Rukometašima Vesprema nije smetalo to što su dve utakmice u regionalnom takmičenju morali da odigraju u samo 24 sata. Lako su savladali Borac 34:20 u Banjaluci, deklasirali Vojvodinu 42:22 u Novom Sadu, a već danas planiraju to isto da učine i u Subotici, gde ih čeka domaći Spartak. I dok navijači u regionu imaju priliku da ove nedelje na delu u samo 48 sati vide neke od najvećih rukometnih zvezda današnjice, koje će protrčati kroz njihov grad poput “brzog voza”, ostaje pitanje, šta ovakvim načinom igranja dobija liga i koliko to šteti njenom autoritetu?
Nije sporno. Vesprem ima kvalitet da i u ovakvom ritmu, za praktično tri dana reši tri gostovanja ubedljivo, bez trunke neizvesnosti. Sa tolikim brojem kvalitetnih igrača, Vespremu nije problem da ostavlja rivale sa deset i više golova iza sebe. Ako je neko rešen da osvoji EHF Ligu šampiona i prvi je favorit za to, onda ne treba lupati glavu i “katastrofalisati” o slabim šampionima iz regiona, jer realnost je realnost, i tu bilo kakvo pisanje prvo zahteva da pogledamo u sopstveni novčanik, vidimo gde živimo.
Tri utakmice u tri dana. Jako loša poruka za sve koji su optimistični povodom regionalnog takmičenja. SEHA liga se našla pred više izazova, koje će morati da reši ako misli da nadogradi dobru osnovu, na kojoj se začela.
EHF LIGA ŠAMPIONA NAMEĆE PROMENE
Novi sistem EHF Lige šampiona veliki je izazov za sve evropske lige, pa tako i SEHA ligu. Ništa manje nisu nezadovoljni Nemci ili Francuzi, koji će morati svoje velike timove da prilagođavaju većem broju mečeva u evropskom elitnom takmičenju. Za zadovoljstvo nema razloga ni regionalno takmičenje, koje više nema ekskluzivitet na jakim mečevima koje donosi, jer ih Zagreb, Vardar, Vesprem, Vojvodina, Tatran i Meškov imaju svake nedelje u okviru EHF Lige šampiona.
Bilo kako bilo, ni Kil, ni PSŽ nisu putujući cirkusi, već moraju da poštuju kalendar takmičenja u domaćim prvenstvima. Jasno je da SEHA ne može da ostvari potpunu kontrolu nad kalendarom u postojećoj situaciji, zato su neophodne promene.
Sistem takmičenja mora biti prilagođen novonastaloj situaciji u evropskom rukometu. Mora biti zanimljiviji velikim klubovima, dovoljno podsticajan i za one manje, koji bi imali za šta da se bore, a sa druge strane, atraktivan i za one koji bi hteli da budu deo SEHA GAZPROM lige.
Smanjiti broj utakmica, učiniti ih atraktivnijim i konačno, naći način da se svi bore za “nešto”. Grupni sistem takmičenja bi u tome mogao biti interesantno rešenje. On bi smanjio opterećenje brojem utakmica po klubu, a manji broj utakmica, omogućio bi ulazak u ligu dugo čekanih ekipa iz Slovenije, koji su “prirodni” deo ove celine, ili već nekih drugih – koji bi želeli da budu deo SEHA družine.
Jasno je da je za ovu sezonu “tako-kako je”, ali opet, pred ljudima iz SEHA lige je izazov zvani F4 turnir. Posle iskustva sa Vardarom, koji nije doveo nekolicinu najboljih igrača u Vesprem na prošlosezonski F4 čuvajući ekipu za četvrtfinale EHF Lige šampiona, jasno je da tako nešto ne bi smelo da se dozvoli na kraju ove sezone. I određivanjem tajminga, i jasnim stavom, konsekvencama za eventualno igranje sa ugledom lige, nagradnim fondom, sa više aspekata klubovima se mora staviti do znanja da je dolazak na takav turnir privilegija, kao i što jeste po onome što smo mogli da vidimo u Novom Sadu i Vespremu.
2 komentari
Trebalo bi tu pitati onog ovlascenog i opunimocenog predstavnika Gazproma i Putina u Seha ligi g.dina Agrona.
On zasigurno,ima resenje novonastale situacije…
sve je lijepo napisano, seha ligu ne postuju ni veliki ni mali klubovi to im je samo jedan jaci trening