Selektor Katara, Borut Maček: "Rad teži, život bolji nego u Evropi" - Balkan-Handball.com
Naslovna Intervju nedelje Selektor Katara, Borut Maček: "Rad teži, život bolji nego u Evropi"

Selektor Katara, Borut Maček: "Rad teži, život bolji nego u Evropi"

0 komentar

 Jedan od najuspešnijih rukometnih ljudi u svetu, za koji obično čujemo krajem sezone kada se organizuje „Super Globe“ turnir na kome učestvuju sve svetske zvezde, kupljene na nedelju dana od bogatih šeika, selektor reprezentacije Katara, Slovenac, Borut Maček, i na svom novom zadatku, beleži dobre rezultate. Posle nekoliko godina bogati Katar je došao do neke medalje i to na Prvenstvu Zaliva, gde je osvojio srebro iza Bahreina.                                                      

– Od 10. Do 16. oktobra, imamo Prvenstvo Zaliva u Bahreinu. Učestvovaće sve države Zaliva, njih šest Bahrein, Katar,Oman, Saudijska Arabija,  Kuvajt i UAE. Već 23. oktobra, počinju kvalifikacije za Olimpijske Igre u Koreji. U grupi smo sa Arabijom, Iranom, Irakom i Uzbekistanom – najavio nam je slovenački trener iskušenja njegove reprezentacije u razgovoru pre dve nedelje.

Koliko su bitne igre Zaliva za vas, ako imamo u vidu da su kvalifikacije za OI jako blizu?

– Ovde je svako takmičenje važno. Katar već pet godina nije osvojio medalju. Na prošlim Azijskim Igrama u Dohi, osvojili su srebro. Hteo bih da probijem led i da nakon pet godina donesemo neku medalju u Katar. Prvenstvo Zaliva će biti dobar trening za nas pred OI kvalifikacije.

Ko je najjači u Zalivu?

– Pre dve godine u Omanu, Bahrein, koga sam predvodio, uzeo je titulu.  Jaka je i Saudijska Arabija, tako da mislim da među ove tri reprezentacije, uključujući i nas, treba tražiti pobednika.

Koliko su daleke Olimpijske Igre u Londonu iz pozicije Katara?

– Naš cilj je da budemo drugi u grupi. Igramo sa Arabijom, Uzbekistanom, Bahreinom, itd. Tako bi ukrstili sa drugom grupom gde su Koreja, Kina, Japan, Kazahstan, itd. Na Olimpijske Igre će plasman izboriti samo pobednik turnira. Ako kažem da se igra u Koreji, onda je jasno da najveće šanse ima domaćin. No, mi se nećemo predavati i pokušaćemo sve.

Vodili ste i juniorsku selekciju na SP u Grćkoj. U kojoj meri ste zadovoljni napretkom Katara?

– Dogovor je bio da treniram samo seniore, ali je SP juniora u Grčkoj bio izazov. Mogu reći da sam igrom zadovoljan, ali 15. mesto na kraju, meni lično nije bilo neko veliko ostvarenje. Malo sreće nam je falilo da budemo u deset. Tako je to na SP. Moramo biti zadovoljni dobrom slikom, koju smo prikazali.

U osmini finala, iznenadili ste Sloveniju, bili nadomak senzacije, ali ste izgubili posle produžetaka…

– Znali smo da se ukrštamo sa grupom A, u kojoj je igrala Slovenija sa kojom smo dva puta odmerili snage pre prvenstva, izgubili 11, odnosno, 14 razlike. Moja želja je bila da igramo sa Slovencima. Znao sam da možemo da ih iznenadimo, što se pokazalo tačnim. Slovenija je bila bolja u završnici i pobedila…

O kakvom kvalitetu se radi što se tiče selekcije Katara i koliko su se rad i ambicije promenile dobitkom organizacije SP 2015?

– Za sada se o Prvenstvu ne priča puno. Ovde postoje svi uslovi za rad. Od zdravstvene službe do opreme, igrači se mogu samo skoncentrisati na utakmice. Sve je na vrhunskom nivou. Promenio sam ekipu, uveo šest juniora. Imamo dosta kompaktnu,ni staru, ni premladu ekipu. Optimista sam da možemo praviti dobre rezultate.

 Ko se bavi rukometom u Kataru?

