EHF EURO (Grupa 1): Očekivan poraz Hrvatske - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 -DAN/NOR EHF EURO (Grupa 1): Očekivan poraz Hrvatske

EHF EURO (Grupa 1): Očekivan poraz Hrvatske

Hrvatska – Danska 19-31

Da ni Hrvatska neće napraviti čudo i nanijeti prvi poraz domaćinu Danskoj, moglo se je sa priličnom sigurnošću ustvrditi već nakon prvih 15 -20 minuta igre. Naime, do tada pristojna i ravnopravna igra hrvatskih reprezentativki neočekivano se raspala i Dankinje su polako povećavale prednost, da bi na poluvrijeme otišle sa +6. A počelo je veoma dobro – Hrvatska odmah sa 5-1 obranom, sa isturenom Zebić, Horvat i Tatari zabijaju za vodstvo od 2-0, potom vodstva od 3-2 preko Penezić i 4-2 preko Vesne Milanović-Litre. Danska krila Kviesgaard i Augustesen, te pivot Melgaard kreiraju izjednačenje, Skov prvi put dovodi domaćine u vodstvo u 12.min, a Milanović-Litre izjednačuje na 5-5 u 13.min. To je zadnji aktivan rezultat Hrvatske, jer desno krilo Kviesgaard koje je večeras do očaja dovodilo i Jelenu Grubišić i čitavu obranu, postiže 2 uzastopna gola i počinje veselje u skoro punoj dvorani u Herningu. Tatari smanjuje na 7-6 i to je zadnji trzaj – prednost Danske potom skače na 3 gola, a ulaskom beka Camille Dalby Danska dobiva sigurnost sa distance, pošto dotična igračica u manje od 5 min. 4 puta torpedira hrvatski gol i najzaslužnija je mirnom odlasku svoje reprezentacije na desetominutni odmor. U prvih 30 minuta 16 izgubljenih lopti Hrvatske, sporost i bezidejnost, te rezultat od 10-16 pokazuje pravu sliku stanja na terenu.

Drugo poluvrijeme nije donijelo ničeg dobrog za hrvatske rukometašice, ne iskazuje se želja za jačim otporom, vanjsku liniju opet ne ide šut, a malo akcije unose zamijenjena krila Gaće i Pušić, što ne biva dovoljno za smanjivanje zaostatka. Dankinje nastavljaju sa kontrama, njihova golmanica Mortensen ukupno sakuplja 14 obrana na utakmici, s druge strane Grubišić ima 9, Hrvatska ukupno 12, a Danska 15 obrana, šuteva je otprilike isto upućeno sa obije strane, a gdje prosjek odudara od danskog je broj izgubljenih lopti – Hrvatska 24, a Danska 16! Zadnji pokušaj izbornika Canjuge da pokuša smiriti i ohrabriti cure je time out u 45.min. pri minusu od 8 golova (16-24), ali nema učinka. Ruke su odavno u zraku, ali ne od radosti već zbog predaje. Danski izbornik Pytlick čitavo 2.poluvrijeme isprobava igračice, mijenja, odmara ključne koje će mu sutra trebati protiv Crne Gore, koja će loviti zadnji vlak za bolji plasman, Canjuga također mijenja postavu, miri se sa porazom, te tako zadnje minute na terenu igra linija Čović-Jukopila-Havić. Valja kazati i da Hrvatska punih 13 minuta nije postigla gol, od 47.min. i pogotka Horvat pa do gola Havić u 60.min. Sreća da su malo usporile i Dankinje, a i suci koji su se u ovoj utakmici nepotrebno priklonili ionako boljoj ekipi, zadnjih nekoliko minuta mijenjaju (poboljšavaju) kriterij, te se i Dankinjama sude neki prekršaji, prijestupi i oduzima im se lopta.

Pobjeda Danske od 31-19 zaslužena, iako je dojam da je Hrvatska protiv ovakvog suparnika mogla i morala bolje. Za najbolju u danskim redovima i na utakmici, proglašena je Camilla Dalby, dok je kod poraženih simboličnu nagradu za najbolju dobila Anita Gaće.

Predstoji dan odmora za Grupu I, a u četvrtak slijede utakmice Hrvatska – Španjolska, Crna Gora – Danska i Rusija- Rumunjska. Danska i Rumunjska su polufinalisti Grupe I, Danska uz to i jedina ekipa na prvenstvu bez poraza, a šta će se sutra još dešavati u Grupi II, ostaje nam da vidimo.Strpimo se još malo, do sada je bilo dosta iznenađenja, možda ih bude još, pogotovu u kalkulacijama za polufinalne parove. Sigurni smo da domaćini Danska i Norveška ne bi željeli igrati jedan protiv drugoga u polufinalu te se stoga ne bi trebalo čuditi još ponekom iznenađujućem rezultatu, možda i već sutra u Grupi II u norveškom Lillehammeru.