SEVAJU GROMOVI U NAŠICAMA: Nekse je u Ligi Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SEVAJU GROMOVI U NAŠICAMA: Nekse je u Ligi Evrope!

SEVAJU GROMOVI U NAŠICAMA: Nekse je u Ligi Evrope!

Veliko slavlje u Našicama, i ne samo na tribinama sa kojih je 300 navijača uživalo u velikoj pobedi Neksea protiv Bidasoe 29:24 (13:11), koja je Hrvatskoj obezbedila predstavnika u grupnoj fazi EHF Lige Evrope! Pre sedam dana u Španiji, ekipa iz Iruna je pobedila sa 30:27, ali su herojskim partijama Pribetića, Radovanovića i Rodina u finišu, momci Hrvoja Horvata ispunili misiju, iako su naspram sebe imali prošlosezonskog učesnika Lige šampiona.

Igrači odluke u dramatičnoj završnici bili su golman Radovanić i Mateo Rodin sa dva pogotka u poslednjim trenucima.

NEKSE: Car 1 odb, Radovanović 13 odb – Barišić Jaman, Mrđenović, Kević 2, Pešić, Vida, Buvinić, Vozab 4, Jelinić 4, Severec, Jaganjac 7, Bakić 2, Mileta 1, Pribetić 4, Rodin 5

BIDASOA: Ledo 7 odb, Siera 6 odb – Aginagalde 5, De la Salud 1, Krouli,. Serano, Salinas 4, Azkue, Rakotea 4, Bartok 1 1, Odriozola 7, Kavero, Zabala, Bonano, Tesorier, Da Silva

Košmarni početak, kakav niko nije očekivao, dogodio se Nekseu. Ruke domaćih igrača su se odsekle, promašena su tri zicera na samom startu, a španski tim je predvođen raspoloženim Odriozolom ređao lake golove, pa je već u šestom minutu Hrvoje Horvat bio prinuđen na tajm-aut, kada je na semaforu pisalo 1:5. Pozivao je sjajni strateg na mirnu glavu i koncentraciju, ali nikako nije išlo. Teško je izbrojati koliko je zicera propušteno u početnoj fazi utakmice, Pešić je promašio dva čista u 30 sekundi, ali je odbrana brzo konsolidovana, pa je nakon pogotka mladog Pribetića rezultat smanjen na 5:7 u 14. minutu, što je nateralo trenera Ketaru da pozove na dogovor. Nije vredelo, Radovanović je odbranio, a Jelinić smanjio na gol zaostatka i uneo neophodan mir svim „Gromovima“ u dvorani, nakon jezivog početka za Nekse.

Taj mir je prerastao u euforiju kada je domaći tim serijom 4:0 potpuno preokrenuo situaciju na terenu i poveo sa 10:8. Razbranio se Radovanović, razigrali Vozab i Pribetić, a trener Kertara je zatražio i drugi tajm-aut. Nadmetali su se odlični Radovanović i Ledo sjajnim intervencijama, sve dok Nekse iz petog pokušaja konačni nije stekao toliko željenih +3, zahvaljujući akrobaciji sjajnog Pribetića za 12:9. Ipak, gosti brzo uzvraćaju mini serijom i sedmim pogotkom Odriozole smanjuju na 12:11, pre nego što Vozab iz sedmerca postavlja konačan rezultat prvog poluvremena.

Za razliku od prvog, domaćin je sjajno započeo drugo poluvreme, i zahvaljujući odbranama Radovanovića, te golovima Bakića i Kevića stekao maksimalnih 17:12. Održavali su našičani tu prednost u igri gol za gol sve do 43. minuta, kada je bespotrebno isključenje Vide iniciralo seriju Španaca 3:0 za 21:19, što je bio znak za drugi tajm-aut Horvata.

Uvukla se ponovo nervoza u domaće redove, nije najbolje išlo u napadu sa Pešićem i Pribetićem na crti, a Salinas u 48. minutu pogađa za 22:21. Nakon nove odbrane Siere imali su gosti i priliku za izjednačenje, ali su i treći put promašili praznu mrežu sa svoje polovine, u čemu nisu bili ni približno uspešni kao pre sedam dana u Irunu. Uvidevši pad u igri svog tima, Hrvoje Horvat se odlučio i za poslednji tajm-aut.

Međutim, nije pomoglo, isti akteri donose poravnanje na 22:22 – Sijera brani, a Salinas pogađa iz vrlo teške situacije. Pribetić je napokon povukao ručnu za 23:22, igrao se 51. minut. Čist zicer brani Radovanović, a Jaganjac pogađa preko bloka za novu nadu, 24:22. Rakotea šalje loptu nekoliko metara preko gola, a Jelinić dobija loptu na crti, i Nekse je za tili čas ponovo tamo gde želi da bude – 25:22 u 54. minutu.

Dve velike odbrane Radovanovića na 26:23 bile su od enormnog značaja, naročito kada je Rodin na tačno dva minuta pr kraja prošao sa desnog do levog beka i pogodio kroz noge Sijeri za 27:23. Bidasoi je trebalo dva gola bez primljenog, a prvi je vrlo brzo dao Aginagalde, ali je  Rodin raspalio iz sve snage za 28:24 na 40 sekundi do kraja. Poslednji pokušaj gostiju zaustavio je Radovanović, što je bio znak za početak velikog slavlja.