STRUGA 2016: Odlučili penali - Grahovac doneo Šartru titulu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan STRUGA 2016: Odlučili penali – Grahovac doneo Šartru titulu!

STRUGA 2016: Odlučili penali – Grahovac doneo Šartru titulu!

Pobednik 44. međunarodnog turnira u Strugi je ekipa Šartra. U uzbudljivom finalu, gosti iz zemlje apsolutnog vladara svetskog rukometa su savladali skopski Metalurg posle boljeg izvođena sedmeraca 26:23 (22:22, 14:8), pa je Francuska drugu godinu za redom dobila šampiona prestižnog takmičenja, nakon što je Seson Ren trijumfovao 2015.

Odlučio je fantastični golman Nebojša Grahovac, čijom zaslugom je Šartr stekao veliku prednost u prvom poluvremenu, a potom i sprečio potpuni preokret po isteku 30 minuta, ostvarivši dve intervencije intervencije u penal završnici.

Francuski tim je od samog starta demonstrirao vrhunsku odbranu, Metalurg je jedva dolazio do kakve – takve prilike da uputi udarac, dok je Šartr prelako dolazio do viška na krilu. To je rezultiralo sa 7:2 u 12. minutu, kada je Lino Červar bio prinuđen na rani tajm-aut.

Metalurg je potom došao do igre u napadu, ali je sjajni golman Grahovac održavao prednost svog tiima sa par odbranjenih zicera u nizu. Molin postiže gol posle lepe akcije i podiže na 10:4 u 20. minutu, a nešto kasnije Šam povećava na alarmantnih 13.6.

Očekivano, makedonski vicešampion je znatno pojačao defanzivu u nastavku, čvrsta zona pred golom odličnog Dupjačaneca je polako ali sigurno topila zaostatak. Filip Taleski je najčešće preuzimao odgovornost u napadu, a Brajović mu se pridružio pogotkom za minus dva, 10 minuta pre kraja – 18:16.

U poslednjoj šestini meča razgoropadio se i Filip Kuzmanovski. Mladi makedonski reprezentativac je sa dva gola u završnici doneo potpuni egal. Dupjačanec je odbranio udarac sa krila i omogućio svom timu napad za pobedu, ali je šut Taleskog izblokiran, pa se pristupilo izvođenju sedmeraca.

U penal seriji, titulu Šartru doneo je briljantni čuvar mreže Grahovac sa dva odbranjena sedmerca, Marčecu i Taleskom.

Malin je bio najefikasniji kod pobednika sa pet golova, jednim više os Kudinova. U redovima skopskog tima, najefikasniji je bio Taleski sa osam pogodaka, duplo više od drugog strelca, Filipa Kuzmanovskog.

U borbi za treće mesto, švedski Alingsas je pobedio rumunsku Steauu sa 30:26 (15:10).

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Markus Enstrom iz Alingsasa, najbolji golman je Nebojša Grahovac, a najbolji strelac Filip Taleski (21 gol).