Naslovna ArhivaEURO 2010 Poraz od Danske!

Srbija – Danska 23:28 (9:15)
Linc – Intersport Arena
Gledalaca -5000
Sudije – Novotni i Horaček (Češka)

Srbija: Stanić četiri odbrane, Kojić, Šešum 4, Nikčević, 2 Stojanović 3, Toskić , Perić tri odbrane, Ilić 4, Marković , Pejanović, Anđelković, Lapčević, Vilovski 2, Vučković 3, Nenadić  1, Stanković 4.
Danska:  Hvit tri dobrane, Mogesen, Laen, Jorgensen, Kristijansen, Knudsen, Egert 10, Landin  četiri odbrane , Spelerberg 1, M. Knudsen 4, Svan Hansen, Lindberg 5, Sondengard 1, Hansen 5, Nilsen, M. Nilsen 2.

Ponovo lošeg starta, sporo i nepovezano u napadu, sa čestim promenama odbrane, Srbija večeras ni u jednom trenutku nije uspela ozbiljnije da ugrozi pobedu evropskih šampiona, Danaca. Drugo loše veče "Orlova", dovelo je do onoga čega smo se najviše i pribojavali. Pitanje plasmana u drugi krug, rešavaće se u subotu protiv euforične selekcije domaćina, koja će, kao i danas, biti nošena, za zemlju skijaša, odličnom podrškom sa tribina i po kojom sudijskom odlukom.

Selektor Sead Hasanefendić, odlučio se za isti koncept na startu meča, kao i u uvodnoj utakmici sa Islanđanima. Netipično, Alem Toskić na levom krilu i odbrana 5:1, međutim, ponovo nisu dali rezultata. Brzi napadi Danske, lagana realizacija, nasuprot sporim zaletima i prenosom lopte srpskih igrača, rezultirali su sa 3:1, a onda i 4:2 za evropske šampione. Hasanefendić traži tajm-aut, i menja prvobitnu zamisao, ubacuje Nikčevića, koji ubrzo menja i Nenadića na prednjem u 5:1 odbrani. Za sve to vreme, Skandinavci preko fenomenalnog egzekutora sa levog krila, Egerta i pivotmena, Knudsena, prvi put odlazi na +5 (9:4) u 13. minutu. Nastavlja se stanka u napadu "Orlova", posle serije od tri gola Momira Ilića, koga Danci "odlepljuju" pronalazeći mu striktnog čuvara, pa Hasanefendić često menja, tražeći idealno rešenje. Na srednjem beku dobija šansu i Danijel Anđelković (do kraja poluvremena i Nenad Vučković), a posle dva gola Ivana Stankovića (6:10, 19.m) na desnom beku ga menja, Aleksandar Stojanović, koji postiže preostala tri gola za Srbiju u narednih 11 minuta prvog dela. Do kraja prvog poluvremena, Srbija je zaigrala i 6:0 u odbrani, promenila golmana (Stanića zamenio Pejanović), ali ni to nije pomoglo našoj selekciji, budući da Danci u jednom trenutku odlaze i na +7 – 14:7. Na poluvreme se odlazi sa golom manje – 9:15.

Ni start drugog poluvremena, nije puno promenio. Bo Spelerberg postiže gol posle izuzetno dugog napada za novih plus sedam – 16:9.  I kada su srpski igrači uspeli da odigraju dobro odbranu ili barem skrate ugao, Egert Jensen je to kažnjavao u fantastičnoj seriji sa levog krila (10/11). Odgovor na to imao je Ivan Nikčević, koji sa dva brza gola opet vraća, kakvu takvu nadu – 13:18, 37. minut. Seriju Egerta, nastavlja mladi Mikel Hansen sa dva gola sa bekovske pozicije za 14:21, a opet, pandan na drugoj strani dobija u Nenadu Vučkovića, koji sredinom drugog dela predstavlja jedinog agilnog beka u srpskom timu. Hasanefendić pokušava i "flasterisanjem" Spelerberga i Hansena od strane Nikčevića i Nenadića. Do daje kratkotrajnog efekta, dolazi se opet na minus pet – 18:23. Nalet "Orlova" i odbrana Perića, bivaju kažnjeni tako što se lopta odbija do Knudsena, koji ne dozvoljava da se Srbija približi – 18:24. Poslednju šansu za priključak, naša reprezentacija ima na dva minuta pre kraja, kada Ilić smanjuje na 23:26. Ipak, Mikel Hansen novim golom stavlja znak uzvika umesto pitanja o pobedniku. Na kraju, potpuno zaslužena pobeda Danske 23:28.

Tabela: (br.utakmica – bodovi – gol.razlika)