski koristi lepu asistenciju Mirkulovskog i pogađa, ali samo par sekundi kasnije pravi faul nad Jurkom za sedmerac i isključenje. Hrstka preuzima odgovornost od Jihe, kojeg je prethodno Ristovski dva puta nadmudrio, i donosi novo poravnanje. Makedonci su potom divno izigrali protivničku odbranu i ostavili Lazarovu ogroman prostor koji je ovaj rutinski iskoristio za 22:21, na tačno pet minuta do kraja. Horak potom ponavlja svoju mini seriju od 2:0, i Česi ponovo vode, 23:22. Georgijevski se u pravi čas iskupio za prethodni promašaj i svojim drugim golom ponovo izjednačio. Ristovski zatim brani pokušaj Jihe, ali Štokl zaustavlja Lazarovov semerac. Lopta se odbila u aut pa su makedonci dobili novu priliku, koju je u gol za vođstvo pretvorio Pecakovski. Na tačno minut do kraja, Horak nastavlja dominaciju i postavlja, ispostaviće se, konačan rezultat.

45 sekundi pre kraja Obrvan poziva tajm-aut. Pecakovski šutira iz povoljne pozicije pravo u Štokla pa su Česi imali 10 sekundi da potraže pobedu. Haber odmah traži tajm-aut, na kojem je glavnu reč vodio Jiha. As Kila je preuzeo trenerski posao i nacrtao akciju za pobedu, ali je odbrana Falangi na vreme to osujetila pravovremenim prekršajem. Ostalo je samo da Jiha pokuša iz deveterca. Izvio se u eret koliko je mogao, lopta je otišla pored gola.

PEHOVIMA NIKAD KRAJA

Taman su se Makedonci ponadali da ih je gospodin Maler ostavio na miru, ali, ne lezi vraže. U 21. minutu povreda Nikole Stojčevskog izazvala je novu nevericu na licima makedonskih pristalica.