SP KADETA: Janijevi golden boysi na korak od apsolutne vladavine - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP KADETA: Janijevi golden boysi na korak od apsolutne vladavine

SP KADETA: Janijevi golden boysi na korak od apsolutne vladavine

Da kojim slučajem gospodin Veselin Vujović, selektor slovenskih seniora, piše ovaj izvještaj za Balkan Handball, cijela bi mu se priča polufinala kadetskog SP-a mogla svesti na jednu njegovu famoznu rečenicu. Slovenci su imali muda kao crkvena zvona i samo zahvaljujući tome u kvalitetom ispodprosječnom meču uspjeli doći do trećeg uzastopnog finala generacije rezultatom 31:30, nakon što su na poluvremenu Islanđani imali velikih 15:11.

Sam slovenski ulazak u utamicu bio je za zaborav. Izuzev vratara Kastelica koji je već u prvom napadu obranio dva šuta, u prve tri i po minute tri ali nedovoljno da spriječi uvodni ‘potop’ svoga tima. Ribari su poveli sa 4:0 i primorali stratega Klemenčića na vrlo ranu prvu minutu predaha.

Uspjeli je napokon njegova ekipa tada složiti akciju, preko Malusa nakon 4:20 postići svoj prvi pogodak. Na drugoj je strani i dalje briljirao Kastelić, skupio već šest obrana u prvih 10 minuta, ali dovoljno tek da njegov tim smanji zaostatak na 6:4.

Kratkotrajno je bilo i to malo slovensko zadovoljstvo jer novi ih je niz tehničkih pogrešaka odveo do -4 i gurao prema ponoru. U velikoj mjeri zahvaljujući Kastelicu (10 obrana u 20 minuta) te Jancu koji je tada opet maksimalno iskoristio svoje iskustvo igranja velikih utakmica Janijev je tim ipak uspio smanjiti na 9:8. I neobjašnjivo to prosuti pa su Islanđani već u 27. preko Arnassona došli na nova četiri pogotka viška (13:9) koja su održali i do poluvremena. Velikim dijelom su Islanđani svoju prednost mogli zahvaliti omjeru kontranapada 6:1, a mogla je situacija po njih biti još bitno povoljnija da Kastelic nije završio poluvrijeme na impresivnih 13 obrana, a Marguč pred odlazak na omor dva puta ostao hladne glave sa linije od sedam metara.

U nastavku neka potpuna druga priča. Slovenski je napad konačno podsjetio na prijašnja izdanja, počeo nemilosrdno parati mrežu islandskog vratara Gudjonssona. Već do 40. minute je čuvar mreže Ribara posegnuo za loptom iza svojih leđa sedam puta, dovoljno da slovenski kadeti dođu na minimalni zaostatak od 19:18.

I potom ponove krizno razdoblje kakvo je već viđeno u četvrtfinalu protiv Norvežana. Tri isključenja su dala odličnu priliku Islanđanima za novo odvajanje, ali Janc opet uzima stvari u svoje ruke te im uz pomoć vrlo hrabrog prodora Kavčiča ne dozvoljava veću prednost od 25:24 devet minuta prije isteka regularnih 60 minuta.

Već tada je Slovenija igrala daleko kvalitetniju obranu, imala puno više strpljenja u napadu čime ni Islanđani nisu dobivali jednostavne prilike iz kontranapada. Čekalo se samo da to bude osjetno i na rezultatu – punih 55 minuta su se Janijeve trupe silovito borile i sa Islandom i sa sobom samima da bi preko Janca konačno stigle do prvog vodstva 28:27. Nedugo zatim se i kapetan Malus ‘diže iz pepela’ te zabija za 29:27 i zajedno sa svojim suigračima još jednom rutinski privodi utakmicu kraju. Fantastičnu je samu završnicu odigrao Kavčič od kojeg su se bravure ponajprije očekivale u obrani, a na kraju je u potpunosti razmontirao islandski ‘zid’ i zabio između ostalih i odlučujući 31 pogodak svoga tima. Islanđanima nije preostalo išta nego da preko Gislasona smanjuje na konačnih 31:30 i u očaju gledaju Slovence kako smireno čuvaju loptu u svojem naručju, kročeći ka trećem uzastopnom finalu.

Simbolično je da Klemenčičevi golden boysi još niti jednom u službenoj utakmici nisu izgubili posljednjih 10 minuta egal utakmice. Zahvaljujući tome već su osvojili EYOF i Olimpijske igre mladih, a još ih samo jedna utakmica dijeli da postanu apsolutni vladari svoje generacije.

ISLAND U19 – SLOVENIJA U19 30:31  (15:11)
Gledalaca: 200
Isključenja: Island U19 2 minute (Arnarson), Slovenija U19 6 minuta (Kavčič, Kotar, Cvetko)

Sedmerci: Island U19 3/3,Slovenija U19 4/4

ISLAND U19: Gudjonsson 15 obrana, Baldvninsson 0 obrana; Rikhardsson 5, Kristjansson, Bjarnason, Arnarson 3, Magnusson S. 1, Styrmission 7, Palson 1, Magnusson E. 5, Gislason 1, Ellidason, Magnusson O. 6, Jonsson, Benediktsson, Runarsson 1    izbornik: Einar Gudmundsson

SLOVENIJA U19: Kastelic21 obrana, Leben; Moljk, Stojnič 1, Kavčič 3, Vlah, Kocbek, Janc11, Krečič, Prevolnik, Kotar, Malus 5, Sokolič 4, Planinc 1, Marguč6, Cvetko   izbornik: Janez Klemenčič

SEMAFOR: 4:0 (4′), 5:3 (7′), 8:4 (17′), 9:5 (18′), 9:8 (23′), 13:9 (27′), 15:11 (30′), 16:13 (34′), 18:16 (37′), 19:18 (40′), 23:19 (46′), 23:21 (48′), 25:24 (51′), 27:26 (55′), 27:29 (57′), 30:31 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Urh Kastelic