– Katarčana nema puno, tek nekih 700 hiljada, te je stoga teško napraviti ozbiljnu selekciju igrača. Zato postoji sistem da neko, ko je perspektivan, dobije sportski pasoš, što znači da dok igra za Katar, on može koristiti to pravo. Zahvaljujući tome imamo igrače iz Bosne, Sirije, Egipta, a tek šest ili sedam, originalnih odavde…

Po medijima su se pronele neke priče da Katar želi da kupi neka velika svetska imena za Katar 2015. godine? Da li postoje neke takve indicije?

– O imenima se ne priča. Ovde postoji perspektivna generacija kadeta, koja je igrala u Argentini. Uz par momaka iz Bosne, sa dobrim radom, moglo bi se do 2015. složiti dobra reprezentacija. Verovatno će doći i neko veliko ime, ali se o tome ne priča. Sada smo svi orijentisani na ovih par takmičenja do kraja godine.

Kako je raditi u Kataru? Kakvi su za rad, kakva je filozofija života. Jesu li orijentisani sportski ili ih to ne zanima puno?

– Dugo sam u ovim krajevima. Bio sam u Kuvajtu, tri godine u Bahreinu, pa Iranu. Ovo m je sada treća reprezentacija. Moraš se prilagoditi njihovim navikama. Ne možeš sistematski da radiš, onako kako želiš. Imamo pauze, npr, zbog Ramadana i ostalih praznika, kada je teško organizovati treninge. Ipak, ne mogu da se žalim na rad i zalaganje igrača. Redovni su, ne kasne na trening. Treba ih na pravi način motivisati i oni vrate sve to na najbolji mogući način.

 Da li reprezentacija Katara funkcioniše kao klub. Gde igraju vodeći igrači, kakav vam je program?

– Ove godine su otkazana sva klupska takmičenja. Imamo šest meseci do Azijskog prvenstva naredne godine na raspolaganju igrače iz reprezentacije. Igrači dolaze iz pet klubova. U ovih šest meseci nema lige, sve se vrti oko reprezentacije.

Šta rade klupski treneri?

– Oni rade, igraće se „President Cup“ sa igračima koji nisu reprezentativci. Sve funkcioniše normalno, svi rade. To nije zvanično takmičenje, ali im pomaže da premoste ovakvu godinu.

Koliko klubova igra u Ligi Katara?

– Igra 10 klubova, a od njih
, četiri se bore za vrh. Utakmice vodećih ekipa, nisu po kvalitetu lošije od evropskih…

Kako ste se privikli na taj svet tamo. Ima li on rukometnu perspektivu, s obzirom da je ovde jedino razmišljanje o Istoku, kao mestu gde može da se uzme dobra lova za kratko vreme…

– To je pogrešno razmšljanje. Nije ovde ni brza lova, ni za malo vremena. Ovde sam sedam godina. Osvojio sam Prvenstvo Zaliva sa Bahreinom i sa Iranom drugom mesto na Azijskoj Olimpijadi. Napravio sam ime i rezultat, posle koga mogu reći da sam finansijski zadovoljan.  Rezultati nas sve drže. Onaj trener, koji misli da će doći ovde, posedeti kratko i zaraditi brzo love, koju će poneti kući, verovatno neče uspeti. Raditi ovde je puno teže nego u Evropi.

Kako je živeti tamo? Šta radite u slobodno vreme, kako provodite vreme. Je l' čitav život stane u neboder…

– Što se tiče života, ovde je bolje nego u Evropi. Moj pomoćnik je Roland Pušnik, tu je Abaz Arslanagić, a samnom je i supruga, pa je sve lakše. Kada nema rukometa, odigramo neku partiju šaha, odemo na bazen. Tu su i neki treneri iz Srbije, Bosne. Čitam dosta knjige, surfujem po netu. Na kraju krajeva, vreme dosta brzo prolazi, tako da nemam previše vremena za neko razmišljanje…

Pitaju ovdašnji novinari, da li će biti kupanja u januaru 2015. godine, kada svetski karavan dođe u Dohu?

– Napolju neće biti kupanja. Temperatura je u januaru do 10 stepena. No, bez brige, ima toliko pokrivenih bazena, nećete otići bez kupanja….

Pratite li evropski rukomet…

– Ništa novo, tri tima će se opet boriti za prvo mesto u Sloveniji. Celje, Velenje i Koper. I U Ligi šampiona, slično je, ima ćetiri, pet timova, za koje znaš da će se naći u završnici – analizirao je stručnjak situaciju u Evropi, koji je trenersku karijeru započeo u Šmartnom, pa preko Austrije i Italije ("dupla kruna" sa Konversanom) otišao u "toplije" krajeve…

ŽIKA BOGDANOVIĆ

Možda vam se dopadne

Ostavi komentar


Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball

 

Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball