STVAR RUTINE: "Orlovi" smirili borbene Alžirce - Balkan-Handball.com
Naslovna SP 2023 STVAR RUTINE: „Orlovi“ smirili borbene Alžirce

STVAR RUTINE: „Orlovi“ smirili borbene Alžirce

Reprezentacija Srbije rutinski je odradila posao sa Alžirom 36:27 (17:13) u uvodnom meču grupe u Katovicama na Svetskom prvenstvu 2023. Trebalo je nekih 25 minuta timu Tonija Đerone da postavi stvari na svoje mesto u duelu sa borbenim rivalom, ali kontrola rezultata je uvek bila prisutna. Uspeo je srpski selektor da izrotira i pruži šansu svim momcima što je bio idealan scenario pred odlučujuće mečeve u grupi sa Nemačkom (nedelja) i Katarom (utorak). Najefikasniji u našem timu bili su Mijajlo Marsenić sa devet i Petar Đorđić sa osam golova, dok je Vladimir Cupara bio dobar kada je trebalo sa 11 odbrana. Kod Alžiraca Reda Arib postigao je sedam golova.

Koliko su lako Petar Đorđić i Dragan Pešmalbek lako nadigravali Alžirce u pozicionom napadu, toliko su „orlovi“ imali problema sa prvim talasom protivnika, koji ih je vratio u igru na 7:7 posle 13 uvodnih minuta. Slabije vraćanje u odbranu rezultiralo je serijom golova severnoafrikanaca, pa i šansom da povedu iz kontre što je sprečio raspoloženi Vladimir Cupara.

Promenio je Đerone startne bekove Đorđića i Vejina posle 15. minuta Borzašem i Orbovićem, a desni bek je to vratio golom u prvom napadu za 10:8 (18.). Isto tako prvi napad Mijajla Marsenića kao alternative za Dragana Pešmalbeka doneo je vođstvo od 11:9, a Nemanja Ilić je četvrtim golom ponovo vratio Srbiju na +3 u 21. minutu i tako se izjednačio sa Đorđićem na čelu liste strelaca.

Osvajač EHF Lige šampiona sa Vardarom, golman Alžiraca Kalifa Gedbane sa dve vezane odbrane vratio je svoje rezultatski u igru, ali je zato Cuparina osma intervencija sprečila izjednačenje (13:12, 26.). „Orlove“ odvaja Stefan Dodić svojim debitantskim golom posle dve-tri asistencije nakon što je zamenio Lazara Kukića, a prati ga Uroš Borzaš pogotkom za 15:12 na startu 27. minuta.

I u napadu Alžiraca sjajni Stefan Dodić je u glavnoj ulozi. Seče loptu i upošljava Borzaša, a Srbija je na rekordnih +4 posle 4:1 na početku. Gebdane spašava Alžirce odlaska na odmor sa -5, a u svlačionice se odlazi sa 16:13.

Serijom Vorkapića i Vanje Ilića „orlovi“ dolaze do +5 u 38. minutu – 22:17. Đerona je u tom trenutku na terenu držao bekovsku trojku Đorđić – Milosavljević – Vejin. Ponovo se upalila šuterska ruka Petra Đorđića koji sa dva gola drži Srbiju na bezbednom odstojanju 24:19 (42.) protiv rivala koji ne odustaje. Zaustavljeni su bili Alžirci u pozicionom napadu, a Vorkapić i Đorđić nastavljaju svako iz svog domena – kontre i devet metara, tako Srbija dolazi do +7 – 26:19 (45.). Gol Marsenića tera Alžirce na tajm-aut minut kasnije (27:19), a glavna briga za Đeronu postaje izlazak iz igre Dragana Pešmalbeka, kome je bandažiran skočni zglob.

Ne predaju se Alžirci, vraćaju se serijom 3:0 do 50. minuta. Osmim golom Petar Đorđić vodi „plave“ na 29:22. U nastavku ponovo igračka genijalnost Stefana Dodića dolazi do izražaja. Mladi Vranjanac asistira Marseniću, a posle još jedne odbrane Cupare, Vorkapić golom iz kontre praktično završava priču oko pobednika na uvodnom meču u Katovicama (31:23, 54.)…

Kada je Bomaštar odbranio sedmerac šest minuta pre kraja odmah po zameni Cupare, čestitanje je moglo da počne…