EHF EURO (Grupa "A): Poraz od Danske na startu - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 -DAN/NOR EHF EURO (Grupa "A): Poraz od Danske na startu

EHF EURO (Grupa "A): Poraz od Danske na startu

Najbolje srpske rukometašice, poražene su na startu Evropskog prvenstva u Danskoj i Norveškoj, od selekcije domaćina, Danske 20:25 (6:14). Loše prvo poluvreme i interval od deset minuta bez postignutog gola (7:5 – 13:5), odredio je pobednika uvodnog meča EURO 2010, već posle prvih 30 minuta. U drugom poluvremenu, nešto bolja igra Srbije, dala je nadu ljubiteljima rukometa u zemlji, da se može nešto više napraviti, pre svega u meču sa Španijom, koji može biti i presudan u borbi za plasman u TOP 12.

Apsolutno dominantna figura meča, bila je golmanka Danske, Karin Morgensen sa 19 odbrana (50%). Kod Srbije, Andrea Lekić je bila raspoložena u drugom poluvremenu, pravila probleme odbrani Skandinavki i postigla sedam golova.

ZVANIČNA STATISTIKA

Od samog starta, olimpijski šampion iz 2004. godine i reprezentacija, koja želi da se na ovom takmičenju vrati među osvajače medalja, posle nekoliko godina pauze, pokazala je da ide na pobedu pred 7800 svojih navijača u Alborgu. Zahvaljujući dobroj odbrani i raspoloženoj Mortensen na golu, Dankinje su već posle tri minuta vodile sa 2:0, a u šestom, selektor Srbije, Duško Milić traži tajm-aut pri rezultatu 5:2 za domaću reprezentaciju. Taj predah donosi duži napad i bolju igru u odbrani naše reprezentacije, koja u 15. minutu preko Biljane Balać smanjuje na 5:7.

Od tada, pa u narednih deset minuta na terenu se videla samo jedna reprezentacija – Danska. Sjajna Mortensen, raspucani bekovi i sjajna kontra, proizveli su seriju od 6:0, a šesti gol za Srbiju pri rezultatu 13:5, postiže Andrea Lekić iz sedmerca. Neshvatljiva dezorganizovanost u napadu (katastrofalan šut sa devet metara – Damnjanović 0/7, Lekić 2/8) , kao i strah pri realizaciji zicera, proizveli su minus, posle koga više nije bilo šanse za povratak u egal. Sa osam golova razlike, otišlo se i na poluvreme – 14:6.

Drugo poluvreme, druga priča, što se tiče srpske reprezentacije. Znatno hrabrije i sigurnije, pre svega u napadu, započele su Lekić i drugarice drugih 30 minuta. Na desnom beku, Tanja Vučković, zamenila je indisponirane levoruke igračice, što se pokazalo kao dobar potez, pa naša reprezentacija za prvih deset minuta nastavka, postiže isto golova, koliko i za čitavo prvo poluvreme – (18:12 – 40.).

Prvi put, minus pet, Srbija ima u 44. minutu (18:13), kada selektor Danske, Pitlik, traži tajm-aut. I pored iznenađenja za Dankinje u vidu odbrane 5+1 sa isturenom Krpež, za totalni povratak u meč, nije bilo snage. Čak tri napada za smanjivanje prednosti Danske na četiri gola, propustile su Damnjanović, Rajović i Bartošić. Bez obzira na to, očigledno motivisane Srpkinje, nisu se predavale. U 52. minutu, Sanja Rajović smanjuje na 21:17, a već u narednom napadu, u nastavku raspoložena Andrea Lekić, propušta priliku da smanji na tri gola razlike i Srbiju potpuno vrati u meč. To je bio i kraj otpora naše reprezentacije. Danska odlazi na +7 (24:17), a do kraja, Srpkinje uspevaju da izbore častan poraz – 25:20.

U prvom meču naše grupe "A", Rumunija je savladala Španiju 30:26 (15:10).