Prvi poraz: Hrvatska parirala 40 minuta moćnoj Norveškoj - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2020 - ŽENE Prvi poraz: Hrvatska parirala 40 minuta moćnoj Norveškoj

Prvi poraz: Hrvatska parirala 40 minuta moćnoj Norveškoj

Nakon četiri trijumfa na Evropskom prvenstvu, senzacija ovog takmičenja, selekcija Hrvatske, nije mogla više od časnog poraza protiv moćne novreške mašinerije. Izabranice Nenada Šoštarića bile su više nego konkurentne 40 minuta, čak su i povele u drugom poluvremenu, ali skandinavska reprezentacija demonstrirala silu u poslednjoj trećini utakmice – 36:25 (15:14).

Rištad sa sedam, Oftedal sa šest, te Merk i Kristiansensa po pet golova predvodile su Norvežanke do pete pobede na turniru, dok je Ćamila Mićijević bila najefikasnija kod Hrvatske sa sedam golova, dva više od Blažević i Debelić.

Hrvatskoj će se plasman u polufinale boriti u utorak protiv Nemačke, koja je ranije danas savladala Mađarsku 32:25, dok su Norvežanke već obezbedile plasman među četiri najbolje reprezentacije.

HRVATSKA : Bešen 6/41   , Pijević   1/2  , P. Posavec  -/-  , Krsnik 2/4   , S. Posavec 1/2   , Mičijević 7/10  , L. Kalaus 2/5  , D. Kalaus 0/1   , Ježić 2/2   , Japundža 1/2   , Šimara -/-   , Debelić 5/5   ,Mamić -/-   ,Vidak 0/1   , Blažević 5/9  , Prkačin -/-

NORVEŠKA: Solberg 4/15   , Lunde  6/20   , Reistad 7/8   , Arntzen 2/6   , Kristiansen 5/6  , Frafjord -/-  , Loke 2/2   , Skogrand 0/2  , Mork 5/7    Oftedal 6/8 ,Aune -/-    ,Dale  3/3 , Jacobsen 2/3  , Herrem 3/4  , Solberg-Isaksen 1/1   , Breistol  -/-

Sa Lucijom Bešen umesto Tee Pijević među stativama, Hrvatska se dobro držala u uvodnih par minuta, ali je Norveška kažnjavala svaku grešku i stekla rano vođstvo od 6:3, potom i 10:6. Ipak, i Norvežanke su pokazale slabost u vidu serije tehničkih grešaka, što je hrabra Hrvatska uspela da iskoristi i dođe na gol zaostatka (10:9).

Morao je Šoštarić da odmori Mićijevićku koja je u finišu prvog dela igrala samo u odbrani, a bila je najubojitije napadačko oružje. Ipak, iako je Norveška pobegla na plus tri, Hrvatice su u otvorenoj borbi uspele da do odmora zaostatak učine minimalnim.

Odlično su hrvatske rukometašice otvorile drugo poluvreme, uspele i da povedu, imale napad za novo vođstvo pri rezultatu 18:18, ali je od tog trenutka krenula demonstracija sile tima koji je najviše pokazao u dosadašnjem toku takmičenja. Serija 5:0, sedam minuta bez gola Hrvatske, pojačan intezitet odbrane i nova serija od čak 7:0, za ubedljivih 31:20. Brzi norveški voz pregazio je Šoštarićev tim, kojem je preostalo da se fokusira na meč sa Nemačkom, i koji mu nudi priliku da bajkovit nastup u Danskoj kruniše senzacionalnim nastupom u polufinale.