SP kadeti: Ubedljiva pobeda Hrvatske protiv Norveške - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP kadeti: Ubedljiva pobeda Hrvatske protiv Norveške

SP kadeti: Ubedljiva pobeda Hrvatske protiv Norveške

Stefan Branežac

Uvodni meč Svetskog prvenstva za kadete u Makedoniji, nije doneo previše uzbuđenja, Hrvatska je bez većih problema savladala Norvešku rezultatom 32:22 (16:7). Pitanje pobednika rešeno je već u prvom poluvremenu, pa su mladi Hrvati sigurnim korakom započeli pohod na medalju.

Hrvatska – Norveška 32:22 (16:7)

Hala: SC Jane Sanadanski, Skoplje

Sudije: Vladimir Jovandić – Marko Sekulić (Srbija)

Hrvatska: Purić 12 odbrana, Vrbić 2, Čakarić 2, Mileta 7, Sinčić 5, Pribetić 5, Načinović 1, Lučin 3 odbrane, Koler, Ivanković 2, Filipović, Šimić, Rukavina 1, Sirotić 4, Maraš 1, Martinović 2

Norveška: Reitan, Lindkvist 3, Sehuja 2, Inselset, Lilelien, Norberg 4, Kristensen 3 odbrane, Rekstad 2, Larsen 3, Bušard, Langeland 3, Langerud 3 odbrane, Elveroj 1, Helsingof 2, Lise 1, Gjermudsen 1

Semafor: 5:1 (6.), 6:3 (10.), 10:4 (18.), 10:6 (20.), 14:6 (26.), 16:7 (30.), 20:8 (33.), 22:9 (35.), 26:12 (42.), 29:20 (54.), 32:22 (60.)

Početak susreta nagovestio je da će se za krajnji ishod isključio pitati selekcija Hrvatske. Već nakon uvodnih minuta, Fran Mileta sa četiri pogotka doveo je svoj tim do prve osetnije prednosti. Stečeno, sigurno su izabranici Siniše Markote čuvali u prvih 30 minuta. Raspoložen je na golu bio Stipe Purić, pa je prednost balkanske selekcije konstantno rasla, a najvećih +9, 16:7, bio je i rezultat sa kojim se otišlo na odmor.

Nastavak meča nije doneo previše uzbuđenja, Hrvatska je na startu drugog dela igre došla do dvocifrene prednosti, koja je u jednom trenutku iznosila i velikih +14. Skandinavci su tek na ulasku u poslednjih pet minuta uspeli da „priđu“ rivalu na devet golova zaostatka, nedovoljno za nešto više osim časnog poraza, 32:22.

Hrvatska je najviše problema zadala rivalu sa pozicije desnog krila, Fran Mileta se sedam puta upisao u listu strelaca, pet puta precizan je bio Marin Sinčić, baš kao i kružni napadač Đanfranko Pribetić. U redovima Norveške, Norberg je mrežu protivnika zatresao četiri puta.

Hrvatska će drugi meč u grupnoj fazi planetarnog šampionata odigrati u četvrtak od 18:30č, kada će na megdan izaći selekciji Čilea.

Selektor hrvatskih kadeta, Siniša Markota, zadovoljan je nastupom svoje ekipe.

Prvi meč na šampionatu je uvek težak, ali nismo očekivali ovako laku pobedu. Mislim da smo iznenadili Norvešku odbranom 3-2-1 u prvom poluvremenu i već tada rešili pitanje pobednika. Takmičenje je dugo, devet mečeva u 13 dana, zbog toga su svi igrači dobili šansu da igraju – zaključio je strateg Hrvatske.

Island siguran protiv Tunisa…

Evropski vicešampion je u prvom meču grupe D savladao afričku selekciju rezultatom 25:20 (12:6). Skandinavci su od starta susreta vodili glavnu reč na parketu dvorane „Boris Trajkovski“, te na taj način pobedom otvorili takmičenje. Selekcija Srbije, koja će se nadmetati sa ove dve reprezentacije u okviru grupne faze, svoj prvi meč odigraće danas od 14:30č, protiv Brazila. Portugal i Nemačke kompletiraju ovu grupu, po mnogima najtežu na planetarnom šampionatu.