Palička i Gotfridson pokosili Francuze, Švedska je u finalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna EHF EURO 2022 Palička i Gotfridson pokosili Francuze, Švedska je u finalu!

Palička i Gotfridson pokosili Francuze, Švedska je u finalu!

Još jedna drama na 15. Evropskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj! U drugom polufinalu, reprezentacija Švedske savladala je Francusku 34:33 (17:14), pa će se nakon prošlogodišnjeg Mondijala, naći i u završnoj predstavi kontinentalnog nadmetanja.

Na samom vrhu potpisnika ovog podviga, nalaze se imena Jima Gotfridsona i Andreasa Paličke. Dok je genijalni srednji bek rastočio odbranu „Trikolora“ na atome i molekule, drugopomenuti je inicirao i realizovao preokret u prvom poluvremenu, a potom odbranio zicer za produžetak Ludoviku Fabregasu, par sekundi pre kraja.

Šveđani su bili ozbiljno oslabljeni pred ovaj meč neigranjem vedeta poput Ekberga, Vanea, Klara i Sandela, ali su, kao i 12 meseci ranije, nadigrali Francuze u polufinalu. Trojica prvopomenutih bi mogli biti na raspolaganju za veliko finale.

U nedelju od 18.00, gledaćemo reprizu finala iz Zagreba 2018…

FRANCUSKA – ŠVEDSKA 33-34 (14-17)

Francuska: Hugo Descat 8, Aymeric Minne 8, Ludovic Fabregas 5, Dylan Nahi 3, Melvyn Richardson 2, Dika Mem 2, Nicolas Tournat 1, Nikola Karabatic 1, Yanis Lenne 1, Valentin Porte 1, Benoit Kounkoud 1.

Švedska: Jim Gottfridsson 9, Lucas Pellas 7, Jonathan Carlsbogard 5, Karl Wallinius 4, Albin Lagergren 3, Andreas Palicka 3, Max Darj 1, Linus Persson 1, Oscar Bergendahl 1.

Ništa nije nagoveštavalo ovakav ishod nakon uvodnih minuta. Nadahnuti Francuzi poveli su sa 5:1, a Šveđani delovalo potpuno inferiorno dok ih nije pokrenuo Andreas Palička, koji je dobio zeleno svetlo za večerašnji nastup tek par sati pre početka meča.

Nije samo branio Palička, već je i davao golove. Zahvaljujući njegovim intervencijama i preciznim šutevima ka praznoj mreži, Skandinavci su uspeli da izjednače na 10:10. Učinak budućeg golmana PSŽ-a u prvom poluvremenu glasio je: osam odbrana i tri gola!

S druge strane, kao puno puta prethodnih godina, Francuzi nisu imali skoro pa nikakvu podršku golmana u odlučujućoj utakmici – ukupno četiri odbrana Žerara i Pardana, apsolutno nedovoljno da se neutrališe fenomenalan učinak među stativama na suprotnoj strani terena.

Švedskim napadom je još jednom maestralno dirigovao nadahnuti maestro, genijalni Jim Gotfridson. Sa tri uzastopna pogotka obezbedio je svom timu solidnih plus tri pred odlazak na odmor. Znali su Francuza da je on mozak svih protivničkih operacija, ali nisu uspeli ništa da mu urade. Raznolikim kreacijama, plejmejker Flensburga nadigravao je protivnika do samog kraja, pa Francuzi nisu uspevali da se vrate. Sve do samog kraja.

Bilo je i plus pet sredinom prvog poluvremena, ali je Francuska u ovom porazu dobila rasnog srednjeg/levog beka, Amerika Mina. Igrač Nanta bio je apsolutno nezaustavljiv u drugom poluvremenu, francuska lađa bi bez njega mnogo ranije potonula.

Min je držao svoju selekciju koliko-toliko u igri, ali je na 60 sekundi pre kraja, pri rezultatu 34:32 i posedu Šveđana, sve delovalo izgubljeno.  Međutim, pola minuta pre kraja Francuzi iz brze kontre smanjuju na gol zaostatka, a sudije potom sviraju grešku u koracima Gotfridsonu. Francuska uspeva da izvede još jednu kontru – Mem je pronašao Fabregasa na crti, ali njegov zicer jos jednom brani Palička i sprečava dodatnih 10 minuta.