"ZA RUKOMET KAO GLOBALNI SPORT": Predlog 10 novih pravila Vlade Štencla - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan „ZA RUKOMET KAO GLOBALNI SPORT“: Predlog 10 novih pravila Vlade Štencla

„ZA RUKOMET KAO GLOBALNI SPORT“: Predlog 10 novih pravila Vlade Štencla

6 komentari

Podcast sa legendarnim trenerom Vladom Štenclom, osvajačem olimpijskog (1972) i svetskog zlata (1978) sa Jugoslavijom i Nemačkom, izazvao je veliku pažnju rukometne javnosti. Veliki rukometni mislilac koji uživa u zasluženoj penziji na obali Jadrana, dostavio nam je predlog 10 novih pravila koja bi mogla da daju globalnu perspektivu rukometu.

Pismo i predloge prenosimo u celosti…

Nakon 7 godina eksperimentiranja sa 3 probna turnira u Njemačkoj i to u Walaj-Massenheim-u ,  Bad -Schwartau i  Budenheimu ,  sa prisustvom publike i  listićima za zaokruživanje njihovog mišljenja i  sa nebrojenim mojim pismima poznatim rukometnim stručnjacima te  mojim stalnim pračenjem novih dolazečih pravila došao sam do zaključka da sa promjenom ovim 10 rukometnih pravila    idemo u novi svijet jednog prekrasnog sporta , kojim možemo da osvojimo svjetsku publiku i onda kada nije njihova ekipa za koju navijaju na terenu .To nam je prijeko potrebno jer su nam osimu Njemačke dvorane prazne i poluprazne !

Predlažem promjenu rukometnih pravila , koja će učinit današnji rukomet visokokvalitetnim sportom bližim i zanimljivivijim doživljajem  gledateljima, laganiji za shvačanje i učenje , laganiji za provođenje sudačkihodluka  te samim time će biti u rangu nogometa i  košarke. Krajnji rezultat tj. ishod utakmice če biti daleko korektniji a suci neće imati toliko velik utjecaj na ishod utakmice kao sada. Napetost u igri za pobjedu će se jako povečati ..

Interes publike nije samo velik broj laganih golova, nego napetost kroz svih 60 minuta utakmice. Rukomet nakon provedbe ovih predloženih pravila bio bi igra sa još više uzbuđenja , s time da  treneri imaju mnogo veću moć taktikom utjecati na rezultat .

Prevelika važnost vratara u igri bi se svakako umanjila…

Molimo rukometne govornike u dvoranama , da uz javljanje igrača koji zabija gol , imenuju i  igrača koji je dodao / asistirao / kod dodavanja .  Time bi i igrači koji su „asistenti“ dobili na dodatnoj vrijednost i pozornosti medija i publike.

Plavi karton ne postoji više u prijedlogu novih pravila.. Jednaka pravila vrijede kroz 60 minuta utakmice.

Pravilo br. 1  (vratar nije više dodatni igrač u napadu)

Prvo : Kada vratar nakon svoje obranbene akcije nema loptu pod kontrolom  pa mu izađe izvan vratarevog prostora , smije izaći izvan prostora 6 metara te imati kontakt s loptom i predati ju jednim pasom suigraču. Drugo : Vratar također smije sudjelovati u jednom spriječavanju kontranapada , tako uhvačenu loptu mora jednim pasom dodati suigraču te isto nesmije dalje sudjelovati u igri .  Pokušaj drugoga pasa suigraču se kažnjava sedmercem !

Vratari se mjenjaju  kao ostali igrači, kada je njihova ekipa u napadu, koliko puta to trener zahtjeva  .

Sa tim pravilom postižemo da  vratar ne može stvarati svojom igrom u napadu  dodatnog napadača te stvarati višak igrača  ili nadopunjavati igru svojim prisustvom u napadu .

