Larvik osvojio KPK, Dinamo EHF Kup! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Larvik osvojio KPK, Dinamo EHF Kup!

Larvik osvojio KPK, Dinamo EHF Kup!

Završena su sva takmičenja u ženskoj konkurenciji pod okriljem EHF-a za ovu sezonu. Zanimljivo je da su svi osvajači evropskih trofeja slavili u obe utakmice finala, a rezime je sledeći: Najvredniji trofej, Liga šampiona, posle slavlja u Austriji, biće u vlasništvu ruske Zvezde narednih godinu dana. Kup Kupova je sasvim zasluženo pripao norveškom Larviku, koji je i u finalu opravdao breme favorita i slavio protiv rumunskog Rumentul Brasova. Ni u Kupu EHF nije bilo iznenađenja, trofej je završio u Rusiji, osvojio ga je Dinamo iz Volgograda koji je bio bolji od španske Itxako Navare. I poslednji u nizu trofeja, Čelendž Kup, pripao je nemačkom Oldenburgu koji je bio bolji od francuske ekipe Merignac Handball.

Larvik je u finale stigao posle tesne pobede nad Podravkom u polufinalu kada su u ukupnom skoru bili bolji za jedan gol od hrvatskog šampiona. Brasov je imao nešto lakši posao u polufinalu protiv apsolutnog iznenađenja u vidu španske ekipe Akaba Bera-Bera. U finalnim susretima dominirale su Norvežanke predvođene fenomenalnom Rigelhuth u napadu i iskusnom Rantalom na golu. Neagu i drugarice nisu imale snage da im se ravnopravno suprostave ni u jednom susretu finala. Dve pobede Larvika rezultatom 25-21 i 25-19, bile su više nego dovoljne za trofej Kupa pobednika Kupova.

Očigledna je dominacija ruskih ekipa ove sezone. Ruskinje nisu ništa novo u svetskom rukometu, ali u novijem klupskom svakako jesu. Bez preterivanja možemo reći da trenutno vladaju rukometnom Evropom. Zvezda je osvojila Ligu šampiona, Dinamo EHF Kup, a Lada je igrala u polufinalu LŠ. Verovatno je zanimljivo reći da je aktuelni osvajač LŠ mlad klub u Rusiji, formiran tek 2005 godine. Za tri godine postojanja osvojili su Kup EHF i prvenstvo Rusije, a u svom prvom pojavljivanju u najelitnijem klupskom takmičenju i Ligu šampiona. Naravno, uspesi Zvezde, osim za igračice koje su redom kao reprezentativke Rusije uglavnom dvostruke svetske prvakinje, vezani su za dolazak trofejnog trenera ruske reprezentacije, Trefilova na mesto prvog trenera. Posle Lade, i od Zvezde je, naravno uz podršku potrebnih struktura, stvorio klub koji će i u budućnosti voditi glavnu reč u evropskom rukometu. Lada je inače nešto starija od Zvezde, osnovana je 1998. godine i od tada je osvojila 5 titula prvaka u Rusiji i Kup pobednika Kupova u sezoni 2001/02. Prošle sezone je igrala finale LŠ, ove sezone znatno oslabljena ipak došla do polufinala. Trećeplasirana ekipa ruskog prvenstva, Dinamo, ponovio je uspeh Zvezde od prošle sezone, osvojio EHF Kup i sledeće sezone igraće kvalifikacije za Ligu šampiona. Ostaje jedno nezaobilazno pitanje. Ako su ruski klubovi postigli tako mnogo za tako kratko vreme, šta možemo očekivati u narednom periodu? Nove trofeje? Svakako!