"Gromovi" pali u Švedskoj: Savehof bolji, Nexe mora težim putem do četvrtfinala - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa „Gromovi“ pali u Švedskoj: Savehof bolji, Nexe mora težim putem do četvrtfinala

„Gromovi“ pali u Švedskoj: Savehof bolji, Nexe mora težim putem do četvrtfinala

Bod je bio dovoljan Nexeu na gostovanju Savehofu da obezbedi prvo mesto u grupi, odnosno direktan plasman u četvrtfinale Lige Evrope, ali je vicešampion Hrvatske bio daleko od potrebnog nivoa u prvoj evropskoj utakmici od dolaska Veselina Vujovića na kormilo.

Mnogo više brzine, energije i odlučnosti imao je domaći tim – 34:28 (17:15).

U drugom meču ove grupe, Skjern je rutinski slavio u Velenju, što znači da će danski tim kao prvi u Top 8, dok će Savehof kao drugi, a Nexe kao treće, čekati rivale u osmini finala. Najverovatniji protivnik tima iz Slavonije je Rajn Nekar Leven.

Kontinuitet je ono što je nedostajalo Našičanima u prvom poluvremenu. Dobro su počeli, vodili 7:4 i 9:6, ali su tehničkim greškama prosuli vrlo dobre periode igre u oba pravca. Igralo se u bržem ritmu, koji je ipak više odgovarao domaćem timu. Međutim, treba istaći da je izabranicima Veselina Vujovića dosuđeno čak pet isključenja u prvih 30 minuta.

Sa par kontri su uspeli da preokrenu na 10:9, a potom i sa 12:14 na 15:14, da bi pred veliki odmor prvi put stekli plus dva.

Koliko je počelo drugo poluvreme, dvominutna suspenzija pokazana je iskusnom Meliću, a Savehof poveo sa 18:15, pre nego što je 18-godišnji Faranin Oli Mitun sa četiri uzastopna pogotka povisio na 22:17.

Menjao je Vujović bekovsku postavu, tražio odgovarajuću, ali nije išlo, pa je novi trener Nexe pozvao na tajm-aut već u devetom minutu nastavka, i naredio napad 7 na 6. Brzo je rezultat smanjen na 22:19, ali greške Moslavca, pa spora izmena sa golmanom, kažnjeni su novom mini serijom domaćina. Mitunov deveti gol postavio je novi maksimum – 26:20 u 45. minutu.

Deset minuta pre kraja, Vujović je pozvao poslednji tajm-aut, tražio akciju za Koena, a Izraelac ju je realizovao za poslednju šansu – 28:25. Miutn ovoga puta nije pogodio praznu mrežu sa centra, ali je Meler odbranio novi pokušaj Koena. Prvi gol Brolina vratio je Savehof na plus četiri, sedam i po minuta pre kraja.

Nove dve greške Nexea u napadu sa veštačkim viškom kažnjene su za 31:26 pet minuta pre kraja – tada je pitanje pobednika bilo rešeno.

Spektakularnu partiju odigrao je tinejdžer sa Farskih Ostrva, Oli Mitun, koji se zaustavio na koti 11. Vedberg je dodao šest, Feliks Meler pet, uz 15 odbrana odličnog Simona Melera. Na drugoj strani, najefikasniji je bio Luka Moslavac sa pet golova, ali je bila neophodna mnogo bolja partija startnog beka „Gromova“. Po četiri puta su pogodili Štrlek i Melić, uz sedam odbrana Kuzmanovića i četiri Radovanovića.