Nexe skupo prodalo kožu u Manhajmu, Šmid odveo "Lavove" u četvrtfinale - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Nexe skupo prodalo kožu u Manhajmu, Šmid odveo „Lavove“ u četvrtfinale

Nexe skupo prodalo kožu u Manhajmu, Šmid odveo „Lavove“ u četvrtfinale

Potpuno ravnopravan protivnik bilo je Nexe protiv favorizovanog Rajn Nekar Levena u dvomeču osmine finala EHF Lige Evrope, ali je individualni kvalitet bio tanka nijansa koja je odlučila da se nemački predstavnik plasira među osam najboljih u novoformiranom takmičenju. Nakon pobede u Našicama 29:27, „Lavovi“ su izborili remi na domaćem terenu protiv Nexe-a, 27:27 (14:12).

Junački se borila ekipa Branka Tamšea protiv velikog rivala, i izborila za šansu da napravi senzaciju, ali će se na kraju ipak morati zadovoljiti odličnim utiskom kao najvećim benefitom partije u SAP areni.

„Gromovi“ su sredinom drugog poluvremena uspeli da preokrene i povedu, ali su, nakon dva tri propuštena napada za dva razlike, usledili minuti inspiracije Endija Šmida, u kojima je rešeno pitanje putnika u četvrtfinale.

Švajcarski veteran je, u kritičnim situacijama za svoju ekipu, praktično igrao sam u napadu. Hvatao je zalet sa pola terena i pogađao mrežu Morena Cara u seriji, iako je sjajni čuvar mreže prethodno odbranjenim sedmercem dao neophodan vetar u leđa gostima, baš kao i Radovanović u prvom poluvremenu.

Šmid je odveo Rajn Nekar Leven do 24:21, a potom održavao taj plus u igri gol za gol do samog finiša. Nexe je vrhunskom igrom u finišu uspelo da poravna i zaradi napad za pobedu u poslednjih 10 sekundi, ali je bilo jasno da je prilika za prolazak u narednu fazu propuštena.

U očaj je Martina Švalba i njegovu odbranu dovela fenomenalna saradnja Janka Kevića i Živana Pešića. Kao da zajedno dišu od rođenja, hrvatski plejmejker i srpski pivotmen su pravili dar-mar pred golom Paličke, dobra je bila i pucačka podrška Halila Jaganjca, čime je adekvatno pokriven nedostatak pravog rešenja na desnom beku.

Međutim, ni to nije bilo dovoljno da se napravi konačan uspeh, a utisak je da je malo falilo. Da je jedan od napada za plus dva sredinom drugog poluvremena završen golom, možda bi „švajcarska zver“ ostala uspavana do konačnog udara „Gromova“ pod svodove SAP arene. Ovako, Nexe se može pohvaliti „samo“ egal igrom protiv jednog od najvećih favorita za osvajanje Lige Evrope.

Rajn Nekar Leven – Nexe 27:27 (14:12)

Rajn Nekar Leven: Palička 11 odb, Spat, Kacijanis – Šmid 6, Lagard 1, Patrail 2, Tolbring 7, Aouansu 2, Lagergren 3, Kolbaher 4, Nilson 2

Nexe: Radovanović 8 odbrana, Car 5 odbrana – Jaganjac 5, Kević 7, Pešić 7, Severec 1, Manci Mičević 1, Jelinić 1, Barišić Jaman 2, Mileta 1, Bakić 2