MUKE PO SLOVENIJI : Od +8 jedva do pobjede - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan MUKE PO SLOVENIJI : Od +8 jedva do pobjede

MUKE PO SLOVENIJI : Od +8 jedva do pobjede

Prvi meč razigravanja 5-8. pozicije slovenski su rukometaši odigrali protiv Trikolora, francuskog sastava koji je još uoči prvenstva slao poruke da će se iskupiti za svoj neuspjeh sa SP-a ostvaren u Mađarskoj prošle godine. Iako su već samim prolaskom u drugu fazu natjecanja ostvarili minimalno pet mjesta bolji rezultat, od samog zagrijavanja vidjelo se da žele još više. Ipak, već na samom početku utakmice doživjeli su niz mini-šokova pa unatoč četiri prikupljene obrane vratara Salmona u svega šest minuta utakmice nisu u rezultatskoj prednosti.

– Imali smo malo sreće sa odbijenim loptama na početku. Njihov je moral padao i to smo iskoristili – prisjetio se početka meča „stup“ slovenske obrane Luka Groff.

Iskoristio je to prvo Kodrin s lijevog krila, zatim Jurečič s druge strane. Desni  krilni Slovenije potom osvaja loptu te otvara polukontru koju uspješno realizira Blagotinšek, da bi se minutu kasnije na asistenciju Gjereka i sam po drugi puta upisao u listu strijelaca. Dovoljno za prednost od 4:2 u šestoj minuti susreta i prvu minutu predaha francuske reprezentacije. Ali ona ne donosi ništa novo: Slovenija izgleda kompaktno pred svojim vratima, ima tranziciju te silovitim prodorom Groffa i dvjema kontrama svojeg krilnog para već u devetoj minuti utakmice dolazi do vrlo ugodnih 7:2.

Ali, nakon još jednog uspješnog proigravanja Levca ka Blagotinšeku za 8:3 u 10. minuti, slijedi krizni period Slovenije. Napad staje, obrana gotovo da i ne postoji te Francuzi svega šest minuta kasnije dolaze na 10:8 i prisiljavaju izbornika Iveziča na minutu predaha. Igra ne postaje pretjerano bolja, no s dva kvalitetna Levcova šuta na pasivan napad, od čega jedan s igračem manje, Slovenija u 21. minuti barem uspjeva održati prednost od tri pogotka. Sve do dvije minute pred istek prvog dijela utakmice igra se gol za gol, da bi tada Blagotinšek te u prvom dijelu (u komparaciji s prijašnjim igrama) gotovo nevidljivi Janc odveli Sloveniju na odmor s prednošću od pet pogodaka (17:12).

No, već u prvoj minuti nastavka najmlađi član slovenskog sastava poboljšava svoj učinak asistencijom za Ovničeka na sada već tradicionalni cepelin. Slovenska dominacija se nastavlja, vratar Blaževič od 20. do 40. minute ima priličnih sedam uspješnih intervencija,  redaju se jednostavni pogodci te Ivezičev sastav preko Jurečiča u 39. minuti dolazi do najveće prednosti na utakmici, 23:15. Francuzi nakon toga odlučuju igrati podosta dublju obranu koja bi po profilu sastava Slovencima trebala čak i nešto više odgovarati, ali što se počinje događati na terenu uistinu je teško objasniti. Slovenija djeluje prilično pogubljeno, što vrlo brzo shvaća i njihov strateg te u 42. minuti pri rezultatu 23:17 poziva svoju drugu minutu predaha. Na terenu poslije toga ništa nova: Francuska i dalje dominira, u 47. minuti već dolazi do 23:20. Janc napokon prekida francusku seriju solo prodorom, alii dalje se vidi da slovenski tempo igre totalno pada; do situacija za pogodak izuzetno se teško dolazi.

Nasuprot tome, Trikolori počinju uništavati slovensku obranu inače njihovim najjačim oružjem – kontrom i polukontromte stižu i na 24:22 uoči posljednjih 10 minuta igre. Iveziču ne preostaje ništa drugo, nego li pozvati minutu predaha koja ovoga puta donosi značajno bolje rezultate. Slovenski bekovi (Levc, Janc) svaki postižu po dva pogotka te Slovenija u 57. minuti ima sasvim ugodna tri pogotka prednosti. Ali, uporni se Francuzi ne predaju te preko desnog vanjskog Delacroixa 58 sekundi prije kraja susreta dolaze do 28:27. Ipak, Levc im nekoliko sekundi prije kraja ubija svaku nadu o eventualnom preokretu te postavlja konačnih 29:27.

– Bilo je isto kao protiv Švedske i Njemačke. Igramo dobro 45. minuta a onda umalo opet uprskamo pobjedu. Imali smo danas i malo sreće pa je na kraju sve ispalo dobro – kazao je desni krilni Jurečič, službeno proglaženi igrač utakmice te otkrio protiv koga bi htio igrati meč za petu poziciju:

– Radije bih Srbiju da im vratimo za poraz od prošle godine, kada su nas pobijedili za sedmo mjesto.

Ta mu se želja ipak neće ispuniti jer je domaćin prvenstva u drugom meču dana nadigrao Srbiju rezultatom 32:26. Bio je to ishod kakvog je priželjkivao obrambeni specijalist Groff, a pojasnio je i zašto:

– Austriju bih volio jer od njih nismo nikad izgubili, dok smo protiv Srbije izgubili prošle godine na SP-u.

Njegov je tim već u pripremama u Slovenj Gradecu pobijedio austrijski sastav 30:26, a i u glavnoj fazi natjecanja Slovenci su također bili uspješniji s uvjerljivih 30:22. Očito ima nešto u njihovoj igri što ne odgovara domaćinima, pa je jasno da se od Ivezičeva sastava očekuje da pobjedom zaključi austrijsku avanturu.