"ORLOVI" POLETELI: Srbija rasturila Katar! - Balkan-Handball.com
Naslovna SP 2023 „ORLOVI“ POLETELI: Srbija rasturila Katar!

„ORLOVI“ POLETELI: Srbija rasturila Katar!

Reprezentacija Srbije ubedljivo je savladala Katar 34:24 (17:14) u trećem kolu preliminarne faze takmičenja na Svetskom prvenstvu 2023 u Katovicama. „Orlovi“ su dominirali tokom 60 minuta, a drugo poluvreme donelo je apsolutnu kontrolu, odličnu igru u odbrani i sjajnu rolu povratnika na gol liniju državnog tima, Dejana Milosavljeva. „Orlovi“ prenose dva boda u glavnu fazu gde ih čekaju dueli sa Norveškom (19.1), Argentinom (21.1) i Holandijom (23.1).

Promešao je karte Toni Đerona na startu duela sa Katarcima stavivši Uroša Borzaša i Dragan Pešmalbeka u startnih sedam umesto Petra Đorđića i Mijajla Marsenića koji su započeli prethodni duel. „Orlovi“ su od starta želeli da ubrzaju igru, ali se to nije videlo na rezultatu sve do dve odbrane Vladimira Cupare koje su napravile razliku za prvo vođstvo od dva gola – 6:4 u 8. minutu.

Linija Tarek Abdala – Ben Ali (već do tog trenutka po tri gola), srednji bek – pivotmen, bila je nešto najbolje što je funkcionisalo u sastavu Valera Rivere koji se vratio na 8:8 u 13. minutu. Minijature Lazara Kukića u napadu omogućile su golove Orbovića i Radivojevića (iz sedmerca) za 10:8 dva minuta kasnije, a Bogdan Radivojević je posle odbrane na prazan gol doneo prvih +3 – 11:8, a ubrzo trećim golom zaredom naterao Valera Riveru da pozove svoje igrače na minut odmora – 12:8 (17.).

Tek što je ušao u igru debitant Jovica Nikolić napravio je faul za zasluženi crveni karton, a Ben Ali smanjio na 12:9. Posle 14:9 u život srebrne sa SP 2015 vraća Bilal Lepenica sa tri odbrane koje su njegovim saigračima omogućile da dođu do mini-serije 4:0 za 14:13 (26.) posle koje je Toni Đerona morao da zatraži tajm-aut.

Kukić je nastavio da pravi šanse svojim saigračima, a Bogdan Radivojević je posle jedne takve realizovao drugi sedmerac (sedmi gol) za konačnih 17:14 pred odlazak na pauzu.

Ulazak Dejana Milosavljeva po prvi put na turniru posle dolaska iz Nemačke ulio je novu dozu samopouzdanja u srpske redove o čemu je posvedočio sam jedan primljen, a četiri postignuta golova do novog tajm-auta Valera Rivere (21:15) u 38. minutu. Njegova treća odbrana i gol iz kontre Vanje Ilića postavili su „orlove“ na +7 minut kasnije.

Uveo je Đerona desnoruku bekovsku postavu sa Đorđićem, Dodićem i Milosavljevićem, a upravo je najiskusniji među njima, levi bek Benfike postigao drugi gol za održavanje najveće prednosti 24:17.

Serija odbrana Dejana Milosavljeva (sedma za 15 minuta) omogućila je i da Vukašin Vorkapić treći golom donese +8 – 25:17. Uz takvog golmana golovi na drugoj strani samo su se ređali kao na traci. Marsenić, pa Đorđić, otpor tima Valera Rivere bio je slomljen – 27:18 (48.).

Dragan Pešmalbek je bio drugi „crveni“ igrač u srpskom timu posle starta na desnom beku Katara Gačeviću u 50. minutu, ali to nije promenilo ništa u toku utakmice. Nastavio je srpski tim rutinski da odrađuje posao do maksimalnih +10 (28:18)…

Najefikasniji u srpskom sastavu bio je Bogdan Radivojević sa sedam golova, a Dejan Milosavljev je sakupio osam odbrana.