Ovim pravilom se omogućava ekipi  u obrani puno više taktičkih varijanti kao što je igra na „čovjek na čovjeka „ , te neke kombinirane  obrambene formacije koje omogućuju ekipi u obrani doći u posjed lopte. Također neće doći do zgoditaka na prazan gol, što je vrlo  ne atraktivno za gledatelje. Akcija za sprečavanje kontranapada su efektne i uzbuđuju publiku tedonose dinamiku u igru .

Pravilo br. 2 (napad traje 45 sekundi)

Napad se ograničava na čistih 45 sekundi. Vrijeme napada se počinje mjeriti kada jedna od ekipa dođe u posjed lopte. Vrijeme od 45 sekundi će biti zaustavljeno nakon dosuđenog  „faula“, nakon dosuđenih sedam metara, ukoliko lopta izađe izvan prostora igrališta, kod dodjeljivanja kazni igraču kao što je žuti/crveni karton ili kazne 2/3 minute. Čisto vrijeme napada od „45 sekundi“ treba biti u dvorani jasno pokazano na semaforu vidljivo za igrače i publiku .

Sa tim pravilom postižemo da ljudski faktor (u ovome slučaju sudci te pravilo „pasivni napad“) u puno manjoj mjeri  utječu na tijek igre te na sami rezultat. Ne postoji više  pravilo „pasivnog napada“!

Pravilo br.3 (kaznu od sedam metara izvodi igrač na kojem je učinjen     faul)

Kaznu od 7 metara   mora izvesti igrač na kojem je napravljen taj sedmerac, u slučaju ozljede koju liječnik mora potvrditi, ozlijeđeni igrač ne smije u sljedećih 5 minuta ulaziti u igru. Trener određuje zamjenu za šutiranje dosuđenog sedmerca.

U slučaju druge ozljede na istom igraču  sve se događa  na isti način !  Svako 3. ponavljanje iste situacije na istom igraču ne dopušta igraču više sudjelovanje u igri.

Ovim pravilom postižemo se postiže veća motivacija svakoga igrača te puno više 1 na 1 akcija. Kvaliteta igrača neće biti samo gledana po broju postignutih golova …Postižemo veču motivaciju igrača u igri i na treningu. Trening postaje zanimljiviji jer svaki igrač mora također svoju vještinu pucanja sedmeraca trenirati i poboljšati. S druge strane, dajemo veću šansu golmanu za obranom sedmerca ..Više lopte u igri bez gola ,Pravedniji rezultat !

Pravilo br. 4 (probijanje)

Prekršaj u napadu se svira samo u situacijama kada napadač sebi pomaže svojom rukom/rukama te odguruje ili drži obrambenog igrača da bi lakše prošao pokraj njega .

Sa sadašnjim pravilima nismo sigurni ili je jako teško biti siguran kada se događa prekršaj („probijanje“) u napadu. Sa ovim pravilom bi bilo puno lakše sudcima ali i ostalim prepoznati kada dolazi do jednog prekršaja u napadu. I pivotmen nebi mogao rukama da si pomogne

Pravilo br. 5 (3 minute isključenje)

Igrač koji bi namjerno udario protivnika sa faulom koji je opasniji po zdravlje igrača, kao udarac u glavu, povlačenje za ruku, namjerno postavljanje koljena ili noge protivniku itd., bi dovelo do kazne od 3 minute isključenja. Ta kazna u dužem trajanju  je potrebna jer  suci ne kažnjavaju prekršaje takove prekršaje  sa crveni karton / što bi normalno često trebalo /..

Igrač koji već ima 2 puta isključenje, neovisno je li to u trajanju 2 minute ili 3 minute, sa trećim isključenjem bi bio diskvalificiran do kraja utakmice tj. dobiva također crveni karton.

Ovo pravilo bi onemogućilo da se opasni -grubi faul kažnjava samo sa 2 minute kao napr povlačenje za dres i slično  i da se ti grubi faulovu u potrebljavaju kao dio strategije igrača , također olakšava sudcima, koji inače nisu skloni direktnom diskvalificiranju igrača, da kazne teške faulove sa normalnom kaznom od 3 minute koja sigurno smiruje grube igrače u njihovoj igri .

