Neko je morao da pobedi: Francuska je šampion Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna EHF EURO 2024 Neko je morao da pobedi: Francuska je šampion Evrope!

Neko je morao da pobedi: Francuska je šampion Evrope!

U još jednom antologijskom finalu, najboljoj mogućoj promociji rukometa, Francuska je postala prvak Evrope pobedivši Dansku nakon produžetka 33:31 (27:27;14:14).

Jedno od najizjednačenijih finala ikada, rešeno je u drugoj polovini produžetka. „Trikolori“ su pokorili kontinent četvrti put, po čemu su na večnoj listi stigli na trofej od Šveđana koji imaju pet. Ujedno su prekinuli decenijski post, uzevši zlato na EP prvi put od 2014.

Odlučila je fantastična odbrana Francuza, koja je nadoknadila i mnogo bolji učinak danskih golmana.

France – Denmark 33-31 (14-14)

France: Liudovic Fabregas 8, Nedim Remili 5, Yanis Lenne 4, Elohim Prandi 4, Dylan Nahi 4, Kentin Mahe 3, Dika Mem 2, Hugo Descat 2, Nicolas Tournat 1.

Denmark: Mikkel Hansen 9, Mathias Gidsel 8, Simon Pytlick 5, Niclas Kirkeløkke 3, Emil Jakobsen 2, Magnus Saugstrup 2, Magnus Landin 1, Michael Damgaard 1.

Izuzimajući kratak bljesak Hansena u finišu i polovičnu preciznost Pitlika, danski napad preživeo je do produžetaka na leđima senzacionalnog Gidsela. Nije bilo prepoznatljiog protoka, Francuzi su maksimalno, koliko se može, zaustavili „plejstejšn“ igru mašinerije Nikolaja Jakobsena.

Do šestog minuta produžetka, Dika Mem je igrao svoje najlošije finale u karijeri, a onda je sa dva gola na individualni kvalitet otvorio vrata raja svojoj reprezentaciji. Danska je imala gol prednosti i napad na ulasku u 60. minutu, ali je odigrala pasivno i primila gol iz polukontre. Ni u poslednjih 15 sekundi nije uspela da stvori priliku za pobedonosni gol, što ju je koštalo u produžetku.

Nekarakteristične greške u napadu protivnika, Francuska je iskoristila da povede 6:4, ali je onda naletela na zid među stativama. Nilsen se razbranio u ranoj fazi, skidao zicer za zicerom i dobrano preplašio šutere „Trikolora“, pogotovu pivotmene.

Danska je serijom 5:0 povela sa 9:6, međutim, situacija se ponovo okrenula. Gijom Žil je fantastično postavio odbranu. Hansen ni Lauge nisu uspevali da kreiraju ništa sa srednjeg beka, sve se svelo na igru Pitlika i Gidsela.

Osam minuta je Danska bila bez gola, što je rezultiralo izjednačenjem na 9:9, a potom i novim preokretom.

Odnos odbrana golmana oko 20. minuta bio je 8:0 (11:2 na poluvremenu).  Kada je Belansen odbranio prve dve lopte, Francuzi su prešli u preimućstvo.

Velika razlika koju je napravio učinak Nilsena, nije valorizovana, jer su Danci, za svoj nivo, izgubili previše lopti. Čuvar mreže Barselone najzaslužniji je što Francuska nije imala opipljivu prednost na velikom odmoru.

Promašaji Remilija i Mema, golovi Gidsela i Pitlika – 17:14 za Dansku početkom drugog poluvremena.

Igra Matijasa Gidsela držala je Dansku u prednosti koja je varirala od jednog do dva gola. Francuzi nisu mogli da brane najvećeg majstora – bio je jedina prava opasnost, davao golove, „pakovao“ sedmerce Hansenu, šuteve Pitliku.

Ipak, Francuzi su, uprkos užasnom šuterskom raspoloženju Mema, uspeli da ostanu u igri i izjednače preko Fabregasa u 53. minutu.

Gidsel otvara zicer Pitliku, ali ovaj promašuje ceo gol. Na gol staje Landin prvi put, ali ne uspeva da zaustavi sedmerac Maea, i Francuska vodi prvi put u drugom poluvremenu, što je bio signal za tajm-aut Jakobsena.  Do kraja je ostalo pet minuta i 20 sekundi.

Danska kreće u finiš napadom 7 na 6. Hansen pogađa ali ne uspeva da se vrati, Dilan Nai ima zicer iz brzog centra, ali mu Landin brani. Hansen još jednom sa zemlje, na prelep način vara Belasena, 26:25 za Dansku. Do kraja, tri i po minuta.

Mem probija, spušta Fabregasu na crtu, sedmerac i isključenje Kirkelokea. Mae ponovo siguran, 26:26.

Genijalnost Gidsela ponovo na delu – 7/7 za 27:26. Do kraja, dva minuta. Remili srlja sa igračem više, pogađa stativu, a Jakobsen traži svoj poslednji tajm-aut na turniru.

Pasivan napad Danaca, Fabregas na pas Prandija za 27:27, 20 sekundi do kraja. Odbranila se Francuska, ostao je samo devetarac. Šut Hansena od bloka odlazi na tribine.

Laki golovi Kirkelokea i Remilija na startu produžetka. Francuzi su sjajno branili 7 na 6, ali je Pitlik opalio preko bloka za 29:28, ali pre kraj prvog dela ponovo radi kombinacija Prandi-Fabregas. Ponovo je nerešeno. Tek prvim golom, Dika Mem donosi Francuzima prednost 30:29, a Belasen brani Hansenu.

Dika Mem kada je najvažnije. Pogađa iz jako teške pozicije preko cele danske odbrane, Pitlik gubi loptu, ali Francuzi ne uspevaju da reše meč, iako su potrošili puno vremena. Hansen sa sedam metara za 31:30, minut i deset sekundi pre kraja.

Gol za titulu, postiže čovek koji je Francusku uveo u finale možda najvećim golom u istoriji rukometa – Eloim Prandi.