FRANCUSKA NASTAVLJA DIKTATURU! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSWEDEN 2011 FRANCUSKA NASTAVLJA DIKTATURU!

FRANCUSKA NASTAVLJA DIKTATURU!

Drugi put zaredom na Svetskim prvenstvima (četvrta titula u istoriji), a četvrto veliko takmičenje u nizu, osvaja reprezentacije Francuske. U uzbudljivom finalu u Malme Areni pred 12462 gledalaca, "Eksperti" koje vodi sa klupe Klod Onesta bili su bolji od Danske 37:35 (34:33 (31:31 – 15:12). Posle 70 minuta teške borbe, Francuzi su još jednom potvrdili da su najmoćnija generacija u istoriji svetskog rukometa, a da smo mi srećnici,što smo savremenici Karabatića, Omejera i ostalih. Junaka je dosta, ali najveći je svakako Nikola Karabatič sa deset golova…

Veliko finale u Malme Areni, otvorio je Žerom Fernandez, svojim golom u trećem minutu. Danci do prvog kola stižu tek u šestom, kada Egert vara Omejera sa levog krila. Francuzi tokom čitavog prvog poluvremena kontrolišu rezultat, pre svega, zahvaljujući standardno dobroj odbrani, a prvi put se odlepljuju na +3 u 17. minutu – 9:6.  Mikel Hansen pali svoju „prangiju“, Skandinavci se vraćaju na krilima svoje publike, a Egert iz sedmerca ravna na 9:9. Tome pripomaže i Niklas Landin sa par odbrana , kao i Rasmusen, koji ga menja i brani sedmerac Žoliju. U nezgodan čas biva isključen Mikel Hansen, a to Francuzi koriste i rutinski prave viškove, koje Barašet i Karabatić pretvaraju u golove za opet velikih – 12:9. Najveću prednost donosi Nikola Karabatić solo prodorom za 13:9 u 25. minutu.  Do kraja prvog dela, Hansen sa dva projektila sa bekovske pozicije, smanjuje na 14:12. Imali su Vilbekovi momci šansu da smanje i na jedan razlike, ali probuđeni Omejer, nije dozvolio. Odlični Barašet sa desnog beka, postiže poslednji gol – 15:12.

Na plus 4 vodi Nikola Karabatić svojim četvrtim golom na samom startu drugog dela – 16:12.Danci se ne predaju. Lars Kristijansen, koji menja Egerta i Hans Lindberg vraćaju na 16:14. Francuzi dugim napadima, ne daju Skandinavcima da uđu u trans na krilima svoje publike.  Dva gola zaredom postiže silni Akambrej, nova francuska snaga na bekovima, a prate ga još dva Nikole Karabatića, koji u svakom finalu ima nađe svojih „pet minuta“. Sve to prate Danci, ne dozvoljavaju da se „Trikolori“ odlepe (21:18 – 40.).  Opet je u seriji Mikel Hansen, a na golu počinje minijatura Niklasa Landina. Desni bek Francuza, Barašet, biva pročitan četiri puta zaredom, Landin diže publiku na noge i svoju ekipu, koja preko Hansena stiže do egala – 24:24 (49.)

Karabatić pravi višak za krilo, koji Abalo realizuje, ali ubrzo stiže kazna od raspucanog Hansena, koji postiže deveti gol – 25:25. Hansen konačno promašuje, a Bertran Žil, jedan na jedan, pa Luk Abalo, dižu na 27:25 (53:10). Francuzi održavaju plus dva sve do kraja 55. minuta, kada pri rezultatu 29:27, Žerom Fernandez biva isključen na dva minuta. Za 14 sekundi, višak je napravljen, a Lindberg vara Omejera za 29:28 (55:10).  Presing na Karabatiću, raša ishitren šut Abaloa, a već u narednom napadu, Lars Kristijansen donosi novo izjednačenje – 29:29 (56:45), na najbolji mogući način iskoristivši brojčanu prednost. Na 57:10, Barašet izbacuje Spelerberga, koji pravi isključenje i sedmerac. Gigu je precizan za 30:29, a  Abalo dobija poklon od Danaca (Lindberg), loptu u ruke. U narednom napadu na 58:20, Landin brani zicer Bertranu Žilu i čuva Dansku u igri za zlato. Na 58:40, Boesen sa zemlje, postiže gol za 30:30. Karabatić solo akcijom postiže gol za 31:30. Vilbek pušta 20 sekundi napada svoje reprezentacije, pa traži minut odmora (59:33). Žil biva isključen, a Spelerberg postiže gol za produžetke na tri sekunde pre kraja…

Abalo postiže gol na početku prvog produžetka za vođstvo Francuza 32:31, a tada na scenu stupa sjajni Niklas Landin, koji u naredna četiri napada „Trikolora“ zaustavlja tri lopte i sedmerca Mišelu Giguu. Spelerberg i Knudsen izazivaju delirijum u Malme Areni i okreću u korist svoje selekcije – 33:32. Opet na scenu stupa Karabatić, koji izjednačava. U narednom napadu, Žerom Fernandez izbija loptu Boesenu, a lopta preko Karabatića u polukontri dolazi do Gigua, koji postavlja konačan rezultat prvog produžetka – 34:33.

U prva tri minuta drugog produžetka, videli smo dva gola iz sedmeraca. Prvo, Kristijansen je izjednačio na 34:34, a zatim, Fernandez doveo Francuze u novo vođstvo – 35:34. Bačenu loptu u aut Danaca, Francuzi koriste i preko Fernandeza stižu do 36:34 na minut i deset pre kraja. Nervozni Danci greše, ali na njihovu sreću i Francuzi nonšalantno ulaze u naredni napad, pa Hansen smanjuje iz kontre – 36:35. U preostalih dvadesetak sekundi, „Trikolori“ čuvaju loptu, a Gigu sa zvukom sirene stavlja uskličnik na pitanje, ko je novi svetski šampion.

Francuska – Danska 37:35 34:33 31:31 (15:12)

Francuska: Fernandez 4(1), Dinar, Barašet 3, Žil 4, Žoli 1(1), Onrubia, Karabue, Karabatić 10, Žunilon, Omejer 10 odbrana, Akambrej 2, Abalo 5, Soraindo 6(1), Gigu, Busket, Bingo
Danska: Landin 16 odbrana i dva sedmerca, Kristijansen 1, Boesen 2, Lauge, Kristijansen L. 4(2) Egert 3(1), Rasmusen jedan sedmerac, Spelerberg 4, Knudsen 2, Nodesbo 3, Svan Hansen , Lindberg 3, Toft Hansen 2, Sondergard, Hansen 9, Nilsen.