Pravilo br. 6 (izvođenje deveterca na isteku vremena)

Izvođenje deveterca na kraju prvog poluvremena tj. na kraju utakmice može se izvesti direktnim šutem ili jednim dodavanjem lopte suigraču. Obrambeni igrači moraju biti unutar 9 metara, a napadači izvan 9 metara se mogu slobodno da kreču  A obranbeni igrači 3 m udaljeni od prvog izvođača  a iso smiju da se kreču unutar 9 m . Na gol se smije šutirati samo izvan 9 metara.

Sa ovim pravilom postižemo da zadnji šut ima veliku vrijednost i šansu da se zabije gol, dok kod današnjeg pravila zadnji šut kod deveterca je gotovo nemoguće zabiti gol, time je bio zadnji faul gotovo  besmislen ..

Pravilo br. 7 (zamjena igrača)

Izmjene se vrše samo dok je ekipa u napadu tj. dok je ekipa u posjedu lopte. Ekipa koja je u obrani, nema pravo na zamjenu igrača. Ekipa u napadu ima pravo na neograničen broj zamjena.

Ovim pravilom se onemogućava da postoje specijalisti za obranu primjerice, svi igrači moraju jednako  igrati u  napad i obranu. Dobiva se na brzini polukontre i na ljepoti i kvaliteti rukometne igre  u cjelini.

Pravilo br.8 (izvođenje prekršaja ili auta)

Kod suđenja određenog prekršaja pravila (zaustavljanje igrača, lopta van granice igrališta itd.), prekršaj se ne mora izvesti točno na mjestu na kojemu se dogodio (odstupanja od 1-2 metra su moguća). Igrač nakon sudčevog zvižduka se treba što prije zaustaviti ili ostati na mjestu prekršaja te ga onda izvesti (igrač mora mirovati prilikom izvođenja prekršaja odnosno ne smije u kretanju izvoditi određeni prekršaj).

Sa ovim pravilom će se postići da se nakon određenog prekršaja prije može krenuti dalje s igrom i da ne dolazi često do uključivanja sudaca u igru te vraćanja igrača par koraka ili metara nazad. Cilj je da se igra ubrza.

Pravilo br. 9  (pravilo prednosti)

Sudci smiju zaustaviti igru samo kod izricanja određene kazne (žuti karton), prekršaja za 2 ili 3 minute ili diskvalifikacije. Iznimka je ukoliko je napadač uspio proslijediti loptu dalje do svog suigrača unatoč teškom prekršaju na njemu te će samim time sudci pustiti nastavak igre i naknadno kazniti obrambenog igrača.

Pravilo prednosti se jako rijetko poštuje u rukometu te sudci prerano prekidaju igru i kod najmanjih prekršaja, iako u tom slučaju sprječavaju čisti pogodak. Ovim pravilom bi se puštala prednost ukoliko je igrač na kojem je napravljen prekršaj doveo svog suigrača u izglednu situaciju.

Pravilo br. 10  (pobjeda od 5 i više golova)

Pobjedom sa 5 ili više golova, pobjednička ekipa se nagrađuje jednim bodom više (2+1), dok se poraženoj ekipi oduzima jedan dodatni bod (-1).

Sa ovim pravilom bi podigli motivaciju obje ekipe, dok bi se jedna borila pobijediti sa više od pet razlike, druga ekipa bi se borila da ne igubi sa više  od pet razlike. Samim time bi se povećala interesantnost i napetost rukometne igre  kod visokih rezultata, odnosno velike razlike i tako nijedna ekipa ne bi odustajala.i igrala pasivno ..jedan bod više ili manje je velika motivacija za igrače i trenere tim pravilo o prirodno visoki tempo igre.