Mentalni trener Karina Andersen pomaže golmanima u Makarskoj - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Mentalni trener Karina Andersen pomaže golmanima u Makarskoj

Mentalni trener Karina Andersen pomaže golmanima u Makarskoj

zika.bogdanovic
0 komentar

Međunarodni kamp rukometnih golmana, koji će ovog leta biti održan četvrti put u Makarskoj i Tučepima (18 – 24. juna), trudi se da iz godine u godinu podiže standarde, pa će tako ove sezone pored najvećih golmanskih imena sa prostora Ex-Yu i šire, na Kampu učestvovati i norveški mentalni trener Karina Andersen Aas. Trener iz najuspešnije rukometne zemlje u ženskom rukometu, oduševljen je idejom i organizacijom Kampa, koji već godinama predstavlja “hit” u rukometnoj Evropi:

– Ovo je jako dobar i vazan projekat. Iz mog iskustva u Norveškoj, naucila sam da mnogi golmani ne dobijaju paznju i podrsku koja im je potrebna da bi napredovali. Ne znam da li je ovo slucaj takodjer u drugim drzavama, ali svi znamo da je pozicija golmana jako bitna u rukometu. Ovaj kamp daje mogucnost mladim golmanima da se fokusiraju na njihovu ulogu, da nauce od najboljih i da upoznaju druge golmane iz raznih krajeva svijeta – kaže Karina i dodaje:

–  Moja ocekivanja vezano za kamp su ta da ce tamo biti puno mladih golmana koji zele napredovati, postati bolji i voljni nauciti nove stvari. Ocekujem profesionalne instruktore i trenere koji su voljni podijeliti njihova iskustva. I naravno ocekujem da ce cijeli kamp biti profesionalan.

Pored “rukometnog” posla, Andersen se bavi i mentalnim treningom…

– Mislim da je implementacija mentalnog treninga vazna za sve sportiste u bilo kojem sportu. Radim sa sportistima profesionalcima i sa tinejdzerima koji su na rekreativnom nivou, i u obje ove kategorije mentalni dio je iznimno vazan. Vrhunska izvedba sportista zahtijeva podjednako dobre fizicke i mentalne vjestine. Kada pitam sportiste koliko vremena provedu na vjezbanje mentalnih vjestina i kada uporedim odgovore s tim koliko oni misle da je mentalni dio bitan za izvedbu i postizanje vrhunskih uspjeha, vidim ogroman nesrazmjer. Sportisti dozivljavaju da na njihovu izvedbu u velikom postotku uticu psiholoski faktori, ali nemaju alate i znanje kako da uticu na same sebe na pozitivan i konstruktivan nacin – objasnjava Andersen i dodaje:

– Sustina mentalne snage je u tome kako savladati stres, kako izdrzati izazove, biti samouvjeren, imati pozitivan unutarnji dijalog, usmjeriti neusjpeh prema uspjehu, vidjeti pozitivno u svakoj situaciji, regulisati vlastite misli i emocije, biti disciplinovan i predan. Mentalno snazni sportisti uspijevaju tolerisati rastresenost i odgovoriti na svaku situaciju na pozitivan i kosntruktivan nacin. I ovo je to sta razdvaja najbolje sportiste od drugorazrednih. Mentalni trening je bitan alat za razvoj psihičkih sposobnosti, tako sportisti mogu najbolje iskoristiti svoje prirodne resurse i potencijale.

Andersen će održati predavanje za sve učesnike Kampa…

– U toku mog predavanja, golmani mogu nauciti jednostavne i efektivne tehnike i metode koje mogu kasnije koristiti da razviju svoju mentalnu snagu. Mentalni trening je iznimno vazan za rukometne golmane, zato sto je branjenje svakako mentalna igra. Stoga je razvoj psihe golmana jednako vazan kao i razvoj fizickih aspekata.  Branjenje se razlikuje od drugih pozicija zbog trenutaka visoko stresnih situacija pomijesanih sa trenucima sa vrlo malo aktivnosti ispred gola. Mogucnost ostajanja „u igri“ je zbog toga kljucna sposobnost za golmane. Suocavanje sa rastrenescu je nesto u cemu svi golmani, koji zele uspjeti, moraju biti uspjesni. Rastresenost i faktori ometanja paznje mogu biti vanjski i unutarnji. Vanjske distrakcije obuhvataju sve sto je izvan uma golmana, sve cemu je golman izlozen u toku utakmice. Medjutim, unutarnje distrakcije su jos veci izazov i poticu iz golmanovog vlastitog uma. To moze ukljuciti obrasce negativnog razmisljanja, koji su vezani za nerealna ocekivanja od samoga sebe ili od drugih, ili razmisljanje o rezultatu radije nego o prakticnoj trenutnoj situaciji. Distrakcije uticu na golmanov nastup tako sto odvlace njegov fokus od odbrane suta. Kako se suociti sa unutarnjim ili vanjskim distrakcijama je moguce nauciti kroz mentalni trening.

Andersen ima puno iskustava iz prakse…

– Nakon primanja nekog „lakog“ gola ili nakon neuspjele intervencije, periodi sa vrlo malo aktivnosti su najvazniji za golmanovu izvedbu u toku utakmice. Kako je golman u stanju izdrzati ovo i kako ce se nositi sa ovim, i sta misli o sebi ili o datoj situaciji odlucuje kakva ce mu biti naredna reakcija. Suocavanje sa ovim faktorima na negativan nacin moze dovesti do gubitka fokusa i koncentracije. Sva istrazivanja nam pokazuju da negativan pristup u sportu nije dobar ako zelimo uspjesan ishod. Zbog toga golmani moraju nauciti kako se nositi sa primljenim golovima i kako ih ne vidjeti kao neuspjeh u toku utakmice. Sve se svodi na treniranje samoga sebe kako izdrzati neuspjeh na pozitivan i kontruktivan nacin. Svaki sut mora biti novi izazov, bez obzira na to sta se dogodilo prije. Stoga je dobra investicija u treningu golmana razvoj mentalnog preusmjerenja, sto je sastavni dio mentalnog treninga i mentalne pripreme. Ovaj plan mentalnog preusmjerenja pomaze golmanu da ponovo postavi pozitivan fokus, na primjer sa koristenjem vlastitio izabrane pozitivne rijeci ili fraze koju ce sam sebi reci. Zajedno sa mentalnim trenerom, golman moze naci i razviti dobre strategije za povratak fokusa. Za golmane je jako vazno samopouzdanje. Ako mozes vjerovati u nesto, onda to definitivno mozes i ostvariti! Samopuzdanje je nesto na cemu se mora raditi. Mentalni trening moze pomoci golmanu da se fokusira na prave stvari, da praktikuje pozitivan dijalog sa samim sobom i da gradi uspjeh na mentalno snazan nacin – kaže Norvežanka.

Možda vam se dopadne

Ostavi komentar


Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball

 

Korisni linkovi

Izbor urednika

Najnovije

Copyright © 2023 Balkan Handball