PONOVO NEVERICA: Srbija ispustila plus dva u poslednjih pola minuta - Balkan-Handball.com
Naslovna EHF EURO 2024 PONOVO NEVERICA: Srbija ispustila plus dva u poslednjih pola minuta

PONOVO NEVERICA: Srbija ispustila plus dva u poslednjih pola minuta

Da je neko ponudio bod, ne bi se razmišljalo, ali način na koji je Srbija ostala bez pobede, ledi krv u žilama...

U prvoj utakmici grupe C Evropskog prvenstva, reprezentacija Srbije je pred desetak hiljada, mahom protivničkih navijača, remizirala sa Islandom 27:27 (10:11). Vodili su „Orlovi“ 27:25 i imali loptu 50 sekundi pre kraja, 27:26 i loptu 15 sekundi pre kraja, ali ju je Đorđić izgubio, a Sigvaldi Gudjonson iz kontre izjednačio. U preostalih nekolio sekundi, pokušao je Radivojević, ali je pozicija bila preteška.

Sve je bilo spremno za veliko slavlje. Srbija je sa plus dva i loptom u rukama ušla u poslednji minut. Halgrimson je odbranio Vejinu, Palmarson postiže nestvaran gol, ali je do kraja ostalo manje od 20 sekundi. Ipak, Đorđić, koji je držao Srbiju u vođstvu tokom drugog poluvremena, greši u dodavanju i stvara čistu kontru protivniku u poslednjim trenucima.

Strahovita odbrana na obe strane od početka.  Srpski blok sa Pušicom i Marsenićem uspeo je u mnogome da spreči igru 1 na 1, fokusirani Milosavljev je činio čuda od početka, međutim, napad „Orlova“ imao je još manje rešenja pred suprotnim golom.

Prinuđeni su bili na šuteve iz teških pozicija, čime su samo bildovali statistiku Viktoru Halgrimsonu, koji je u 11. minutu imao osam odbrana na svom kontu, od toga dva zicera.

Izuzimajući Petra Đorđića, Đerona je kompletnu bekovsku postavu izrotirao u prvih 20 minuta. Rešenja je bilo povremeno i premalo – nije pomogao ni direktan crveni karton koji je startni pivotmen i najvažniji defanzivac Vidarson dobio u 12. minutu zbog udaranja Borzaša.

Na prvi gol čekalo se šest minuta. Srbija je vodila do rezultata 4:3 u 15. minutu, ali je onda serijom grešaka ušla u islandski ritam. Ređale su se izgubljene lopte i kontre rivaka, za seriju 4:0 Islanda i vođstvo 7:4.

Tajm-aut Đerone je urodio plodom, najblaže rečeno. Islanđani su sve poklone vratili za minut i po – gol Radivojevića pa kontre Nemanje Ilića i Pešmalbeka za 7:7.

Nikako Lazar Kukić nije uspevao da pronađe ritam. Islanđani su namestili odbranu da spreče njegove prodore i igru sa pivotmenom, i u tome su uspeli. Ponovo je Island ušao u seriju kontri nakon presečenih dodavanja ka crti, i vratio plus tri, 10:7.

Pešmalbek je doneo boljitak u napadu svojim ulaskom. Borzaš je jedini pogađao spolja, smanjio na 10:8, a Pešmalbek na 10:9, pa 11:10, koliko je bilo na velikom odmoru.

U prvim sekundama drugog poluvremena, Radivojević je sa bekovske pozicije iznendaio Halgrimsona. Gisli isključuje Marsenića, ali Milosavljev brani sedmerac Elisonu.

Već u svom prvom napadu na meču, Đorđić iz teške pozicije donosi preokret Srbiji, ali je teško biti braniti se od bekovske trojke Magdeburga. Gisli Kristjanson-Janus Smarason-Omar Ingi Magnuson. Za razliku od početka meča, uspevali su da kreiraju situacije 1 na 1, iz čega je iznuđeno isključenje Vejina, ali je Srbija uspela impresivno da se odbrani, i minijaturom Kojadinovića stigne do vrednih 15:13.

Islanđanima je ušla voda u uši, počeli su sve češće da greše, što je Srbija iskoristila da preko nove kontre Pešmalbeka prvi put stekne plus tri, 17:14 u 42. minutu.

Preživela je Srbija prvi udar, Magnuson je promašio sedmerac na 17:16, a Vanja Ilić ,Kukić i Radivojević su sjajnim utrčavanjima zadržali plus dva, pre nego što je Vanja Ilić u 50. minutu proturio Halgrimsonu loptu kroz noge za 21:18.

Brzo su Islanđani rešili naredna dva napada, ali je Vejin imao odgovor u vidu „bombe“ sa deset metara.

Pri rezultatu 22:20, u 52. minutu, Đerona zove prvi tajm-aut u drugom poluvremenu, iz kojeg Đorđić spaja Marsenića sa golom za 23:20.

Međutim, par sekundi posle postignutog pogotka, Marseniću je pokazano treće isključenje. Nije Srbija uspevala da zadrži taj prvi talas protivničkog napada u drugom poluvremenu. Sa igračem više, Island sa linije sedam metara prilazi na 23:22.

U nedostatku rešenja, Đorđić ponovo donosi spas sjajnim udarcem iz daljine, ali Arnarson uzvraća, ponovo nakon ne više od deset sekundi.

Genijalan pas Vanje Ilića ka Pešmalbeku – 25:23, ali odbrana je nemoćna. Ugao do penala za Sigvaldija Gudjonsona – 25:24. Do kraja pet minuta.

Đorđić je namestio ruku, 26:24. Ovoga puta je stigao i da se zameni sa Pušicom, pošto je na vreme napravljen faul. I konačno, odbrana! Nisu Islanđani uspeli ni da šutiraju, a potrošli su minut i po.

Napad za plus tri, dva i po minuta do kraja. Đorđić buši Halgrimsona, a Palmarson ostavlja nadu protivniku.

Minut i po pre kraja, pri vođstvu 27:25, Đerona zove na poslednji dogovor. Potrošeno je puno vremena, ali se došlo do odlične pozicije Vejina. Halgrimson je odbranio, Palmarson ponovo pogodio. Srbija nije umela da sačuva loptu u poslednjim trenucima.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Bjarki Elison sa sedam golova, dok je jedan manje postigao Sigvaldi Gudjonson. Sa druge strane, pet golova je dao hladnokrvni Dragan Pešmalbek, dok se četiri puta u strelce upisao Petar Đorđić.

ISLAND – SRBIJA 27:27 (11:10)

ISLAND: Gustavson, Smarason, Palmarson 2, V. Kristjanson 4, Elison 7, Jonson 2, G. Kristjanson, Gislason, Magnuson 2, Valensija, Vidarson 1, Arnarson 2, Gudjonson 6, Trastarson, Olafson, Halgrimson (15 odbrana).

SRBIJA: Cupara, Kos, Abutović, Borzaš 2, Milosavljević, Kojadinović 2, Radivojević 3, N. Ilić 2, Pušica, V. Ilić 2, Vejin 2, Kukić 3, Đorđić 4, Pešmalbek 5, Marsenić 2, Milosavljev (11 odbrana).